Odkłamać Jerzyska (Jeżyska)

9 marca w Bibliotece Miejskiej w Łochowie miała miejsce premiera książki Pawła Abramskiego W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego… z dziejów walk o wolność Polski na Mazowszu Północno-Wschodnim w pamiętnikach „Szarugi” 1939-1945. To książka wspomnieniowa oparta o pamiętniki Tadeusza Abramskiego o pseudonimach „Szaruga”, „Danowski”, „Szumilas” - plutonowy podchorąży/podporucznik Armii Krajowej (wcześniej NOW, ZWZ), dowódca plutonu specjalnego w kompanii dowodzonej przez wach-mistrza pchor/ppor. Kajetana Fijałkowskiego "Rafała", który brał udział w bitwie pod Jerzyskami. Uczestnik w większości akcji zbrojnych przeprowadzonych przez Ośrodek „Wyszków” a potem „Radzymin”, którego powojenne losy doświadczyły nad wyraz okrutnie.

Jego syn Paweł poprzez powyższą publikacje, korzystając z pamiętników i wspomnień ojca oraz przekazów ustnych współ-uczestników walk postanowił ku pamięci, a jednocześnie przestrodze dokonuje próby weryfikacji zdarzeń, również w odniesieniu do wydarzeń z sierpnia 1944 w lesie pod Jerzyskami (Jeżyskami).

Mimo upływu lat, mimo  ogromu publikacji, jakie pojawiły się w ostatnich 25. latach (po 1989 r.) prawda o boju w jeżyskim lesie, prowadzonym z oddziałami 7 DP Wehrmachtu przez dwa plutony Armii Krajowej (chłopcy leśni głównie z Radzymina i okolic, ale też kilku z okolic Łochowa) i jeden pluton Narodowych Sił Zbrojnych (głównie Wołominiacy) nadal jest mocno przeinaczana, ba nawet zakłamywana, a to za sprawą walczących tam rzekomo P.O.S „Jerzyki”, które owszem walczyły w tym czasie z Niemcami, ale na warszawskim Starym Mieście.

Swego czasu na łamach GŁ cytowaliśmy wypowiedź świadka rozstrzelania kilkunastu NSZ-owców biorących udział w walce w lesie pod Jeżyskami. W kolejnym numerze przytoczymy rozdział „Jerzyska” z parahistorycznej publikacji Pawła Abramskiego.  

 

Red.

 
Michal Krupa