Policyjne info - Kwiecien 2014

                Stop wypalaniu traw

                Wiosenne wypalanie traw to niemal powszechna praktyka. Pamiętajmy, postępując w ten sposób nie tylko niszczymy przyrodę, ale często narażamy również czyjeś życie i mienie. W ubiegłym roku odnotowano wiele przypadków celowego podpalania suchej trawy, co często doprowadzało do niekontrolowanych pożarów, skutkujących nieraz dużymi stratami materialnymi, spowodowane przerzuceniem się ognia na zabudowania mieszkalne, gospodarcze lub lasy. Gęsty dym unoszący się nad jezdnią ogranicza też widoczność, stając się jednocześnie przyczyną kolizji i wypadków drogowych. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, informujemy, że wypalanie łąk i pozostałości roślinnej na nieużytkach rolnych może podlegać odpowiedzialności karnej z Ustawy o ochronie przyrody (art. 124, 131)

, Ustawy o lasach (art. 30), Kodeksu Wykroczeń (art. 82), Kodeksu karnego (art. 163 i 164). Pamiętajmy, wypalając trawy nie tylko niszczymy przyrodę, ale często narażamy również czyjeś życie i mienie.

 

                Wypadek w Ogrodnikach

W środę (21. marca) około godziny 16.25 w Ogrodnikach doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci biorący udział w czynnościach wstępnie ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki rover podczas wyprzedzania uderzył w tył ciągnika rolniczego. W wyniku zderzenia pojazdów 13-letnia pasażerka doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala w Warszawie. Kierujących pojazdami zbadano stan trzeźwości. Kierujący roverem miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. 

 

                Z zakazem i po alkoholu

Węgrowscy funkcjonariusze zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących pojazdami na terenie gminy Liw oraz gminy Łochów. Do pierwszego zatrzymania doszło w niedzielę (9. marca) na terenie gminy Liw. Węgrowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej opla. 26-letni mieszkaniec gminy Liw kierował pojazdem mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.  Funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę mężczyźnie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że ma również orzeczony zakaz prowadzenia pojazdami. Do drugiego zatrzymania doszło 10. marca na terenie gminy Łochów. 27-letni mężczyzna kierował mając ponad promil alkoholu w orgazmie. Kierującemu fordem zatrzymano prawo jazdy i uniemożliwiono dalszą jazdę. Mężczyznom za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

                Groził pobiciem

W poniedziałek (24. marca) do łochowskiego komisariatu zgłosiło się czterech mieszkańców Łochowa, którzy składając zawiadomienie poinformowali, że 22-latek groził pobiciem 43-letniemu mężczyźnie. Wobec osiemnastoletnich dziewcząt zastosował groźbę bezprawną używając paralizatora i przedmiotu przypominającego pistolet, po to by spełniły jego żądania. Natomiast kolejnej osobie przejechał po stopie samochodem. Łochowscy funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego i podczas przeszukania samochodu, którym się poruszał znaleziono i zabezpieczono paralizator oraz przedmiot przypominający pistolet. 22-latek usłyszał już zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu, a także stosowania przemocy i gróźb bezprawnych w celu zmuszenia do określonego zachowania. Mężczyźnie grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

 

                Chciał wręczyć korzyść majątkową

W sobotę (29. marca) w Łochowie zgłoszono leżącego na ulicy nietrzeźwego mężczyznę. Zespół patrolowo-interwencyjny udał się w rejon al. Pokoju, gdzie funkcjonariusze znaleźli mężczyznę leżącego razem z rowerem na poboczu. Po przebudzeniu wykrzykiwał w kierunku policjantów, wyzywał i odmówił podania danych personalnych. Zachowywał się agresywnie, kopał i groził policjantom. Mężczyznę przewieziono na komendę, gdzie zbadano na stan trzeźwości. Awanturnik miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna, gdy zobaczył sporządzaną dokumentację próbował wręczyć funkcjonariuszom pieniądze w zamian za odstąpienie czynności. Trzydziestolatka osadzono w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał prokuratorskie zarzuty znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej i wręczenia korzyści majątkowej. Grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 

                Zatrzymany za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo

Do zdarzenia doszło w niedzielę (30. marca) na terenie gminy Łochów. W rejonie jednego ze sklepów wywiązała się kłótnia pomiędzy dwoma mężczyznami. Doszło do awantury i szarpaniny, w której został ranny 65-letni mieszkaniec gminy Łochów. Interweniujący funkcjonariusze ustalili, że 66-letni mężczyzna, używając noża zadał dwa ciosy powodując rany szyi i nadgarstka. Rannego mężczyznę przewieziono do szpitala a drugiego zbadano na stan trzeźwości i osadzono w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu teraz kara pozbawienia wolności do trzech lat.

