Archiwum

Majdan Łochowski z Majdanem Kijowskim

W piątek 24. stycznia, dokładnie o godzinie 14. w Łochowie odbył się marsz w geście Solidarności z Ukrainą. Marsz powstał z inicjatywy młodzieży licealnej, która rozdawała mieszkańcom kotyliony w barwach ukraińskich, nieśli transparenty wsparcia i flagi. Marsz zakończył się w centrum miasta. Przypomnijmy, że na Ukrainie w ostatnich dniach nasiliły się protesty. Powodem są ustawy przyjęte przez ukraiński rząd, które zakładają miedzy innymi kary za branie udziału w demonstracjach.

W ostatnich godzinach śmierć poniosło pięć osób, kilkaset zostało rannych. Polski Sejm solidaryzuje się z demokratycznym społeczeństwem Ukrainy i apeluje o natychmiastowe zaprzestanie przemocy. Uchwałę o takiej treści przyjęli w piątek posłowie. 

W sobotę zorganizowana została akcja przed Miejskim i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łochowie, która miała na celu zaprezentować solidarność z mieszkańcami Ukrainy, którzy protestują w Kijowie. Ponad sto osób uczestniczyło w niedzielnej manifestacji poparcia dla integracji Ukrainy z Unią Europejską oraz protestów odbywających się na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Wśród manifestujących było wielu młodych ludzi z żółto-niebieskimi flagami Ukrainy, biało-czerwonymi flagami Polski. Trzymali transparent z hasłami: "Solidarni z Ukrainą", Na placu przed MiGOK obecni byli także samorządowcy: Burmistrz Marian Dzięcioł i przewodniczący Rady Miasta Andrzej Suchenek z Radnym Robertem Gołaszewskim. Burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł, który otwierał Majdan Łochowski, a  w swoich wypowiedziach podkreślał solidarność Łochowa z narodem ukraińskim: „Zgromadziliśmy się tutaj, żeby dać wyraz solidarności narodowi ukraińskiemu, który walczy o swobody obywatelskie, o wolność. Sceneria, temperatura jakże przypomina to, co działo się w Polsce już ponad 30 lat od stanu wojennego.” Burmistrz podkreślał, jak bardzo naród ukraiński jest ważny dla Łochowa: „Ukraina szczególnie jest nam bliska, nam tutaj w Łochowie, bo mamy tam wielu przyjaciół. Od kilku lat trwa wymiana młodzieży między Kosowem, a Łochowem i stąd więzi nasze są tak bardzo emocjonalne, nie mówiąc już o powodach politycznych, które skłaniają nas ku temu, żeby Ukraina była w gronie państw demokratycznych i żeby szanowała swoich obywateli i dawała im możliwość rozwoju i swobodnego życia.” Mówił też do zgromadzonych na placu przy MiGOK młodzieży, że cieszy się z tego że przybyli tak licznie, bo „to dla nich i przez nich będą jeszcze 30 lat formułowane stosunki polsko-ukraińskie, a od tych stosunków zależy bardzo wiele, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo państwa polskiego.” Kończąc swoje przemówienie pozdrowił wszystkich Ukraińców, którzy walczą o wolność: „Chciałbym i życzę tego wszystkiego Ukrainie, żeby cały proces demokratyzacji odbył się już bez dalszych ofiar szczególnie dramatycznych w starciach z władzą giną normalni ludzie”.

                Następnie dyrektor domu kultury Artur Lis poprosił zebranych o zapalenie zniczy i oddania hołdu pomor-dowanym na Majdanie Kijowskim minutą ciszy, po czym Gimnazjaliści Łochowscy odśpiewali Mury Jacka Kaczmarskiego rozpoczynając program artystyczny, na którym wystąpili m.in. Zespół Hip Hopowy Veritas, Kapela Łochowska, młodzież gimnazjalna (Maciej Chomontowski, Aleksandra Tuszyńska, Martyna Gawrych, Anna Skarpetowska) oraz Damez. Nie bacząc na duży mróz przekazywali swoje wsparcie. W trakcie wydarzenia na dużym ekranie trwała transmisja z wydarzeń na Ukrainie, organizatorzy utworzyli telemost i połączyli się z Jarosławem Fedoryszynem dyrektorem Teatru Akademickiego Woskresinnia z Lwowa który co dopiero wrócił z Majdanu Kijowskiego i relacjonował nam najnowsze wieści. Dziękował za wsparcie stwierdzając jakie to jest ważne dla Ukraińców. Na łochowski Majdan przybyła sporawa grupka Ukraińców. Płomienną przemowę wypowiedział również Roman Kuzelyak, miejscowy artysta ceramik. Dziękowali oni organizatorom za wsparcie. Łochowska TV Internetowa www.nachlopskirozum.pl na żywo relacjonowała wydarzenia z Łochowskiego Majdanu. 

 

DK