Pinokio odnaleziony w Ostrówku

Mieszkańcy Gminy Łochów mieli okazję ponownie spotkać się z Teatrem Pinokio, który niedawno zrobił furorę projektem „Pippi Pończoszanka”. Tym razem, przyjechali z innym bohaterem dziecięcych opowieści - Pinokio.

Przygoda z tym drewnianym pajacykiem rozpoczęła się od spotkania aktorów z dziećmi podczas ulicznej parady w Ostrówku. Ciąg dalszy czekał na wszystkich tego samego dnia o godz. 18:00 pod namiotem cyrkowym, gdzie wszyscy uczestniczyli w spektaklu dla dzieci.  "Gdzie jest Pinokio?" jest pełen bohaterów różnych charakterów i niezwykłych przedmiotów (np. ogromny stół). Główny bohater jest otoczony pięknymi dźwiękami, bajkowymi postaciami i trudnymi sytuacjami, które wymagają podejmowania odważnych i odpowiedzialnych decyzji. Role aktorów wymagały ogromnej sprawności fizycznej i kreatywności. Podobał mi się kontakt z publicznością, która żywo reagowała na „zaczepki” aktorów. Koniec podróżowania z głównym bohaterem spektaklu gwarantują warsztaty artystyczne, na których wszystkie dzieci poznają wiele sztuczek i zdobędą podstawy wiedzy o sztuce cyrkowej. Zobaczą jak wygląda świat teatru, muzyki, cyrku trochę „od kuchni”. 
                Moją uwagę przyciągnęła muzyka wykonana przez z zespół Trio Quatro Fromaggi, która była nieodłącznym elementem przygód Pinokia. Jej jazzowy charakter budził w publiczności ambiwalencję, a jak śmiem przypuszczać – spektakl miał za zadanie budzić właśnie taką emocję. Zarówno u publiczności, jak i samym Pinokio, którego cała przygoda była pełna znaków zapytania i niedopowiedzeń.

"Gdzie jest Pinokio?" to projekt zrealizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Lato w teatrze". Projekt realizowany przy udziale Narodowego Centrum Kultury wchodzi w skład Programu Dom Kultury+.

            Miejski i Gminny Ośrodek Kultury dziękuje Zespołowi Szkół w Ostrówku, Urzędowi Miasta i Gminy Łochów, Pawłowi Oleszczukowi i innym równie zaangażowanym osobom za pomoc w realizacji dwóch niezwykle ciekawych przedsięwzięć Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

M.M.

 
Michal Krupa