 

                Seniorze nie daj się oszukać

Telefon do babci lub dziadka z prośba o pilne pożyczenie pieniędzy, tłumacząc z reguły spowodowaniem wypadku, następnie podesłanie kolegi po gotówkę - to typowy schemat oszustwa na tzw. wnuczka.

Pomimo wielu apeli i akcji informacyjnych wiele osób w taki właśnie sposób traci pieniądze, często będące oszczędnościami życia. Oszuści na swoje ofiary z reguły wybierają osoby starsze, samotnie mieszkające. Fałszywi krewni wykorzystują w ten sposób ludzką dobroć. Sposób działania praktycznie zawsze jest ten sam - dzwonią z prośbą o pieniądze podając się za osobę najbliższą będącą w pilnej potrzebie. Następnie po odbiór gotówki lub innych cennych przedmiotów wysyłają znajomego i ślad po nich zanika. Czasami oszuści podszywają się pod pracownika zakładu energetycznego, hydraulika, urzędnika czy inną osobę. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domowników i podstępnie ich okradają.

Pamiętajmy, że przez telefon nie widzimy, z kim rozmawiamy i nie mamy pewności, że to faktycznie jest ktoś z naszej rodziny. Apelujemy, aby w takich sytuacjach:

- bądź nad wyraz wyczulony i ostrożny,

- unikaj wymawiania imion członków rodziny, gdyż często w taki sposób oszuści uzyskują dane za kogo mogą się podszyć,

- nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,

- potwierdzaj prośbę o pomoc oddzwaniając do osoby najbliższej, na znany ci numer telefonu lub zrób to osobiście,

- nie przechowuj dużej sumy pieniędzy w domu, lepiej zabezpiecz je w banku. Taka informacja może przyczynić się do tego, że oszust wycofa się ze swoich zamiarów,

- gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się podejrzenie, że mogłeś paść ofiarą oszustwa „na wnuczka” czy podejrzane osoby chcą wejść do mieszkania należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, dzwoniąc na bezpłatny telefon alarmowy 997 lub 112.

                Przepisy dla rowerzystów

Każdego roku na terenie powiatu węgrowskiego odnotowujemy wypadki drogowe z udziałem rowerzystów. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby przestrzegano zasad ruchu drogowego.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas przejażdżek rowerowych, powinniśmy bezwzględnie stosować się do znaków drogowych i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że rowerzysta jadący na wprost ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami zmieniającymi kierunek jazdy oraz ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym, gdy droga dla rowerów przecina jezdnię.

Dotychczas drogi dla rowerów były dostępne tylko dla pojazdów jednośladowych. Zgodnie z nowymi przepisami mogą z nich legalnie korzystać również pojazdy wielośladowe takie jak np. riksze, rowery z dwukołową przyczepką. Należy pamiętać, że tam, gdzie rowerzysta ma dostępną drogę dla rowerów, nie może poruszać się po jezdni. Rowerzyści mogą jechać obok siebie pod warunkiem, że nie będzie przeszkadzać innym uczestnikom ruchu drogowego ani zagrażać bezpieczeństwu,

Kolejną nowością w prawie drogowym jest śluza rowerowa. Zgodnie z ustawą śluza rowerowa jest to przestrzeń dla rowerów usytuowana między tarczą skrzyżowania a linią zatrzymania dla samochodów przed sygnalizacją świetlną (wyróżniona zazwyczaj innym kolorem nawierzchni). Kiedy auta zatrzymują się na czerwonym świetle, rowerzyści mogą minąć je i wjechać do śluzy, ustawiając się przed samochodami. Po zmianie świateł na zielone, rowerzysta jako pierwszy wjeżdża na skrzyżowanie i bezpiecznie udaje się w wybranym przez siebie kierunku.

Rowerzyści mogą wyprzedzać jadące powoli pojazdy z prawej strony. Na skrzyżowaniach mogą jechać środkiem pasa ruchu a nie jak dotychczas przy prawej krawędzi jezdni. Dopuszczalny jest przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych.

Rozszerzono listę sytuacji, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku. Do tej pory było to możliwe tylko wtedy, gdy rowerzysta opiekował się jadącym rowerem dzieckiem w wieku do 10 lat lub gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Z dniem wejścia w życie nowych przepisów rowerzysta może korzystać z chodnika także w sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła. W takiej sytuacji rowerzysta pamiętać jednak musi o tym, że na chodniku pierwszeństwo zawsze ma pieszy.

Węgrowska Policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozwagę, używanie elementów odblaskowych i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Zastosowanie tych zasad równocześnie pozwoli zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze.

 

Za: KP Węgrów

 
Michal Krupa