Śladami czerwonych maków

W związku z obchodami 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino reprezentacja Chorągwi Mazowieckiej wyruszyła do Włoch. Nasza grupa liczyła 56 osób i składała się z patrolów z Kamionny, Węgrowa, Ostrołęki oraz Grójca. Podróż była długa i męcząca. W czasie jazdy braliśmy udział w grze społecznościowej pomiędzy autokarami z  wszystkich chorągwi z Polski. Ostatecznie zajęliśmy 2 miejsce. Po drodze spędziliśmy 9 godzin w Wenecji, zwiedzając plac św. Marka, jego bazylikę i dzwonnicę. Na wyspie zjedliśmy najlepsze we Włoszech lody. Późnym wieczorem dojechaliśmy do hotelu w miejscowości Fiuggi, gdzie spędziliśmy 4 dni. Warunki w tymczasowym miejscu naszego pobytu były dobre, a widoki niepowtarzalne.

 

Kolejnego dnia wybraliśmy się do Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego w Cassino. Po południu mieliśmy zorganizowane próby uroczystości, która miała odbyć się w niedzielę.  17 maja, w sobotę, wczesnym rankiem rozpoczął się Rajd Honker, podczas którego chodziliśmy śladami polskich saperów po wzgórzu Monte Cassino. Jednym z łatwiejszych zadań było przenoszenie rannych lotników, złożenie kawałka gąsienicy czołgu Sherman oraz wykonanie szkicu perspektywicznego okolicy. Ponadto rzucaliśmy do celu granatami, rozminowywaliśmy teren, czołgaliśmy się po torze przeszkód, określaliśmy azymuty i odległości pomiędzy różnymi punktami obserwacyjnymi i wiele, wiele innych. Największe problemy sprawiało nam strzelanie z moździerza, jednak mimo wszystko jako pierwsi ukończyliśmy w całości sobotni bieg. Trwał on około 7 godzin. Wieczorem, po niedługim odpoczynku i mimo padającego deszczu, wzięliśmy udział w spotkaniu z kombatantami bitwy o Monte Cassino.

W niedzielę rano na Polskim Cmentarzu Wojennym  rozpoczęła się Msza święta sprawowana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w której udział brał m.in. premier Donald Tusk, córka gen. Władysława Andersa - Anna Maria Anders, Karolina Kaczorowska, książę Harry z Walii. Harcerze ZHP oraz ZHR pełnili warty przy grobach osób poległych podczas bitwy, służyli również pomocą, rozdając wodę pitną wszystkim obecnym na obchodach. Oficjalna część uroczystości została zakończona złożeniem wieńców na grobie gen. Władysława Andersa.

Poniedziałek był jednym z najciekawszych dni naszego wyjazdu. W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy państwo watykańskie. Naszym przewodnikiem był ks. Marcin Gołębiewski, który pochodzi z naszych okolic, a obecnie mieszka i studiuje w Rzymie. Najważniejszym zwiedzanym przez nas miejscem była Bazylika św. Piotra, gdzie w kaplicy św. Sebastiana znajduje się grobowiec niedawno kanonizowanego, Jana Pawła II. Specjalnie dla harcerzy odprawiona została w Bazylice Msza święta. Ponadto w Rzymie, stolicy Włoch,  zobaczyliśmy słynne Koloseum, Kapitol, Panteon, Forum Romanum oraz Fontannę di Trevi. Jedliśmy również słynną włoską pizzę. Wieczorem ruszyliśmy w dalszą drogę.

Następnego dnia rano, dojechaliśmy do Wiednia, stolicy Austrii. Tam zwiedziliśmy m.in. Katedrę św. Szczepana i Pałac Hofburg (nowo odrestaurowany pałac zimowy). Wieczorem ruszyliśmy prosto do Polski. Podróż umilała nam nasza drużynowa, śpiewając piosenki harcerskie. Dla zabicia czasu graliśmy też w karty. O godzinie 14.00 pod naszą szkołą w Kamionnie odbyła się zbiórka kończąca jakże bogatą we wrażenia wyprawę śladami bohaterów spod Monte Casino.


                                               Ola i Natalia.

 
Michal Krupa