Dzień Ziemi oczami gimnazjalisty

           A dokładniej uczniów Gimnazjum im. Orła Białego w Ostrówku. Po raz pierwszy święto naszej planety obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko jej dalszej degradacji. Od tej chwili upłynęło 44 lata, a nasz globalny dom coraz bardziej niszczeje. Dlatego w ramach projektu gimnazjalnego zorganizowaliśmy konkurs plastyczny oraz akademię z okazji Dnia Ziemi w formie inscenizacji. Jej hasło przewodnie brzmiało:  „Człowieku XXI wieku, zatrzymaj się! Pomyśl…”.

 

           Historia ukazana w inscenizacji przedstawia grupę przyjaciół, która czas wolny spędza na pikniku… w lesie. Młodzi ludzie zachowują się niestety bardzo niestosownie, krzyczą - płosząc zwierzęta, niszczą drzewa, pozostawiają po sobie górę śmieci. Po powrocie do domu oglądając program o tematyce ekologicznej dociera do nich, że postąpili niewłaściwie. Uświadamiają sobie potrzebę ochrony środowiska naturalnego, a nie uczestniczenia w procesie jego postępującego niszczenia. Zastanawiają się, co mogliby uczynić  dla środowiska we własnym zakresie aby mu pomóc…

           W ramach projektu zorganizowaliśmy również konkurs plastyczny pod hasłem „Portret Ziemi”, w którym uczestniczyły wszystkie klasy gimnazjalne. Wykonane prace pokazały nam, jak naszą planetę postrzegają nasi koledzy -  gimnazjaliści. Niestety naszym oczom ukazał się głównie jeden obraz naszej planety – zaśmiecone, zanieczyszczone, skażone chemią, zalane betonem miejsce do życia. Człowieku - czy tak być musi? Ty tego chcesz? To pytanie zadaliśmy sobie w naszym przedstawieniu… Próbowaliśmy pokazać naszym kolegom, co mogą zrobić w swoim otoczeniu by chronić środowisko.

           Drogi Czytelniku, gdybyś pragnął włączyć się w działania mające na celu ochronę środowiska w Twoim najbliższym otoczeniu podsuwamy Ci kilka wskazówek:

Nie wyrzucajmy śmieci byle gdzie! Gdy inni śmiecą zwracajmy im uwagę. Wszyscy mamy prawo do życia w czystym środowisku.
Segregujmy odpady. Tylko w ten sposób będą mogły zostać wykorzystane powtórnie.
Unikajmy jednorazowych reklamówek. Korzystajmy z przedmiotów wielokrotnego użytku.
Wybierajmy produkty, które nie są nadmiernie opakowane np. pastę do zębów bez papierowego pudełka.
Nie zużywajmy papieru bez potrzeby. Notatki możemy robić na odwrocie niepotrzebnych wydruków.
Nie zostawiajmy urządzeń elektrycznych w trybie czuwania.
Zakręcajmy kran myjąc zęby. Woda nie musi niepotrzebnie lać się strumieniami.

           W związku ze Światowymi obchodami Dnia Ziemi pragnęliśmy obudzić wśród młodzieży świadomość o stanie przyrody i potrzebie jej poprawy. Staraliśmy się pokazać formy działalności człowieka, które stanowią zagrożenie dla naszego środowiska. Mamy nadzieję, iż poruszane przez nas kwestie zmuszą naszych kolegów do reagowania na problemy i negatywne zjawiska ekologiczne w naszym otoczeniu.

           Każdy z nas powinien pamiętać, że jest odpowiedzialny za stan środowiska przyrodniczego. Przez odpowiedni sposób życia i codzienne działania powinniśmy aktywnie włączyć się w jego ochronę. Dołączmy do przyjaciół Ziemi i wspólnie walczmy o nasz dom.

 

Uczestnicy Projektu: Małgorzata Lipińska, Karolina Cyran, Karolina Dziubiel, Krzysztof Matusik, Bartosz Filipiak

Opiekun Projektu:  Anna Skrzypek - nauczycielka biologii

 
Michal Krupa