Uczta Teatralna w Łochowie

W sobotę Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie znakomitym spektaklem rozpoczął Łochowską Jesień Teatralną, miłośnicy mieli niecodzienną okazję obejrzeć spektakl białostockiego Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki. Zobaczyliśmy poruszające misterium cierpienia w mistrzowskiej interpretacji przedstawienia „Czarnobyl. Last minute”.

Witam Państwa na naszej wycieczce do nuklearnej Mekki - Czarnobyla! okolic! Zapraszamy serdecznie do zony śmierci! Strefy zakazanej i opuszczonej przez życie! Do której wybierają się tylko najodważniejsi! Najdzielniejsi! Najbardziej Szaleni! Czyli ludzie tacy jak pan, pani, jak wy! Proszę zajmować miejsca! All inclusive, czyli w wolnym tłumaczeniu: wszystko kosztuje, zwłaszcza promieniowanie, kiury, remy i siwerty - takimi słowami kierownika nuklearnej wycieczki rozpoczyna się spektakl.

Oszałamiająca adaptacja reportażu Swietłany Aleksiejewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur to przerażająca esencja sztuki. W zorganizowanej wycieczce kilkunastu uczestników wybrało się do strefy skażonej po wybuchu reaktora jądrowego. W strefie zony ujrzeliśmy tragedie ludzi, którzy przeżyli katastrofę lecz nikogo ona z nich nie oszczędziła, widzieli śmierć najbliższych, rozkład ciał, oszustwo rządu, wysiedlenie i można byłoby tak mnożyć długo - było to zniszczeniem ich całego życia.  Ujrzeliśmy świat szabrowników jak również zagorzałego komunistę, który za wszystko oskarżał służby specjalne zachodu popadając w coraz większą destrukcję swojego życia. Spektakl to istotne studium ukazujące mechanizmy działania propagandy i próby oswojenia zniszczonego świata.

Po spektaklu aktorzy zaprosili widzów do dyskusji, podczas której opowiadali o pracy nad spektaklem, poszukiwaniem ról, refleksjami związanymi z wydarzeniem w Czarnobylu. Jak sami mówili, „Czarnobyl. Last Minute” to spektakl, który wyrósł z czytania performatywnego adaptacji „Czarnobylskiej modlitwy”.

Przed spektaklem uczniowie LO i Gimnazjum uczestniczyli w warsztatach teatralnych, pracując na tekstach ze sztuki, zapytani odpowiadali że było wspaniale. Zatem wszystkich chętnych zapraszamy na cotygodniowe warsztaty teatralne w MiGOK.

Widzowie zostali zaproszeni na kolejne propozycje Łochowskiej Jesieni Teatralnej - na adaptację tekstu Stanisława Tyma „Rozmowy przy wycinaniu lasu” w wykonaniu Teatru Makata, a w październiku na Teatr Akademia „Kanastra” i spektakl Krysi Podlewskiej „Mój boski rozwód”.

DK

 
Michal Krupa