Dobrze mieć sąsiada

Środowisko Klubów Gazety Polskiej to setki tysięcy sympatyków oraz dziesiątki tysięcy członków zrzeszonych w 360 Klubach funkcjonujących w całym kraju i za granicą. Pierwsze powstały już w 2005 roku, ale prawdziwa ich eksplozja nastąpiła po tragedii smoleńskiej. Na początku pojawiły się w dużych miastach, później w powiatowych, a teraz powstają już w bardzo małych miejscowościach.

Celem działalności Klubów GP jest wspieranie aktywności społecznej przede wszystkim na szczeblu lokalnym, ale także ogólnokrajowym. Aktywność ta wyraża się poprzez dbałość o interes narodowy, suwerenność państwa, krzewienie patriotyzmu, budowę państwa i społeczeństwa w oparciu o tradycyjne wartości wywodzące się z kultury chrześcijańskiej. Bardzo ważnym elementem ich działania jest też przeciwstawianie się wszelkim formom totalitaryzmu w życiu publicznym, szczególnie komunizmowi i faszyzmowi oraz aktywna walka z polityczną cenzurą. Wszędzie tam, gdzie znajdą się ludzie podobnie myślący, gotowi poświęcić swój czas i pieniądze, dla których Ojczyzna jest wartością nadrzędną swoje wizje i marzenia mogą oni przełożyć na bezpośrednie działanie. Wszystkie Kluby mają swoistą autonomię co do organizacji swojej pracy, niczym nie ograniczoną przez kierownictwo, które daje im tylko prawo do wykorzystywania logo Gazety Polskiej. Podobnie jest i u nas. Działamy od września 2010 roku organizując i włączając się  w różnego rodzaju akcje, o których na bieżąco staramy się informować na łamach Gazety Łochowskiej. Wiele z tych przedsięwzięć nie doszłoby do skutku, gdyby nie współpraca z klubami, które z nami sąsiadują. Najstarszy to  Klub im. Ofiar Komunizmu w Węgrowie, którego przewodniczącym jest historyk - Andrzej Brzezik, często goszczący w Łochowie. W czerwcu skorzystaliśmy z jego zaproszenia dwukrotnie i uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych  spotkaniach organizowanych w węgrowskiej bibliotece. Najpierw 14 czerwca z legendą Solidarności - Krzysztofem Wyszkowskim  i  27-go z red. Dorotą Kanią promującą swoją książkę pt. „W cieniu tajnych służb”. Od jesieni 2011 roku bardzo aktywnie działa Klub w Wyszkowie, któremu przewodzi - Marek Głowacki. Do dziś wspominamy wieczory autorskie z Bronisławem Wildsteinem, Marcinem Wolskim, czy niesamowicie wzruszający koncert patriotyczny - Andrzeja Kołakowskiego poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”. W sąsiedniej gminie Sadowne od wiosny ubiegłego roku mamy Klub GP, któremu szefuje Marek Renik. Przy organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć współpracujemy też z naszymi odpowiednikami w Mińsku Mazowieckim, Siedlcach, Otwocku, Wołominie i Warszawie. Kilka razy w roku mamy okazję spotkać się wszyscy razem na uroczystościach o wymiarze ogólnokrajowym, gdzie możemy wymienić się doświadczeniem i planami na przyszłość tak aby nasza współpraca przynosiła lepsze efekty dla naszych lokalnych działań a przede wszystkim dla Polski.

Już dziś chcielibyśmy zaprosić wszystkich czytelników Gazety Łochowskiej na 15 września /niedziela/ do Domu Kultury na koncert patriotyczny Jana Pietrzaka - „Żeby Polska, była Polską”, który organizujemy wspólnie z Fundacją Klubów Gazety Polskiej. Szczegóły w następnym numerze i na plakatach.

Robert Gołaszewski

 
Michal Krupa