Brzmienie ligawek ujmuje

W grudniowym programie Festiwalu Zbliżenia Kultur, jaki miał miejsce ósmego dnia tego miesiąca nie mogło zabraknąć gry na regionalnym instrumencie – ligawce. Wszak coraz powszechniejszym staje się stwierdzenie, że jesteśmy ligawkowym zagłębiem.

Również i w tym roku dopisali zarówno ligawkowicze młodzi jak i seniorzy by stanąć w konkursowe szranki. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników dwunastego konkursu p. Kamiński wykonał przyjętą z aplauzem próbkę hejnału. I tak w kategorii  najmłodszych,  jurorzy (wyjątkowo zgodni) najwyżej ocenili: Rafała Kurowskiego, Patrycję Koroś i Grzegorza Rudnika. Wśród młodzieży do lat 16: Tomasza Borutę, Ewelinę Kamińską i Gabrielę Koroś. Wśród osób powyżej 16 roku życia, w tym seniorów najwyżej oceniono Romana Brochockiego (podobnie i w roku ubiegłym), przyznano dwa drugie miejsca: Piotrowi Kańskiemu i Pawłowi Kamińskiemu, dwa trzecie: Pawłowi Fiedorukowi i Pawłowi Przewożnikowi oraz dwa wyróżnienia: Tomaszowi Maliszewskiemu i Tadeuszowi Augustyniakowi. Najmłodsi, cała trójka, otrzymali w nagrodę piękne ligawki, by mogli dalej doskonalić swój kunszt gry na tym sprzęcie, ale już własnym, starsi otrzymali nagrody pieniężne. Pozostali uczestnicy  konkursu  otrzymali dyplomy uczestnictwa.

Konkursowi gry na ligawce towarzyszyło otwarcie wystawy unikatowych instrumentów (akordeony) oraz koncert żeńskiego (i jeden men) folkowo-pankowemu zespołu Pochwalone. Występują wspólnie ponad rok, nagrały płytę „Czarny war”. W Łochowie wykonały m.in. „Dzieweczka”. „Zakukała kukułeczka”, „Fora, fora”. W wykonywanych przez siebie utworach sięgają przeważnie po wiersze współczesnych poetek, zestawiają z tekstami dawnych pieśni śpiewanych po wioskach, rozmontowują teksty tradycyjne, by złożyć na nowo i nadać im nowe znaczenie. Po ich wysłuchaniu, dla części widzów mogły się okazać zbyt mocne, zbyt kontrowersyjne, ale chyba feminizującym kobietom z Pochwalone o to chodzi. Pamiętajmy jednak, że uczestniczyliśmy w festiwalu zbliżenia kultur, a to wymaga wysiłku, poddaniu się np. refleksji.

Patronat honorowy imprezy objęli Burmistrz Łochowa - Marian Dzięcioł oraz Starosta Węgrowski - Krzysztof Fedorczyk.

 
Michal Krupa