Partyzant wolnego słowa

15 września w łochowskim MiGOK odbył się koncert Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, zorganizowany przez Klub Gazety Polskiej wspólnie z Fundacją Klubów GP. Mecenasem tego wydarzenia była Piekarnia "Robson" - Robert Marczak, która w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia firmy. Wszystkie bilety na ten występ rozeszły się już na początku września, a zainteresowanie nim przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Bohater tego wieczoru to legenda polskiego kabaretu, znakomity satyryk, autor i wykonawca wielu monologów, felietonów i kultowych utworów muzycznych.  Wiele osób kupujących bilety na koncert było zdziwionych, że Pietrzak jeszcze występuje,  bo od kilku lat w ogóle nie istnieje w mediach. Sam artysta wytłumaczył się z tego zaraz na początku koncertu  mówiąc,  że w trakcie swoich występów nigdy nie miał litości dla żadnej władzy. Być może to właśnie jest przyczyną wysokiej frekwencji na jego koncertach.

Dawno już łochowska publiczność nie bawiła się tak dobrze jak tego wieczoru. Pietrzak celnie punktował wszystkie absurdy dzisiejszego życia społeczno-politycznego. Nie oszczędzał rządzących i z właściwym dla siebie poczuciem humoru wykazał wiele analogii z teraźniejszości do czasów PRLu. Dosyć mocno skrytykował obecną polską politykę historyczną, zwracając uwagę na to, że władza stawia pomniki najeźdźcom (pomnik dla sowietów w Ossowie), a nie chce  postawić pomnika bohaterom tak kluczowego wydarzenia dla naszych czasów jakim była Bitwa Warszawska. Publiczność niejednokrotnie płakała ze śmiechu, kiedy Pietrzak odczytywał  fragmenty akt IPN-u  i dokumenty cenzury na swój temat. 

Po dwóch godzinach śmiecho-terapii  wszyscy na stojąco, wspólnie z artystą odśpiewali  hymn Solidarności, a zarazem tytułowy utwór tego koncertu - "Żeby Polska była Polską”. Później ustawiła się długa kolejka po płyty, książki i osobisty wpis od Jana Pietrzaka. Przed koncertem  przeprowadziliśmy  akcję promującą  tygodniki konserwatywne:  „W Sieci” oraz  „Gazetę Polską”. 10 szczęśliwców wróciło do domu z tego wydarzenia z nagrodą jaką była  książką "Partyzant wolnego słowa" z autografem Tomasza Sakiewicza. Reportaż video z koncertu dostępny w Internecie na kanale You Tube , a pełna fotorelacja na stronie Klubów Gazety Polskiej w zakładce Łochów.

Robert Gołaszewski

 
Michal Krupa