Czytaliśmy i my

7. września 2013r. zorganizowaliśmy w Bibliotece Publicznej w Łochowie kameralne spotkanie z kulturą, a dokładnie z twórczością Aleksandra Fredry. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy TVP Warszawa przeprowadziła wywiad jak gmina Łochów przygotowywała się do tego wydarzenia. (…) ,,Jako gmina Łochów organizujemy ,,Narodowe Czytanie’’ pierwszy raz, więc trudno jest przewidzieć jakie będzie zainteresowanie. Dlatego też już od miesiąca, od początku sierpnia przygotowywałam mieszkańców poprzez zamieszczenie ciekawych artykułów dotyczących czytania z jednoczesnym zaproszeniem ich siódmego września do zabawy ze słowem, posłuchania i podpatrzenia jak interpretują artyści i mieszkańcy utwory Aleksandra Fredry. W artykułach, oprócz wspomnianego zaproszenia, w postaci ciekawostek napisałam po co w ogóle zawracać sobie głowę czytaniem? - Ciekawych zapraszam do lektury na www.gminalochow.pl w artykułach pod tytułem ,,Czy wiecie, że…’’

 

W kąciku czytelniczym Biblioteki aż kipiało od książek autorstwa dzisiejszego bohatera Aleksandra Fredry. Można było nawet od razu wypożyczyć do domu, aby zagłębić się w jego często intrygującą twórczość.

Mistrz pióra Andrzej Zaniewski w bardzo ciekawy sposób przedstawił postać Aleksandra Fredry. W formie anegdot, ciekawostek z jego życia i twórczości opowiedział jego biografię, co wprawiło w zdumienie i entuzjazm wszystkich obecnych.

W tym miejscu chcę przypomnieć, że  Andrzej Zaniewski jest poetą, prozaikiem, powieściopisarzem, filozofem, krytykiem literackim, autorem tekstów piosenek. Współtwórca grupy poetyckiej ,,Hybrydy’’, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Jego powieść ,,Szczur’’ stała się światowym bestsellerem i została przełożona na ponad 30 języków.

Wzruszający recital podarowały nam mieszkańcom siostry Natalia i Emila Śliwoskie, przepiękne chwile poezji śpiewanej  pozwoliły oderwać się na ten moment od szarej codzienności, od czasów które kreują pęd ku materializmie i przenieść się w czasy gdzie w życiu liczyły się uczucia, spokój ducha i tęsknota za drugim Człowiekiem.

Kolejnym znakomitym artystą, który znalazł czas, aby zaszczycić nas swoją obecnością był Piotr Wawer. Jest on aktorem teatralnym, członkiem zespołu teatralnego ,,Parabuch’’ oraz animatorem zespołu ,,Pracowni Teatru Kopister’’ w Warszawie. Jego tragikomiczne i ekscytujące przedstawienie fragmentów ,,Zemsty’’ przeplatało się z anegdotami, humorystycznymi sytuacjami, które zdarzały się podczas grania spektaklu na scenie. Szkoda tylko, że czasu było zbyt mało, ponieważ wykonanie utworów przez artystę Piotra Wawra można by oglądać i słuchać z zapartym dech w piersiach dużo dłużej.

Tak wyglądała scena, a jak była publiczność? Kto przyszedł z naszych gminnych mieszkańców? Na pewno tylko zainteresowani i zakochani w książce. Na pewno ludzie kultury, którzy chcieli poznać twórczość Aleksandra Fredry, porozmawiać z aktorem, poetą, porozmawiać o książce, z ludźmi, którzy mają podobne pasje. Ze znanych nam osób była Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łochowie, nauczycielki prowadzące zajęcia z języka polskiego, była Dyrektor ZSZ w Ostrówku, Dyrektor Biblioteki w Ostrówku, Pan Stanisław Grądzki - współorganizator ,,Narodowego Czytania’’ w naszej Bibliotece, rodziny z dziećmi oraz młodzież, ale tylko ta, która ma zamiłowania do książek i chciała spotkać się z ludźmi kultury.

Przez cały czas można było zdobyć najciekawsze, może nawet najcenniejsze dla siebie książki za symboliczną złotówkę lub za wymianę innej przyniesionej. Kiermasz książek był nie tylko dla przybyłych gości, ale przede wszystkim dla każdego, kto wszedł do Biblioteki. Na przykład były książki dla osób uczących się języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego, a także ze wszystkich przedmiotów do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Za złotówkę można było zdobyć nawet literaturę angielskojęzyczną oraz angielsko-włoskojęzyczną. Nawet romantyczki mogły kupić sobie mnóstwo książek z literaturą romantyczną i powieści. Kryminały, książki przyrodnicze, biograficzne, pamiętniki i mnóstwo innych czekały na pasjonatów książek.

Relacja z ,,Narodowego Czytania’’ była w telewizji na kanale TVP Warszawa (TVP Regionalna) o godz. 20.20 dnia 12 września oraz dnia 13 września o godz. 15.50.

Tych, którzy przegapili to wydarzenie, zapraszamy za rok!

GCI

 
Michal Krupa