Warsztaty kulinarne

Skąd pochodzą naleśniki? Do czego służy Quinoa? Odpowiedzi na te i inne pytania można było znaleźć na warsztatach kulinarnych zorganizowanych w ramach projektu „FOOD KIDS”. Warsztaty odbyły się 9 maja w malowniczo położonym Ośrodku Wypoczynkowo-Kolonijnym „Koszelanka”. Sąsiedztwo lasów i rzeki Liwiec zapewnia znakomity mikroklimat, a naturalne krajobrazy sprzyjały integracji uczestników: uczniów kl. IVc z Szkoły Podstawowej nr 3 oraz uczniów kl. Id Publicznego Gimnazjum w Łochowie, ich rodziców, opiekunów, pracowników kuchni i pozostałych zainteresowanych zdrowym żywieniem dzieci. Sposób, w jaki odżywiamy nasze dzieci, decyduje o ich teraźniejszym i przyszłym zdrowiu.

 

 W twórczej atmosferze i pod okiem eksperta kulinarnego, Grzegorza Łapanowskiego, uczestnicy spotkania przygotowywali proste i szybkie dania, których motywem przewodnim były naleśnik „Super Pancake”. W pierwszej części dwugodzinnych warsztatów Grzegorz Łapanowski przybliżył zgromadzonym krótką historię naleśników, a także zalety i kulinarne możliwości produktów ekologicznych. Zwrócił uwagę na możliwość przygotowania smacznych, łatwych i niedrogich dań, których bazę stanowią naleśniki. Podzielił się z uczestnikami licznymi pomysłami na dania słodkie, jak również w wersji wytrawnej, z dodatkiem szparagów czy sera koziego.

                O tym, że naleśniki zawsze się udają, uczestnicy warsztatów mieli okazję przekonać się podczas drugiej części spotkania. Na uczniów czekały w pełni wyposażone stanowiska pracy oraz kuchenne fartuchy. W tym samym czasie pozostali goście brali udział w degustacji naleśników i gofrów z różnymi nadzieniami dostępnymi na stoiskach przygotowanych m.in. przez wolontariuszy z Danii, Niemiec i Włoch, partnerów Fundacji AgriNatura. Zajęciom w plenerze towarzyszyły liczne gry i zabawy dla najmłodszych, urozmaicone zaciętą rywalizacją przy dojeniu sztucznej krowy i rzucaniu lotką do celu. Z kolei dorośli, wykorzystując materiały informacyjne, mogli poszerzyć swoją wiedzę i wymienić się doświadczeniami z partnerami z zagranicy.

                Kulinarne zmagania zwieńczyła wspólna degustacja przygotowanych dań, również tych z wegetariańskiego grilla. Na koniec spotkania „młodzi kucharze” otrzymali  komiks dla dzieci i młodzieży „SUPER PANCAKE”.

Projekt EUROPEAN – FOOD - KIDS realizowany w ramach programu Uczenie się przez całe życie – Grundtvig partnerships.

                A.N.

 
Michal Krupa