Rozmowy w DK na 1 Maja

W piątek 27 września br. gościliśmy na łochowskiej scenie Teatr MAKATA ze spektaklem „Rozmowy przy wycinaniu lasu” w adaptacji tekstu Stanisława Tyma. Myślę, że każdy kto jest fanem polskiego kina, doskonale wie kim jest ta osoba i jak wiele osiągnięć ma na swoim koncie. Nie muszę także mówić, że jeśli Tym, to także dobry humor i patrzenie na ludzi w krzywym zwierciadle.

Okazało się, że nawet tak wieloletnią sztukę można przedstawić na deskach teatralnych w inny, interesujący sposób. Reżyser (Piotr Wawer) piątkowego spektaklu pokazał nam tę historię jako radiowe słuchowisko – aktorzy musieli (z powodu awarii sprzętu w studiu) improwizować i przedstawić słuchaczom Radia Garwolin tekst Stanisława Tyma w… jak najlepszym wydaniu. Publiczność miała okazję zobaczyć grę aktorską na wysokim poziomie. „Rozmowy przy wycinaniu lasu” to wydarzenie, które kontynuuje realizację projektu MiGOK  „Jesień Teatralna”.

Aktorzy szybko podzielili się rolami i zaczęli radiowe słuchowisko… Wtedy zaczęła się zabawa! Termin „onomatopeja” z pewnością nie jest im obcy! Publiczność miała wybór: zamknąć oczy i dać się wciągnąć w tę historię lub pozostawić  je otwarte i zobaczyć jak może wyglądać przygotowanie słuchowiska „od kuchni”. Te drugie rozwiązanie łączy się ze sporą dawką śmiechu i dostrzeżeniem, że zbudowanie historii za pomocą głosu i niewielkich rekwizytów nie jest prostym zadaniem. A, i przy okazji zabawnym. Poza uśmiechem, młodsze pokolenie miało możliwość poznać tekst Stanisława Tyma, który niewątpliwie – mimo upływu lat – nie stracił na wartości i aktualności.

„Rozmowy…” to  opowieść o drwalach, których głównym zajęciem jest czekanie. Codziennie czekają, aż przyjedzie Siekierowy (Artur Lis) i rozda im narzędzia pracy, by po zakończonej dniówce znów je zebrać. Domorosły filozof Macuga (Piotr), naiwny Dunlop (Mirosław Szczypek) i lizus Zyzol (Piotr Świtalski) chętnie słuchają krwawych historii oraz bajek o królewnach przecudnej urody i kapiących złotem pałacach pięknie opowiadanych przez pana Siekierowego i pana Gajowego (Rafał Żywczyński). W tej osobliwej grupie jest też Bimber grany przez Andrzeja Hausnera. Wszyscy łatwo poddają się codziennym dyrektywom zwierzchników, choć często w wydawanych przez nich poleceniach i decyzjach nie widzą sensu i logiki. Stanisław Tym przedstawił ten świat z właściwym sobie poczuciem humoru – życzliwym i ciepłym ludziom, ale złośliwym i kąśliwym wobec hochsztaplerów oraz cwaniaków.

Przedstawienie zrealizowano na deskach MiGOK w Łochowie przez Teatr Makata a obsada spektaklu sprawia, że powyższa sztuka ma charakter lokalny. Większość z aktorów mieszka na co dzień w Gminie Łochów. Dlatego fakt, iż sala pękała w szwach tak bardzo nas cieszy. Spektakl „Rozmowy przy wycinaniu lasu” powstał na deskach Domu Kultury w Łochowie.  Większość aktorów jest mieszkańcami Gminy Łochów  są to Andrzej Hausner - Budziska, Piotr Kamiński - Nadkole, Artur Lis - Jasiorówka i Rafał Żywczyński - Gwizdały oraz Mirosław Szczypek z Cieksyna i Piotr Świtalski z Koziebród. Informacje radiowe Ewelina Napora, Piotr Wawer, nagranie i mastering Jacek Sokołowski , obsługa techniczna Łukasz Zupnik. Muzyka Jan Sebastian Bach. Teatr działa od 1995 roku dotychczas postawił 14 premier. Spektakle swoje prezentował na scenach w Polsce, Ukrainie, Litwie, Słowacji, Węgrzech, Kosowie, Białorusi i Niemczech.

DK

 
Michal Krupa