Policyjne info - Październik 2013

Podsumowanie działań „Bezpieczne Wakacje 2013”

W okresie wakacyjnym prowadzono działania „Bezpieczne Wakacje 2013”. Wraz z początkiem września dokonano podsumowania tych działań. W czasie tegorocznych wakacji na terenie powiatu węgrowskiego doszło do 9 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 2 osoby a 10 zostało rannych. W porównaniu z analogicznym okresem w roku 2012, gdzie w 12 wypadkach 3 osoby zginęły a 28 zostało rannych nastąpiła poprawa bezpieczeństwa na drogach. Niestety zwiększeniu uległa liczba odnotowanych kolizji drogowych z 75 w 2012r do 94 w roku 2013.

W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z letniego wypoczynku a także wszystkich innych użytkowników dróg funkcjonariusze KPP w Węgrowie ze wzmożoną siłą kontrolowali przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa. Najwięcej uwagi policjanci poświęcali eliminowaniu z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących. Wyniki działań są zatrważające. W czasie wakacji dalszą jazdę uniemożliwiono 174 osobom, które poruszały się po drogach publicznych będąc pod wpływem alkoholu. To prawie trzy razy więcej niż w wakacje roku ubiegłego, gdzie zatrzymano 60 takich kierujących. Ze 174 ujawnionych osób 48 prowadziło pojazd mechaniczny będąc w stanie nietrzeźwości, a aż 113 osób kierowało rowerem również w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo 11 osób prowadziło pojazd mechaniczny znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, natomiast 2 osoby kierowały rowerem w stanie po użyciu alkoholu.

Wzrost ilości zatrzymanych kierujących pod wpływem alkoholu z jednej strony budzi ogromny niepokój z drugiej zaś pokazuje skuteczność działania funkcjonariuszy KPP w Węgrowie. Determinacja z jaką eliminowali kierowców na tzw. podwójnym gazie, kierując się zasadą „zero tolerancji” jest potwierdzeniem, iż bezpieczeństwo mieszkańców powiatu węgrowskiego i innych użytkowników dróg jest priorytetem każdego policjanta pełniącego służbę w KPP w Węgrowie.

 

Zgłoszenie o podłożeniu bomby

Przyjął je dyżurny węgrowskiej komendy od dyspozytorki CPR w Radomiu około godziny 21 dnia 25. września. Ładunek miał być podłożony przy bloku w Łopiance. Niezwłocznie skierowano tam straż pożarną, pogotowie ratunkowe a także policjantów z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego węgrowskiej komendy. Ewakuowano 130 mieszkańców bloku mieszkalnego. Ponieważ nie odnaleziono żadnego ładunku policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy fałszywego alarmu. Po sześciu dniach został on zidentyfikowany i zatrzymany - siedemnastoletni mieszkaniec naszej gminy. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

 

Kradzież kabla telekomunikacyjnego

W sobotę (28.09) dyżurny komisariatu w Łochowie odebrał zgłoszenie z automatycznej centrali o prawdopodobnej kradzieży kabla telekomunikacyjnego. Funkcjonariusze z Łochowa pojechali sprawdzić zgłoszenie. Na trasie Zieleniec-Sadowne policjanci zatrzymali mężczyznę, który chciał ukraść 200 metrów napowietrznej linii telekomunikacyjnej.  58 latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Na miejscu kradzieży technik kryminalistyki zabezpieczył ślady pozostawione przez mężczyznę a także przedmioty, które posłużyły do tej kradzieży. Mieszkaniec naszej gminy usłyszał już zarzuty. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Nieudane grzybobranie

Dnia 3. października przed godziną 18 dyżurny łochowskiego komisariatu został poinformowany o zaginięciu kobiety w lesie. Jak ustalili policjanci, podczas wyprawy na grzyby zaginiona oddaliła się od swojego męża. W akcji poszukiwaw-czej, w której brali udział policjanci wraz z przewodnikiem psa dołączyli strażacy z OSP oraz PSR Węgrów. Po blisko pięciu godzinach od zgłoszenia odnaleziono 54-letnią mieszkankę Łochowa. Po sprawdzeniu stanu zdrowia przez załogę karetki pogotowia kobietę przekazano zaniepokojonym bliskim. Policja przestrzega, by do lasu, szczególnie w nieznanym nam terenie, nigdy nie wybierać się w pojedynkę. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, ciepłe okrycie i nieprzemakalną pelerynę. Starajmy się pozostać w kontakcie wzrokowym z osobami, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Jeśli nie znamy terenu starajmy się nie oddalać od szlaków komunikacyjnych oraz miejsc, gdzie pozostawiliśmy pojazdy. Gdy nasi znajomi lub bliscy zabłądzą w lesie niezwłocznie zaalarmujmy Policję, pamiętajmy, że szczególnie jesienią szybko zapadający zmrok stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu takich poszukiwań.

 

Śmierć w płomieniach

W niedzielę (15.09) nad ranem dyżurny Komisariatu Policji w Łochowie otrzymał zgłoszenie o pożarze.

 W miejscowości Brzuza, na jednej z posesji, z nieustalonych przyczyn doszło do pożaru drewnianego pomieszczenia gospodarczego. W budynku tym zamieszkiwał 50 letni mieszkaniec powiatu węgrowskiego.  W trakcie prowadzonej akcji gaśniczej wewnątrz  palącego się pomieszczenia znaleziono zwłoki tego mężczyzny. Decyzją prokuratora przewieziono je do Szpitala Powiatowego w Sokołowie Podlaskim celem przeprowadzenia sekcji zwłok.

 

Kierowcy z promilami

Węgrowscy policjanci zatrzymali podczas tylko jednego weekendu (14/15.09) czterech nietrzeźwych kierujących, m.in. podczas patrolowania ulic Łochowa. Zauważyli oni  pojazd Opel Vectra, którego tor jazdy wskazywał, iż kierowca może znajdować się pod działaniem alkoholu. Po przeprowadzeniu badania alkomatem okazało się, że 49 letni mieszkaniec powiatu węgrowskiego miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymano jemu prawo jazdy, a samochód zabezpieczono na parkingu policyjnym. Dodatkowo brak było aktualnych badań technicznych.

Kolejny przypadek dotyczył 34-letniego mieszkańca Gwizdał, który kierował rowerem po drodze publicznej mając 0,99 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Następny to 17 letni mieszkaniec powiatu węgrowskiego jadący skuterem marki ZIPP, którego podczas patrolowania Baczek zatrzymano do kontroli drogowej – miał on w organizmie blisko promil alkoholu.

Cztery dni wcześniej (10. września) zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierowców:

- w Ostrówku, gdzie podczas kontroli drogowej podejrzenie policjantów wzbudziło nerwowe zachowanie 38-letniego mieszkańca Łochowa kierowcy VW Golfa - 0, 43 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu;

- kolejnym uczestnikiem ruchu drogowego, który wzbudził podejrzenie policjantów był 47 letni rowerzysta - po zbadaniu mężczyzny alkomatem okazało się, że w jego organizmie znajdowało się ponad 3 promile alkoholu.

Łochowski przypadek z 8 września, gdzie kierujący osobowym VW Golfem 25-letni mężczyzna miał ponad pół promila – można by rzec niewiniątko wobec powyższych przypadków. Prawo jest jednak nieubłagane: grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Za: KP Węgrów

 
Michal Krupa