Wszelkie działania biblioteki (tylko wersja elektroniczna)

,,Wszelkie działania biblioteki muszą wychodzić od książki i doprowadzić do książki’’ - dlatego uroczystość 65-lecia Biblioteki Publicznej w Łochowie oraz nadanie imienia rozpoczęliśmy w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W Dniu Bibliotekarza obchodziliśmy również osiemdziesiątą rocznicę śmierci Medarda Downarowicza - od tego dnia Patrona biblioteki w Łochowie. Przy codziennej deszczowej aurze, wyjątkowo tego dnia świeciło słońce. 

Biblioteka to nie tylko teraźniejszość i książki, to również skarbnica naszej historii, w której działy się ważne wydarzenia dla naszego terenu oraz kraju, a Downarowicz taką właśnie historię tworzył.

Ludzi z pasją, budujących nową historię, którzy umiłowali swoje miejsce, swój kraj, których często docenia się dopiero po latach należałoby bliżej poznać, docenić i naśladować.

Dlatego udało nam się zaprosić trojga wnuków Medarda Downarowicza – Marka Downarowicza, Magdalenę Skajnowską, Grażynę Zajączkowską, co było dla nas wszystkich wielkim zaszczytem rozmawiać i gościć tak znaczących dla nas osobistości. Wywiady do telewizji TVP Warszawa, gazet lokalnych, kameralne rozmowy przy stole szwedzkim oraz jubileuszowym torcie ufundowanym przez firmę TOPAZ odbywały się aż do wieczora w salach biblioteki. Tutaj każdy mógł w szczegółach zapoznać się z działalnością biblioteki, założyć kartę czytelnika, przejrzeć publikacje książkowe i pokochać to miejsce jako swój azyl od codzienności.

Uświetnieniem tych obchodów było również przybycie Dyrektora Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego Michała Strąka, dyrektorów bibliotek gminnych i powiatu węgrowskiego Małgorzaty Piórkowskiej, przedstawiciela Starosty Powiatu Węgrowskiego Tadeusza Krupy, Zastępcy Burmistrza Łochowa Urszuli Kalinowskiej, dyrektorów bibliotek gminnych z powiatu węgrowskiego, dyrektorów i nauczycieli ze szkół oraz licznych gości, miłośników książek, którzy chcieli pobyć wśród ludzi kultury, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wypowiedzieć się na forum i poczuć niepowtarzalny klimat.

Część artystyczna, podziękowania i gratulacje odbyły się tuż obok, w sali widowiskowej w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Najmilej wspomina się tych najmłodszych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie oraz naszą młodzież, która przygotowała spektakl teatralny nawiązujący do historii i dalszych losów istnienia książki, która to zawsze miała i w dalszym ciągu ma znaczący wpływ na rozwój ludzkości. Zaproszono również  artystę Jacka Szymkiewicza, który zechciał rozbawić publiczność i pokazać swój kunszt artystyczny. Wokalista, gitarzysta i saksofonista, jest on m.in. autorem muzyki do spektaklów teatralnych i książki pt.: „Grawer”, a jego albumy solowe to „Kilof”, „Baset”.

Po wystąpieniach wszyscy przeszliśmy do biblioteki, przed którą na ścianie obok głównego wejścia została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa na której wyryto popiersie Medarda Downarowicza z podpisem: „Medard Downarowicz 1878-1934… To dzięki Polakom, takim jak On żyjemy w suwerennym wolnym kraju…  Stefan Starzyński Prezydent Warszawy’’.

Dyrekcja i pracownicy Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie jeszcze raz serdecznie dziękują wszystkim osobom i instytucjom za wkład i zaangażowanie w zorganizowanie tak wielkiego wydarzenia, jakim było 65-lecie biblioteki w Łochowie.

                Anna Szcześnik

 
Michal Krupa