Pejzaże i kwiaty w wazonie

                Galeria Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie miała zaszczyt zorganizować wystawę prac miejscowej rzeźbiarki i malarki Danieli Pocenta.  W dniu 26 czerwca o godz. 18- tej odbyło się uroczyste otwarcie, na które przybyło mnóstwo gości. Wśród zebranych nie zabrakło dawnych uczniów artystki oraz ludzi związanych z nią prywatnie.

                Artystka od najmłodszych lat fascynowała się rzeźbą, już jako nastolatka próbowała sił w realizowaniu swojej pasji. Po ukończeniu liceum plastycznego,  uczyła się w studium nauczycielskim, które ukończyła w 1958 w specjalizacji filologii polskiej. Następnie pracowała przez 6 lat w szkole podstawowej.

Cały czas jednak tęskniła za wyrażaniem się artystycznym w zakresie rzeźby, dlatego też podjęła studia wyższe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnie tą  ukończyła w roku 1969 roku przedstawiając pracę magisterską w zakresie rzeźby na wydziale sztuk pięknych, kierunku artystyczno-pedagogicznym. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Liceum Ogólnokształcącym w Łochowie.

                Pani Pocenta, oprócz rzeźby uprawia również malarstwo olejne i to ono jest głównym tematem wystawy. W Galerii MiGOK zaprezentowano 26 prac z jej dorobku: dziesięć pejzaży, dziewięć obrazów przedstawiających kompozycje kwiatowe, dziewięć studium postaci, cztery szkice z wizerunkami konnymi,  jeden gobelin oraz dwie rzeźby. Poświęcono również trzy tablice zawierające pamiątkowe fotografie z życia artystki, kserokopie dyplomu i kilku prac rzeźbiarskich i malarskich.

                Otwarciu wystawy towarzyszyła oprawa artystyczna przygotowana przez pracownicę MiGOK i opiekunkę galerii - Anetę Kowalczyk. Na początku, Mariusz Posiadała (pracownik MiGOK) wyrecytował wiersze zainspirowane obrazami  artystki. Zostały one specjalnie napisane na ten wernisaż przez poetkę, pisarkę i malarkę Joannę Jagiełło z Warszawy oraz poetę Macieja Arkadiusza Mikołajczyka ze Słubic. Po części poetyckiej goście wysłuchali 1 Inwencje dwugłosową  Jana Sebastiana Bacha wykonaną przez uczennicę  Ogniska Muzycznego Domu Kultury, Patrycję Mech.

                Po oprawie artystycznej głos zabrał Pan Artur Szydlik, kurator wystawy, który opowiedział o twórczości Pani Danieli, przedstawiając aspekty jej prac. Hołduje ona klasyce, rozumianej jako akademickie, precyzyjne przygotowanie studium tematu w powstającej pracy plastycznej. Widać to w każdym dziele prezentowanym na wystawie, a w szczególności w studiach rysunkowych. Postacie ludzkie i zwierzęce (hippika) przesiąknięte są chęcią wydobycia z nich plastycznej anatomii. Artystka ze swobodą posługuje się kreską, którą analizuje ruch, a także wewnętrzną zasadę tego, co widać na zewnątrz. Studia te dotyczą także fragmentów ludzkiego ciała, np. dłoni, twarzy, itd. W niektórych rysunkach autorka prowadzi dialog ze „starymi mistrzami”, podpatrując metody ich twórczości. Tak powstały prace na podstawie działań np. Michała Anioła czy Józefa Chełmońskiego. W swojej twórczości  pokazuje rzeczywistość w dość wierny sposób. W pejzażach zaprezentowanych na wystawie są głównie uwiecznione krajobrazy z Łochowa i okolic.  Drugim ulubionym tematem artystki są kwiaty w wazonie. Pani Daniela zabrała głos na sam koniec, była bardzo wzruszona i w charakterystyczny dla siebie skromny sposób opowiedziała o swoim dorobku artystycznym i swojej edukacji.

                Wystawa w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie jest szczególna, gdyż bohaterka prezentowanych prac nigdy wcześniej nie chciała mieć tego typu prezentacji. Ekspozycje można zobaczyć do 20 lipca, od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 20.

M.P

 
Michal Krupa