Wieści gminne - Październik 2013

Decyzje i informacje Burmistrza Łochowa:

 • Rozstrzygnięto przetarg nieograniczony na modernizację wentylacji w Szkole Podstawowej nr 3 w Łochowie w ramach projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Łochów”. Wpłynęła jedna prawidłowo złożona oferta, w związku z tym Burmistrz Łochowa podpisał umowę z oferentem - Przedsiębiorstwem Inżynieryjno-Konsultingowym Sanivest z Torunia reprezentowanym przez P. Magdalenę Radzką na wykonanie ww. modernizacji. wentylacji w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łochowie w ramach projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Łochów”. Koszt inwestycji 51.660 zł z terminem wykonania 30. września br. Inwestycja finansowana z EFRR - 70%, Gminy Łochów - 30%.
 • Rozstrzygnięto postępowanie prowadzone w trybie zapytania cenowego i podpisano umowę na dostawę i montaż wiat przystankowych czteromodułowych. Wpłynęły 4 oferty o rozpiętości cen: 3.936 zł do 6.115 zł za dostawę i montaż jednej wiaty przystankowej. Dokonano wyboru oferty najkorzystniejszej cenowo: Zakład Wielobranżowy „Sopel” Sławomir Sobczyk z Lipnik za kwotę 3.936 zł (dostawa montaż bez utwardzenia). Zlecono montaż trzech wiat:  2 w Baczkach i 1 w Ostrówku.
 • Rozstrzygnięto przetarg nieograniczony na termomodernizację Domu Kultury w Łochowie w ramach projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Łochów”. Wpłynęło 10  ofert o rozpiętości cen brutto od 625.000 zł do 1.217.265 zł. Dokonano wyboru oferty spośród Wykonawców nie wykluczonych z postępowania, Wykonawcy: F.H.U. PATRAS Patryk Mech - Łochów za cenę 734.016 zł.
 • W  przetargu  nieograniczonym na modernizację drogi gminnej dojazdowej we wsi Laski wpłynęły 4 oferty o rozpiętości cen brutto: od 115.312 zł. do 152.250 zł.
 • W przetargu nieograniczonym na Realizację projektu ,,e-Społeczeństwo Łochowa” Wpłynęły po 3 oferty w 2 częściach postępowania: w części I o rozpiętości cen brutto: od 330.000 zł do 850.000 zł za wykonanie tej części zamówienia; w części II o rozpiętości cen brutto: od 3.829 zł. do 4.017 zł. za 1 m-c usługi.
 • Ogłoszono postępowanie w trybie zapytania cenowego
  - na wykonanie dokumentacji technicznej budynku administracyjno-biurowego położonego przy ul. Fabrycznej w Łochowie z terminem składania ofert 25.09.;
  - na renowację cieków wodnych na terenie Gminy Łochów z terminem składania ofert 27.09.
 • Postanowiono o dofinansowaniu z budżetu gminy:
  - pobyt 96 uczestników obozu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Koszelance w dniach 17-29 sierpnia kwotą 52.860 zł., w tym 31 000 zł ze środków przeznaczonych na profilaktykę alkoholową;
  - kwotą 300 zł Dożynek Parafialnych organizowanych 22. września przez osiedle przy ul. Węgrowskiej;
  - kwotą 2.000 zł. zakupu sprzętu do ratownictwa technicznego (w tym drogowego) dla OSP Pogorzelec, gdyż posiadanie tego rodzaju sprzętu jest wymagane w jednostkach OSP będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. (Koszt całości zakupu wynosi 25.000 zł., z czego 23.000 zł. wyasygnowała jednostka OSP ze środków własnych, w tym z dotacji z KSRG - to już czwarta jednostka OSP z terenu gminy wyposażona w sprzęt do ratownictwa technicznego.

Z sesji Rady Miejskiej:

 • Na wrześniową sesję nasi radni przybyli dnia 25.09. Wysłuchano informacji dotyczącej selektywnej zbiórki śmieci oraz przygotowaniu szkół do nowego roku szkolnego.
 • Podjęto też kilka uchwał: zmiany w WPF na lata 2013-2032, zmiany w budżecie Gminy, zmiany w lutowej uchwale w sprawie kredytu w banku krajowym, zaciągnięcie pożyczki z budżetu państwa, dotacja celowa dla Powiatu, wyrażenie woli przystąpienia do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej.

