Uczta Teatralna w Łochowie

„Witam Państwa na naszej wycieczce do nuklearnej Mekki – Czarnobyla! okolic! Zapraszamy serdecznie do zony śmierci! Strefy zakazanej i opuszczonej przez życie! Do której wybierają się tylko najodważniejsi! Najdzielniejsi! Najbardziej Szaleni! Czyli ludzie tacy jak pan, pani, jak wy! Proszę zajmować miejsca! All inclusive, czyli w wolnym tłumaczeniu: wszystko kosztuje, zwłaszcza promieniowanie, kiury, remy i siwerty”, takimi słowami kierownika nuklearnej wycieczki rozpoczyna się spektakl.

Oszałamiająca adaptacja reportażu Swietłany Aleksiejewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur to przerażająca esencja sztuki. W zorganizowanej wycieczce kilkunastu uczestników wybrało się do strefy skażonej po wybuchu reaktora jądrowego. W strefie zony ujrzeliśmy tragedie ludzi, którzy przeżyli katastrofę lecz nikogo ona z nich nie oszczędziła, widzieli śmierć najbliższych, rozkład ciał, oszustwo rządu, wysiedlenie i można byłoby tak mnożyć długo – było to zniszczeniem ich całego życia.  Ujrzeliśmy świat szabrowników jak również zagorzałego komunistę który za wszystko oskarżał służby specjalne zachodu popadając w coraz większą destrukcje swojego życia. Spektakl to istotne studium ukazujące mechanizmy działania propagandy i próby oswojenia zniszczonego świata.

Po spektaklu aktorzy zaprosili widzów do dyskusji, podczas której opowiadali o pracy nad spektaklem, poszukiwaniem ról, refleksjami związanymi z wydarzeniem w Czarnobylu. Jak sami mówili, „Czarnobyl. Last Minute” to spektakl, który wyrósł z czytania performatywnego adaptacji „Czarnobylskiej modlitwy”.

Przed spektaklem uczniowie LO i Gimnazjum uczestniczyli w warsztatach teatralnych, pracując na tekstach ze sztuki, zapytani odpowiadali że było wspaniale. Zatem wszystkich chętnych zapraszamy na cotygodniowe warsztaty teatralne w MiGOK.

Dyrektor Domu Kultury w Łochowie zaprosił na kolejne propozycje Łochowskiej Jesieni Teatralnej - 27.09 na adaptacje tekstu Stanisława Tyma „Rozmowy przy wycinaniu lasu” w wykonaniu Teatru Makata (wyprodukowanego w Łochowie), a w październiku na Teatr Akademia „Kanastra” i spektakl Krysi Podlewskiej „Mój boski rozwód” zapraszamy.