Humor i silna wiara w dobro

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Łochowie, dzięki wysiłkowi i uprzejmości dyrektor Biblioteki Publicznej p. Beaty Załeckiej, odbyło się spotkanie autorskie z p. Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek.

Wzięły w nim udział dzieci z klas pierwszych i grupa „zerówkowiczów”. Maluchy przygotowywały się do spotkania poznając wesołe, dowcipne i zajmujące opowiadania autorki, prezentowane w klasach przez wychowawców. Jednocześnie powstawały piękne ilustracje do czytanych  tekstów, które podczas spotkania tworzyły barwną dekorację. Pisarka, daleką drogę z Bielska-Białej, przebyła w  towarzystwie  pani Malwiny Elżbiety Kożurno. Autorka opowiadała o swojej pracy  literackiej.

Wyjaśniła, że codzienne sytuacje, które przytrafiają się dzieciom, ale nie tylko, stanowią inspirację dla jej twórczości.  Na potwierdzenie tego,  odwołała się do opowiadania „Daleko jeszcze?” z książki pt. „To się nie mieści w głowie”, które przepięknie zaprezentowała lektorka pani Kożurno. Pisarka wymieniła książki, które za jej sprawą powstały, wskazując z sentymentem te pierwsze pt. ”Opowiadania dla przedszkolaków”. Podkreśliła, że z pozycji pt. „Wieloryb” jest szczególnie dumna, a to ze względu na otrzymaną ogólnopolską nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Jest ona przyznawana  żyjącemu polskiemu autorowi za książkę, którą cechuje humor i silna wiara w dobro. Pisarka przypomniała małym czytelnikom,  jak ważne jest czytanie książek. Podkreśliła ich znaczenie w rozwoju wyobraźni, wzbogacaniu słownictwa i osobowości, a także uczeniu empatii oraz wskazywaniu na konsekwencję różnych wyborów i sytuacji, czego dowodem był ponownie odczytany  przez p. Malwinę  fragment opowiadania „Żółw”, pochodzący z książki „Trudny orzech do zgryzienia”.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali  historii o kocim burmistrzu, rządzącym  miasteczkiem na Alasce. Anegdota ta posłużyła pisarce do zaprezentowania najnowszego zbioru  opowiadań pt ”Zbój”. Jest on ściśle powiązany z pasją gościa - końmi i jazdą konną.Dzieci dowiedziały się, że w dorobku pani Renaty znajdują się książki przybliżające różne zwyczaje i przysłowia polskie.  Wiele z nich znamy, ale tylko powierzchownie. Warto zatem sięgnąć po takie tytuły jak: „Gdyby jajko mogło mówić”, „Szczęście śpi na lewym boku” oraz  „Z  przysłowiami za pan brat”
                Pod koniec spotkania pani Piątkowska odpowiadała na pytania dzieci oraz dokonywała pamiątkowych wpisów do zakupionych przez nie książek.

 

Elżbieta Kondruś 

 
Michal Krupa