Policyjne info - Sierpień 2013

Kontrole dzikich kąpielisk

Podczas wakacji węgrowska Policja prowadzi wzmożone kontrole w rejonach dzikich kąpielisk, rzek, stawów i innych akwenów. Policjanci wspólnie ze Strażą Rybacką sprawdzają miejsca zagrożone utonięciami. I tak 10. lipca sprawdzano wspólnie ze Strażą Rybacką oznakowania miejsc, gdzie umieszczone są „czarne punkty”. Na terenie gm. Łochów w rejonie Bugu znajdują się w miejscowości Szumin oraz Wywłoka, gdyż oznakowanie niebezpiecznych miejsc oraz wzmożone kontrole powinny przyczynić się do rozsądnego korzystania z dzikich kąpielisk, a tym samym do zmniejszenia liczby wypadków.

Woda daje nam wiele przyjemności, ale nie wolno jej lekceważyć. Kiedy zauważymy, że ktoś tonie należy bezzwłocznie wezwać pomoc, rzucić tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie. Jeśli potrafimy, idźmy tonącemu na ratunek zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie. Należy pamiętać, żeby podpływać do tonącego od tyłu uniemożliwiając mu chwyty, które mogłyby ograniczyć nasze ruchy. Kiedy osoba jest nieprzytomna udzielamy pierwszej pomocy. Jeśli nie potrafimy ratować tonącej osoby zapamiętajmy miejsce, w którym zniknęła pod powierzchnią wody, by wskazać to miejsce ratownikom.

 

Powiatowe obchody Święta Policji w Węgrowie

W piątek 26 lipca 2013 r. na placu KPP obchodzono Święto Policji w Węgrowie. Dwudziestu trzech funkcjonariuszy węgrowskiej Policji przyjęło od pełniącego obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie nadkomisarza Mirosława Olszewskiego oraz od Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka awanse na wyższe stopnie policyjne. Wręczono również czterem funkcjonariuszom odznaczenia za zasługi dla Policji - Brązowy medal. Natomiast asp. szt. Tomasz Czarnocki otrzymał od Krzysztofa Fedorczyka nagrodę rzeczową ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie za pracę na rzecz społeczności lokalnej oraz za prowadzoną profilaktykę wśród dzieci młodzieży.

Pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie oraz zaproszeni goście w swoich przemówieniach podziękowali policjantom za trud w pracy, poświęcony czas oraz za rzetelność w wykonywaniu obowiązków. Życzyli satysfakcji z wykonywanej pracy i dużego wsparcia ze strony swoich rodzin, sukcesów zawodowych i wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym.

 

Uprawiał konopie

26. lipca na terenie gm. Łochów policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali dwudziestoczterolatka, który uprawiał konopie indyjskie. Funkcjonariusze po przeszukaniu miejsca zamieszkania zatrzymanego, ujawnili cztery krzaki konopi. Dwie odnalezione konopie rosły w doniczkach. Został on osadzony w policyjnym areszcie do czasu przedstawienia zarzutów. Za uprawę konopi ustawa przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3.

 

Posiadał amfetaminę

21. lipca policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej daewoo, w którym podróżowało dwóch mężczyzn. W trakcie kontroli okazało się, że mieli przy sobie amfetaminę. Zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzuty i będzie odpowiadał za posiadanie środków odurzających. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności do lat 3.

 

Wypadek na K - 62

11. lipca około godz. 9.00 na drodze K-62 w miejscowości Koszelanka zderzyły się dwa samochody osobowe. Ruch na tej drodze jest utrudniony i odbywał się wahadłowo. W wyniku zderzenia kierujący pojazdami zostali przewiezieni z lekkimi obrażeniami ciała do szpitala w Wyszkowie.

 

Tir zablokował ruch kolejowy

12. lipca około godz. 8.40 na drodze K-50 na przejeździe kolejowym w Toporze kierujący tirem wjechał w rogatkę.  Ruch kolejowy w obu kierunkach na trasie Warszawa - Białystok został zablokowany. Ruch kołowy odbywał się wahadłowo.

 

Jazda na rolkach

11. lipca w Węgrowie doszło do kolizji samochodu osobowego z osobą jadącą na rolkach. 17 - letnia dziewczyna została przewieziona z obrażeniami ciała przewieziona do szpitala. Pamiętajmy, że osoba poruszająca się na rolkach (deskorolce, hulajnodze) nie kieruje żadnym pojazdem, lecz znajduje się na drodze poza pojazdem i nie wykonuje na niej żadnych czynności. Dlatego uznaje się, że taka osoba jest pieszym. Sama jazda na rolkach (deskorolce) nie stanowi wykroczenia i jest dopuszczalna. Dopiero wówczas, gdy osoba swoją jazdą stwarza zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego dla innych osób, w tym również dla pieszych, możemy mówić o podstawie do podjęcia interwencji przez policjantów. Natomiast w strefie zamieszkania obowiązują specyficzne zasady ruchu drogowego: pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami a dopuszczalna prędkość pojazdu nie może przekraczać 20 km/h.

 

Zabezpieczanie wyścigu kolarskiego

Dnia 24. lipca węgrowscy policjanci wspólnie ze strażakami zabezpieczali ulice i skrzyżowania na trasie wyznaczonego drugiego etapu 56 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Dookoła Mazowsza”. Organizatorem tego wyścigu jest Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Sportu „Mazovia Team”. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno uczestnikom wyścigu jak również widzom, kolarze przejeżdżali w asyście radiowozów policyjnych. Trasa wyścigu przebiegała przez miejscowości Zakrzew, Pniewnik, Roguszyn, Liw, Krypy, Węgrów, Miedzna i Wrotnów aż do granicy powiatów.

 

Uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu

20. lipca dyżurny łochowskiego komisariatu przyjął telefoniczne zgłoszenie o dziwnie poruszającym się po drodze audi w okolicach Kamionny. Funkcjonariusze pojechali we wskazane miejsce, a dyżurny w między czasie przyjął kolejne zgłoszenie. Okazało się, że pojazd zatrzymał się a nietrzeźwemu kierującemu uniemożliwiono dalszą jazdę. Mieszkańca pow. węgrowskiego zbadano na stan trzeźwości i miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna usłyszy niebawem zarzuty, za które kodeks przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Zatrzymani z narkotykami

5. lipca policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali do kontroli drogowej fiata, w którym podróżowało dwóch mężczyzn. W trakcie kontroli okazało się, że 25 letni kierujący nie posiada uprawnień do kierowania. Do samochodu przyczepiona była przyczepka, która nie była zarejestrowana, nie posiadała tablicy rejestracyjnej i obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ponadto policjanci podczas kontroli znaleźli u kierującego oraz pasażera marihuanę. Mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Usłyszeli już zarzuty za posiadanie środków odurzających. Kierujący będzie również odpowiadał za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających. Kolejne zatrzymanie miało miejsce na terenie gm. Lochów. 19 letni mężczyzna będzie odpowiadał za sprzedaż środków odurzających.

Za posiadanie środków odurzających ustawa przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, za sprzedaż grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprac. na podstawie info KP Węgrów

 
Michal Krupa