Przedszkolne Święto Pieczonego Ziemniaka

Ziemniaki, do naszego kraju trafiły za pośrednictwem Jana III Sobieskiego, który otrzymał je w podarunku od cesarza austriackiego Leopolda I, a następnie wysłał swojej ukochanej królowej Marysieńce. Ona jednak, potraktowała je jedynie jako roślinę ozdobną i egzotyczny akcent w pałacowym ogrodzie. Królowa Marysieńka, nawet  nie domyślała się kulinarnej i gospodarczej wartości tej rośliny.

Ziemniaki, po raz pierwszy w naszym kraju, podano podczas obiadu w Wilanowie. Ziemniaczana potrawa szlachetnym gościom raczej nie przypadła do gustu i z dystansem smakowali tej „nowinki” z Zachodu. Dopiero za panowania Augusta II ziemniaki zostały rozpowszechnione w całym kraju, choć wciąż jako roślina ozdobna lub baza dla medykamentów. Kto i kiedy odkrył, że bulwy ziemniaków są jadalne, tego dokładnie nie ustalono. Istnieją przesłanki, że ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej, a pierwsze wieści o nim dotarły do Europy wraz z odkryciem przez Kolumba Wyspy Hispanioli (1493 r.)

Ziemniak, nazywany również kartoflem lub pyrą, uważany jest za pospolite, ale nieodzowne w naszej kuchni warzywo. Obecnie jest przyrządzany na wiele różnych sposobów - jest gotowany, pieczony lub smażony, może być w tzw. „mundurkach”, obierany, tarty oraz tłuczony, jest chętnie spożywany przez dzieci, młodzież i dorosłych. Ziemniak, stał się podstawowym składnikiem polskich obiadów i pretekstem do wspólnej zabawy. Kiedyś na wsiach organizowano wspólne zbiory tego warzywa zwane „wykopkami”, dziś stał się bohaterem zmiany pór roku, czyli zakończenia lata i rozpoczęcia jesieni.

W Samorządowym Przedszkolu nr 1 w Łochowie 25 września b.r. odbyła się impreza integracyjna pod hasłem ,,Święto Pieczonego Ziemniaka”, która stworzyła dobrą sposobność, by zaprosić do wspólnej zabawy całe rodziny. Impreza miała na celu nawiązanie kontaktu rodziców z przedszkolem i przeżywania radości ze wspólnie spędzonego czasu w miłej atmosferze. W zabawach inspirowanych przez nauczycielki uczestniczyli zgromadzeni rodzice i ich pociechy. Dzieci miały okazję zapoznania się z historią ziemniaka, budową i potrawami, które można z niego przygotować. Po zakończeniu części wykładowo - pokazowej, przedszkolaki i dorośli bawili się w tanecznych  korowodach do muzyki "Carnavalito", ,,Kaczuchy’’, ,,Gimnastyka’’, ,,Małpka Filomena’’, ,,Jadę, jadę’’, ,,Krasnoludek’’, ,,Woogi - boogi’’. Jak na początek jesieni przystało, poznali adekwatne do pory roku piosenki pt. "Kasztanki" i ,,Pada deszczyk’’. Wiele pozytywnych emocji wywołały konkurencje sprawnościowe dla rodziców i dzieci, takie jak: ,,Kartoflowy Turniej Mądrej Głowy’’, „Mistrz obierania ziemniaków”, „Rzut do celu”, „Która dłuższa”, „Slalom z ziemniakami” i „Ziemniaczane ludziki’’.

Na zakończenie „Święta pieczonego ziemniaka”, pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do „wiejskiego stołu” na degustację specjalnie przygotowanych regionalnych potraw ziemniaczanych. Ponadto, wszystkie dzieci w nagrodę za piękną zabawę, wykazaną wiedzę i dużą sprawność fizyczną odznaczone zostały ziemniaczanymi medalami.

Słoneczne, wrześniowe niebo oraz radosne twarze dzieci i rodziców świadczyły, że „ziemniaczane święto” było niezwykłym wydarzeniem. Mamy nadzieję, że wszystkim podobał się ten wspólnie spędzony dzień. Dziękujemy licznie przybyłym rodzicom i dzieciom za pomoc w zorganizowaniu tej imprezy oraz dzielnie uczestniczenie w atrakcjach przygotowanych specjalnie dla nich.

Magda Piechaczek

 
Michal Krupa