Archiwum

Nowotwory zwalczamy, życie wygrywamy

Program „Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim programem edukacyjnym skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Istotą „Mam Haka na Raka” jest zaangażowanie młodych ludzi w stworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę nowotworową. Ich głównym zadaniem jest propagowanie postaw prozdrowotnych w najbliższym otoczeniu. Dzięki realizowanym akcjom młodzi ludzie wpływają na nastawienie Polaków wobec chorób nowotworowych – mogą sprawić, że przestaną uciekać od problemu, a zamiast tego zaczną zapobiegać chorobom poprzez odpowiednią profilaktykę.

 

                Podczas trwania całego programu uczestnicy mają niepowtarzalną okazję rozwijać swoje umiejętności organizacyjne oraz komunikacyjne, prowadząc różnego rodzaju marsze i happeningi, które mają przekonać społeczność lokalną do profilaktyki nowotworowej. Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w kampanii społecznej „Mam Haka na Raka”. W tym roku walczymy z chłoniakami i działamy pod hasłem „Nowotwory zwalczamy, zdrowie wygrywamy”. Po dwóch latach ciężkiej pracy naszych maturzystek, nadszedł czas na przekazanie prowadzenia programu młodszym koleżankom. Aktualnie w skład zespołu wchodzą: Kinga Komuda, Justyna Stryjek, Dominika Zdanowska, Paulina Dołowa i Katarzyna Jusińska. Uczennice działają pod pilnym okiem p. Justyny Ciecióry.

                Nowotwory układu chłonnego są szczególnie groźne, zwłaszcza, iż są one jeszcze nadal mało rozpoznawane w społeczeństwie. Chłoniaki to grupa nowotworów występujących w układzie limfatycznym/chłonnym, a więc w śledzionie, tkance limfatycznej błony nosowej, gardłowej i przewodu pokarmowego. Najczęściej jednak chłoniak występuje w węzłach chłonnych. Co roku w Polsce na chłoniaka choruje  kolejne 6000 osób, zarówno w młodym wieku np. 20 lat, jak i w wieku powyżej 60 lat. Objawy chłoniaków są mało charakterystyczne i często przypomina grypę: powiększone, ale często niebolesne węzły chłonne wyczuwalne m.in. na szyi lub pod pachami, kaszel lub duszność, osłabienie, nieuzasadniona utrata wagi, gorączka, nocne obfite pocenie się, uporczywe swędzenie skóry. Nowotwory układu chłonnego mogą być skutecznie leczone, gdy choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Na skuteczność terapii ogromny wpływ ma psychiczne nastawienie pacjenta oraz jego najbliższych, którzy muszą stawić czoła zupełnie nowej sytuacji.

                Miejmy nadzieję, że dzięki ogromnej pomysłowości oraz licznych działań uda się wpłynąć na postawy innych. Program na pewno będzie dla nich niezapomnianą przygodą. Konkurencja jest ogromna więc drugoklasistki będą musiały wykazać się dużą kreatywnością i pomysłowością, aby wyróżnić się na tle innych uczestników. Trzymajmy mocno kciuki i życzmy wielu sukcesów.

Justyna Stryjek