Pozostałe info gminne:

 • Tego jeszcze w naszej gminie nie było: podwykonawca podwykonawcy wykonujący zadanie bieżącego utrzymania wodociągu SUW Łosiewice ogłosił strajk. Twierdzi, że od kilku miesięcy nie otrzymał od niego wynagrodzenia za wykonaną robotę. Ten z kolei twierdzi, że nie otrzymał ich od wykonawcy, który wygrał przetarg na to zadanie ogłoszony przez gminę Łochów. Sytuacja żywo przypomina tę sprzed ponad roku, gdy całą parą szły roboty drogowe w związku z Euro 2012, tylko pieniądze gdzieś wyparowywały. Istotne są też w tym wszystkim warunki umowy między wykonawcą a gminą.
 • Szkoła Podstawowa w Ostrówku obchodzić będzie swoje sto lat istnienia. Uroczystości upamiętniające ten fakt zaplanowano na 14 października.
 • Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. poinformowała o pomyślnym zakończeniu postępowania przetargowego na wybór wykonawcy sieci szerokopasmowej projektu „Internet dla Mazowsza”. 3 października ma nastąpić podpisanie umowy pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, a przedstawicielami polsko-koreańskiego konsorcjum: KT Corporation.
 • Przedstawiciele władz Polski i Izraela, samorządowcy oraz młodzież, m.in. z LO w Łochowie i LO w Sadownem już po raz czwarty spotkali się, aby uczcić pamięć pomordowanych w obozie zagłady w Treblince. Uroczystość odbyła się 2 października, poprzedzono ją wspólnymi warsztatami edukacyjnymi dla młodzieży z Polski i Izraela oraz Białorusi (niemalże 600 osób), a także panelem dyskusyjnym z udziałem blisko 100 samorządowców.
 • Tegoroczne rozdanie nagród Starosty Węgrowskiego z okazji Dnia Nauczyciela odnosiło się do 9 nauczycieli z terenu naszego Powiatu, w tym z Gminy Łochów: Maria Pełka (Łochów), dyrektor ZSZ w Ostrówku, Sławomir Ryszawa (Łosiewice), dyrektor ZSP w Sadownem, Justyna Cieciura (Twarogi, obecnie Wyszków), nauczycielka biologii w LO w Łochowie, Beata Bodzon (Łosiewice), nauczycielka j. polskiego w LO w Sadownem. Gratulujemy.
 • W 130 rocznicę śmierci Cypriana Norwida za sprawą Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska w Strachówce oraz LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie można było obejrzeć w dolnym holu LO w Łochowie w godzinach pracy szkoły (począwszy od 18 września wystawę) ekspozycję "Rzeczpospolita Norwidowska". Jej motto: Kto dziś się jeszcze w dzieje nasze wczyta, powie o polskiej pospolitej rzeczy – Niepospolita! (C. Norwid, „Szlachcic”).
 • W dniach 16-22 września 2013r. w DK wyświetlany był film „Cristiada”, w reżyserii Deana Wrighta. Film opowiada o prawdziwych zdarzeniach, jakie miały miejsce w Meksyku lat 20. XX wieku, kiedy to chrystusowcy walczyli z restrykcyjnym i krwawym reżimem państwa.
 • W XI kolejce ligi okręgowej dzięki zwycięstwu ŁKS-u u siebie z Wektrą Zbuczyn 3:1 zachowaliśmy trzecie miejsce w lidze, mając 4 punkty straty do lidera - Mazovii Mińsk Maz. i tylko jeden punkt dzieli nas do wicelidera Tygrysa Huta Mińska, z którym przyjdzie nam zmierzyć się w XII kolejce. Wcześniej, w X kolejce, dane było ŁKS-owi zremisować z Sępem Żelechów, a w IX kolejce wygrać na wyjeździe 2:0 ze Zrywem Sobolew.
 • W kolejnym spotkaniu pucharowym (Puchar Polski), po bezbramkowym remisie, dzięki serii rzutów karnych w meczu z Naprzodem Skórzec (są o ligę wyżej) udało się wejść ŁKS-owi do półfinału.
 • Warto skorzystać z bogatego październikowego programu oferowanego przez łochowski dom kultury:
  - 13.10. godz. 14.00 w ramach Bajkowej Niedzieli sztuka dla dzieci „Pasmanteria”, Teatr Lapidarium, wstęp 5 zł;
  - 17.10. godz. 17.00 Młodzieżowe Koło Historyczne zaprasza na prelekcję „Ruch oporu 1939 - 1962”;
  - 18.10. godz. 19.00 w ramach Łochowskiej Jesieni Teatralnej „Oświadczyny” Czechowa, Teatr Legendarium, wstęp 5 zł;
  - 25.10. godz. 17.00 V Festiwal Filmów Dokumentalnych, Retrospektywa: NNW - Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, 1944 - 1989.                        

R

 
Michal Krupa