Niedaleko Łochowa...

W sierpniu przypada 112. rocznica urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W oddalonej kilkanaście kilometrów od Łochowa miejscowości Kamieńczyk powstaje Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia, mający na celu upamiętnienie jego osoby.

Misją Domu Pamięci jest ochrona i pielęgnowanie duchowej spuścizny pozostawionej przez Kardynała Wyszyńskiego. W miejscu tym można będzie zobaczyć m.in. niepublikowane nigdzie dotąd zdjęcia, obejrzeć wystawy malarstwa i rzeźby, ukazujące życie i działalność Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przeczytać książki, zarówno autorstwa samego Prymasa, jak i Jemu poświęcone.

W zbiorach Domu... nie zabraknie kaset z nagraniami kazań Wielkiego Polaka. Można będzie też obejrzeć filmy video sprzed kilkudziesięciu lat, nagrane w czasie nabożeństw z Jego udziałem. Oprócz różnego rodzaju wystaw czy konkursów o tematyce religijnej w Domu organizowane będą także cykliczne Spotkania przy herbacie z  przedstawicielami świata sztuki: cenionymi reżyserami, aktorami, pisarzami, malarzami, rzeźbiarzami, piosenkarzami, którzy opowiadać będą o miejscu Prymasa w swoim życiu.

Instytucje (szkoły, urzędy, parafie, instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia) oraz osoby prywatne (artyści/twórcy, osoby zaangażowane w wolontariat) zainteresowane podjęciem działań wspierających nowo powstający Domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia, proszone są o kontakt z Katarzyną Szkarpetowską, tel. 518 155 366; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Katarzyna Szkarpetowska

 
Michal Krupa