Policyjne info

Bezpiecznie nad wodą

W związku z rozpoczynającym się sezonem letnim i dużym zainteresowaniem wypoczynkiem nad wodą policja włączyła się w działania propagujące i podnoszące świadomość społeczną w zakresie bezpiecznego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych.

Pamiętaj!!

Kąp się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników, stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników. Korzystaj z urządzeń oraz sprzętu pływającego znajdującego się na terenie kąpieliska lub basenu zgodnie z regulaminem. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, może nagle stać się groźnym, niebezpiecznym żywiołem. Zdecydowana większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności i brawury ludzi.

Gdzie nie można się kąpać?

W miejscach niestrzeżonych przez ratowników, przy falochronach, przy zaporach wodnych i mostach, w stawach hodowlanych i basenach przeciwpożarowych, w pobliżu kanałów ściekowych, w portach i przystaniach wodnych, w miejscach o bagnistym dnie i nieuregulowanych wysokich brzegach.

Kiedy się kąpać?

Najlepiej, gdy temperatura wody przekracza 18 °C i gdy ratownik wywiesza białą flagę. Dzieci poniżej 7 roku życia korzystają z kąpieli tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.

Kiedy nie należy wchodzić do wody?

Gdy wywieszona jest czerwona flaga, gdy jesteś zmęczony lub źle się czujesz, gdy jest ci zimno, po dłuższym przebywaniu na słońcu, po zmroku, późnym wieczorem, gdy nadchodzi burza, gdy fala przekracza 70 cm i gdy występują silne prądy.

Ogólnopolska Noc Profilaktyki

22 czerwca zorganizowano Ogólnopolską Noc Profilaktyki, będącą krajowym zrywem wzmocnienia twórczej profilaktyki realizowanym przez społeczność programu „Profilaktyka a Ty”. Jej celem jest integracja obywateli w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego, partnerstwo lokalnego samorządu,  placówek oświatowych, kulturalnych i wychowawczych oraz jednostek policji. I tak przed Węgrowskim Ośrodkiem Kultury zorganizowano happening „Przestańmy biec!”, promujący modę na życie wolne od uzależnień, odczytano odezwę społeczności Pat, wybijano rytm „Wolnych Serc”, odbył się koncert w wykonaniu Aleksandry Kosiorek, Olgi Arusztowicz oraz Scholi z Bazyliki, spektakl teatralny „Tracąc marzenia” w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Gwizdałach, zaprezentowano policyjny sprzętu oraz filmy: „Więzienie stracony czas” i „Eksperyment”. Na koniec toczyły się rozmowy o profilaktyce, jej słabych i mocnych stronach.

Wypadek w Zieleńcu

Dnia 12 czerwca (Zieleniec, Gm. Sadowne) na drodze K50 kierujący daewoo tico 71-letni mieszkaniec pow.  wołomińskiego z nieustalonych przyczyn zjechał na lewą stronę drogi, wjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. W wyniku wielonarządowych wewnętrznych obrażeń zmarł w szpitalu. W wyniku zderzenia 74 letnia pasażerka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Wyszkowie.

Areszt za rozbój

Łochowscy policjanci zatrzymali 16 czerwca mężczyznę, którzy dokonał rozboju na jedenastoletnim chłopcu. W niedzielne popołudnie dwaj małoletni chłopcy przebywający na działce na terenie gm. Łochów wybrali się rowerami do sklepu. W drodze powrotnej zauważyli, że jedzie za nimi młody mężczyzna, który w ustronnym miejscu zepchnął jednego z chłopców z roweru. Następnie odjechał z nową zdobyczą wartą prawie 1.500 zł. Policjanci zatrzymali 28 letniego mężczyznę podejrzanego o rozbój i odzyskali skradziony sprzęt. Mężczyzna słyszał już zarzuty prokuratorskie i wobec niego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. Za popełnione przestępstwo kodeks karny przewiduję karę pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Pierwszy weekend wakacji bez wypadków

Na drogach powiatu węgrowskiego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwała zwiększona ilości patroli. Policjanci przede wszystkim sprawdzali prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Od piątku 28 czerwca  na drogach w powiecie węgrowskim doszło tylko do 3 kolizji drogowych oraz ujawniono 3 nietrzeźwych kierujących. Jednego z nich zatrzymano w Łochowie, kierującego rowerem. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie i sądowy zakaz kierowania rowerami. Zatrzymano też kierującego renault, 44-letniego mężczyznę, miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie, zatrzymano jemu prawo jazdy oraz zabezpieczono pojazd.

Samochód ciężarowy w rowie

3. lipca do późnych godzin wieczornych zablokowana była droga K 62 z powodu kolizji drogowej. Samochód ciężarowy przewożący trzodę chlewną wjechał do rowu. Około godz. 11 dyżurny łochowskiej policji przyjął zgłoszenie o kolizji drogowej na drodze K 62 na odcinku Pogorzelec-Puste Łąki. Kierujący samochodem ciężarowym z przyczepą przewożący trzodę chlewną, wyprzedzając stara wjechał do rowu.  Kierujący obu pojazdów nie odnieśli obrażeń ciała. Drogę K62 zablokowano do późnych godzin wieczornych. Na miejscu pracował lekarz weterynarii, straż pożarna oraz policja, która kierowała ruchem. Przyczyny i okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane przez łochowski Komisariat Policji.

Na podstawie info KP Węgrów

 
Michal Krupa