Rodzina – Wspólnota – Samorząd

                Rodzina – Wspólnota – Samorząd to hasło tegorocznych Marszów dla Życia i Rodziny, które w niedzielę 1 czerwca (Dzień Dziecka) przeszły ulicami ponad 100 polskich miast, gromadząc łącznie kilkaset tysięcy ludzi. Hasło nie jest przypadkowe w kontekście jesiennych wyborów samorządowych i ma zwrócić uwagę na podmiotowość rodzin obywatelskich, gdyż są one największą wartością wspólnot lokalnych i samorządów. Chcę zwrócić uwagę na to, że marsze te nie są przeciwko komuś lub przeciwko, a wręcz odwrotnie, są za życiem, za zdrową, normalną rodziną, za pięknym dzieciństwem i godną starością.

Papież rodziny św. Jan Paweł II w adhortacji  „Christifideles laici” pisał, że rodzina jest „pierwszą i podstawową szkołą uspołecznienia”. W rodzinie bowiem człowiek uczy się wrażliwości i postaw społecznych. Papież daje do zrozumienia, że zdrowa rodzina to zdrowe społeczeństwo. Przypisuje rodzinie ogromną rolę, twierdząc, że zadecyduję ona o przyszłości Polski i Europy. Jednak samo nic się nie stanie, potrzebna jest nasza aktywność, nasze zaangażowanie w działania prorodzinne, w obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Co my, zwykli zjadacze chleba, możemy zrobić w czasie gdy tak olbrzymie siły i środki, również finansowe są skierowane do walki przeciw życiu i rodzinie. Przede wszystkim wykorzystywać czas wyborów wszelkiego szczebla. Niestety ostatnie wybory z frekwencją trochę powyżej 20 procent nie najlepiej o nas świadczą. Pozwoliliśmy na to, by do Parlamentu Europejskiego pojechali ludzie, którym obce są chrześcijańskie wartości, korzenie Starego Kontynentu.

                W okresach między wyborami podpisujmy się pod różnego rodzaju petycjami, protestami, inicjatywami dotyczącymi tych zagadnień. Niestety, doświadczamy tego, że nawet milion czy dwa miliony podpisów nie robią wielkiego wrażenia na rządzących w Polsce czy w Europie. Jednak my, reagując chociażby tak, będziemy mieli czyste sumienie, bo nie milczeliśmy, godząc się biernie na tyranię cywilizacji śmierci. Marsze dla Życia i Rodziny to inna forma manifestowania naszych poglądów i naszych wartości. Mamy wtedy możliwość poznania się, stworzenia wspólnoty ducha, myśli i czynu.

                Już za niespełna dwa tygodnie, w niedzielę 22 czerwca każdy z nas, każda nasza rodzina będzie miała możliwość powiedzenia ,,tak” dla życia, ,,tak” dla rodziny, ,,tak” dla normalnego małżeństwa. Łochowski Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się Mszą św. o godz. 12 w kościele parafialnym. Po mszy uformujemy kolumnę marszową, w której przejdziemy do Szkoły Podstawowej nr 3, im. Marii Konopnickiej, gdzie zwieńczeniem całego wydarzenia będzie Piknik Rodzinny ,,Anioły w Łochowie”. Bądźmy razem, stwórzmy wspólnotę ludzi dobrej woli. 

 

Marek Górniaczyk          

 
Michal Krupa