Szansa na sukces

Czas ferii zimowych wielu osobom kojarzy się z okresem wyjazdów, relaksu. Sporo osób postanawia jednak zostać we własnym mieście i odpocząć. Właśnie dla takich osób postanowiono zorganizować warsztaty teatralno - obywatelskie. Inicjatorem zajęć było Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli na Rzecz Pomocy Szkołom „Olimpia”, które na ich realizację otrzymało grant z Powiatu Węgrowskiego.

Chętne osoby zostały podzielone na grupy, aby praca była łatwiejsza i przyjemniejsza. Zajęcia odbywały się w Publicznym Gimnazjum w Łochowie i prowadzone były przez Panie Ewę Kowalczyk, Jolantę Prochacką-Cyrych oraz Lilianę Sternicką.

 

Każde spotkanie rozpoczynało się krótką rozgrzewką aparatu mowy, twarzy oraz lekkiego rozruszania całego ciała. Pierwszego dnia konieczne było lepsze poznanie siebie nawzajem w czym pomagały różne zabawy.

Po zapoznaniu się i zajęciach typowo integracyjnych podzieliliśmy się na kilka małych grup, aby na kartce napisać, na co zwracamy uwagę widząc kogoś po raz pierwszy.  Najczęstszym elementem był ubiór, jednak często pojawiała się higiena osobista oraz szacunek do drugiego człowieka. Następnie musieliśmy wylosować postaci, które mieliśmy przedstawić na dużych kartonach. Osoby te były bohaterami spektaklu, który następnego dnia analizowaliśmy oraz przedstawialiśmy we własnym gronie. Jednak w momencie opisywania przez nas postaci, nic o nich nie wiedzieliśmy. Musieliśmy posługiwać się jedynie stereotypami. Długa praca przy tym  wypełniona była dużą ilością śmiechu, radości oraz wzajemnej pomocy. Atmosfera sprzyjała integracji oraz współpracy. Po wykonaniu zadania należało wykreowaną przez nas postać przedstawić uczestnikom warsztatu, którzy bardzo sympatycznie do tego podchodzili.

Na następnych zajęciach przystąpiliśmy do odgrywania scenariusza. Temat na pozór śmieszny był poważny i trudny. Każdy musiał wczuć się w swoją rolę chociaż początkowo było ciężko. Po skończeniu analizy tekstu powróciliśmy do swoich prac wykonanych dzień wcześniej, aby poprawić je. Ukazało to, jak wiele stereotypów funkcjonuje w naszym życiu i jak bardzo w nie wierzymy. Kiedy tak naprawdę ludzie są całkiem inni. Jak się okazuje często jedno z drugim ma nie wiele wspólnego, a często poprzez powierzchowną ocenę drugiego człowieka możemy przeoczyć to, co kryje się w jego wnętrzu.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w tych warsztatach, gdyż spędziliśmy miło czas, zdobywając przy tym nową wiedzę i doświadczenia. (Zob. galeria zdjęć na stronie www.stowarzysznieolimpia.pl).

 

Natalia Ścigocka, Agnieszka Nowak 

 
Michal Krupa