Policyjne info - Wrzesień 2013

Podsumowanie ostatniego weekendu wakacji

Bezpieczna droga do szkoły

Rozmawiali o zabezpieczaniu imprez masowych

Ukradli motocykl

Usiłowali włamać się do domku letniskowego

Podsumowanie ostatniego weekendu wakacji

W związku z ostatnim weekendem wakacji i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu, węgrowscy policjanci od piątku 30 sierpnia do niedzieli 1 września przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwała zwiększona ilość patroli. Policjanci przede wszystkim sprawdzali prędkość, trzeźwość oraz stan techniczny pojazdów.  Pomimo wzmożonych apeli o zachowanie rozwagi, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i trzeźwość, w czasie weekendu w powiecie węgrowskim ujawniono 7 nietrzeźwych kierujących oraz dwie osoby z zakazem sądowym kierowania pojazdami. Zatrzymani mężczyźni niebawem usłyszą zarzuty za kierowanie pojazdem. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast, kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega, karze pozbawienia wolności do lat 3. W trakcie weekendu doszło również do dwóch zdarzeń drogowych, w których 2 osoby zostały ranne. Postępowanie w obydwu tych sprawach prowadzi KP w Łochowie.

 

Bezpieczna droga do szkoły

W dniach 2 - 6 września na terenie powiatu węgrowskiego policjanci prowadzili działania prewencyjno-kontrolne „Bezpieczna droga do szkoły”, których głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w drodze do szkoły i podczas powrotu ze szkoły do domu, w tym ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego, między innymi poprzez ujawnianie wykroczeń popełnianych przez kierujących wobec pieszych, ujawnianie wykroczeń popełnianych przez pieszych, edukację dzieci i młodzieży z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego a także edukację dzieci i młodzieży pod kątem występujących innych zagrożeń oraz sposobu ich unikania.

W trakcie działań policjanci szczególnym nadzorem objęto rejony dojścia dzieci do szkół, przedszkoli oraz powroty z tych placówek. Policjanci reagują na wszelkiego rodzaju naruszenia przepisów w ruchu drogowym a w szczególności na przekraczanie dozwolonej prędkości, nie używanie przez kierujących i pasażerów pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci poza fotelikami ochronnymi, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, w celu udzielenia im pierwszeństwa.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż często to niefrasobliwe postępowanie pieszych na drogach jest przyczynkiem powstawania wypadków drogowych. Pamiętajmy o tym, że pieszy musi zachować ostrożność i dla własnego bezpieczeństwa unikać popełniania wykroczeń, w szczególności nagłego wejścia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, poruszania się niewłaściwą stroną drogi, przechodzenia przez jezdnię przy zapalonym czerwonym świetle jak również wchodzenia na jezdnię zza autobusu lub innej przeszkody.

 

Rozmawiali o zabezpieczaniu imprez masowych

31 sierpnia w Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie oraz w Komisariacie w Łochowie odbyły się spotkania z przedstawicielami klubów sportowych oraz samorządami lokalnymi. Podczas Omówiono na nich zasady i formy współpracy podczas zabezpieczania imprez masowych. Uczestnicy wskazali obszary, w których potrzebna jest współpraca między Policją a organizatorami. Omówiono przypadki łamania regulaminów wewnętrznych obiektów sportowych przez kibiców, a także podkreślono rolę wymiany informacji oraz odpowiedniego zabezpieczania imprez sportowych.

 

Ukradli motocykl

25. sierpnia w godzinach porannych na terenie Łochowa doszło do kradzieży motocykla. Pokrzywdzonego o kradzieży poinformowali koledzy, którzy zauważyli, że jakiś mężczyzna jedzie jego motorem. Kilka osób ruszyło w ślad za motocyklem, ale niestety nie dogonili sprawcy. Pokrzywdzony wraz z innymi osobami pojechał za drugim mężczyzną, którego widziano jak pomagał wypychać motocykl z posesji pokrzywdzonego. Po jakimś czasie kierujący Daewoo zatrzymał się, ponieważ pojazd zawiesił się na wybojach na drodze. Wtedy ujęto dwudziestoczterolatka i przekazano załodze karetki pogotowia, ponieważ mężczyzna posiadał liczne obrażenia ciała. Funkcjonariusze jeszcze tego samego dnia zatrzymali drugiego mężczyznę. Grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Usiłowali włamać się do domku letniskowego

W nocy z 21/22 dyżurny komisariatu w Łochowie odebrał zgłoszenie o włamaniu w Jerzyskach. Policjanci, którzy dotarli na miejsce interwencji zastali trzech mężczyzn, którzy ujęli dwie osoby usiłujące włamać się do domku letniskowego. Okazało się, że mężczyźni usłyszeli jakieś odgłosy na sąsiedniej posesji i zauważyli tam kobietę i mężczyznę.  Łochowscy policjanci zatrzymali podejrzanych o włamanie i osadzili w policyjnym areszcie. Odnaleźli również pojazd pozostawiony w lesie, który zabezpieczono na policyjnym parkingu. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że zatrzymany 45. letni mężczyzna podał nieprawdziwe dane i jest poszukiwany listem gończym. Mężczyznę przewieziono do zakładu karnego. Również 57. letnia kobieta, współuczestniczka włamania, usłyszała zarzuty. Grozi im teraz kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 Za: KP Węgrów

 
Michal Krupa