Kolejny wernisaż w DK

                Dnia 25. kwietnia br. w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka w Łochowie odbył się wernisaż wystawy abstrakcyjnych obrazów „Pysława” Sławomira Pycińskiego. Prezentowane prace artysta wykonał w latach 1985-2014, jest to jedynie część dorobku autora z tego okresu. Na godzinę 18. w sali Galerii zgromadzili się goście: wielbiciele malarstwa, rodzina, znajomi i przyjaciele artysty, który to przygotował wernisaż pełen niespodzianek. Goście zostali przywitani przez pracownika MiGOK, który przekazał głos kuratorowi wystawy, Arturowi  Szydlikowi. Pan Artur  przybliżył zgromadzonym twórczość autora prac: W pracach Pycińskiego nie zauważa się jednej wytyczonej drogi .

Istnieje tu sui generis eklektyzm nie tylko w całości dzieła, ale również w obrębie jednej pracy, sugerując też, że inspiracją dla artysty jest także unizm Władysława Strzemińskiego. Następnie głos zabrał sam artysta zapraszając  wszystkich do wspólnej zabawy, która polegała na tym, że artysta rozdaje gościom kartki i długopisy, aby sami mogli zatytułować prezentowane obrazy. Unikalną cechą wszystkich wernisaży Sławomira Pycińskiego jest to, że autor celowo nie zamieszcza pod pracami ich tytułów. Pomysł artysty wywołał wśród zgromadzonych duży entuzjazm, każdy chętnie uczestniczył w tym zadaniu, zapanowała swobodna atmosfera.

                Dla gości został przygotowany poczęstunek, a  w tle zabrzmiała muzyka na żywo wykonywana przez młodego gitarzystę Adama Książaka, ucznia ogniska muzycznego działającego w MiGOK-u. Postępy w nauce pokazała również Inka Lis, która zaprezentowała na pianinie swoje umiejętności.

                Nadszedł czas oceny  tytułów obrazów wymyślanych przez gości. Autorzy najciekawszych nowych nazw prac otrzymali malarskie upominki wykonane przez samego Sławomira Pycińskiego. To była bardzo miła niespodzianka dla uczestników  tego konkursu, którzy bardzo się ucieszyli z otrzymanych prezentów.  W tej części programu wernisażu, zgromadzeni  otrzymali broszurki, które poinformowały ich jakie są właściwe tytuły nadane przez artystę.

                Dodatkową atrakcją dla przybyłych na wernisaż była  sztuka pt. „Oświadczyny” Antoniego Czechowa, zagrana przez łochowską młodzież „Łoscemił”, która jest prowadzona pod czujnym okiem Piotra Wawra.

                Wieczór w MiGOK dobiegł powoli końca. Jeszcze tylko wpisy do pamiątkowej księgi, gratulacje i podziękowania dla artysty przy nastrojowej muzyce M. Davisa. To był bardzo udany wieczór pełen wrażeń.

                Używana przez artystę ciepła kolorystyka prac oraz sposób przedstawiania świata, ukazuje ciekawe wnętrze  artystyczne  „Pysława”. Abstrakcjonista postrzega życie w sposób indywidualny, zabierając zarazem widza w podróż  do swojej  pozazmysłowej krainy (może poza realistycznej). Autor zachęca odbiorcę  do własnej interpretacji  tego co  sam przedstawił. Artysta wykorzystuje do przedstawienia swoich prac różne techniki: olej, akryl, pastel, monotypia, collage, a także swoje własne.

                MP

 
Michal Krupa