Gdzie jest Pinokio, a gdzie Pippi

Podczas wakacji trupa aktorów, muzyków i cyrkowców przemierza całą Polskę. W kolejnych miejscowościach artyści rozbijają namiot i zapraszają mieszkańców do Cyrku Ogniojada na spektakl o Pinokiu - bohaterze powieści Carla Collodiego. Pewnego dnia aktor grający główną rolę buntuje się i robi wszystko, by kolejne przedstawienie już się nie odbyło. Jak zareaguje reszta grupy? Znana wszystkim historia drewnianego chłopca nabiera zupełnie nowego wymiaru. Okazuje się, że w życiu Pinokia i zespołu aktorskiego kryje się wiele rodzinnych tajemnic. Tego  wszystkiego doznasz to wszystko możesz obejrzeć 1 i 2 sierpnia br. w Ostrówku,  spektakl: boisko przy Szkole Podstawowej, ul. Szkolna 2, natomiast zapisy na warsztaty, bo i takie będą: Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, gdyż projekt artystyczny „Gdzie jest Pinokio?” składa się ze spektaklu granego w namiocie cyrkowym, parady, gry miejskiej oraz warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów.

I tak dzień pierwszy (1 sierpnia) to parada ulicami miasta „Pinokio! Szukamy Cię!”,, a po południu godz. 18:00 „Gdzie jest Pinokio?” - spektakl zakończony wspólnym muzykowaniem z zespołem Trio Quatro Fromaggi. Drugiego dnia (2 sierpnia) – warsztaty muzyczne, plastyczne i ruchowe oraz gra miejska. Każdy warsztat odbywa się dwukrotnie, w jednym warsztacie może wziąć udział maksymalnie 20 osób, czas trwania warsztatu: 1 godzina. I tak „Podróż do brzucha Wieloryba” to warsztat dźwiękowy, gdzie będziesz się mógł przekonać czy w podróż przez wnętrze wieloryba trzeba wziąć kalosze i parasol? A może lepszy będzie strój kąpielowy? Muzyka i wyobraźnia pozwolą nam poznać najciemniejsze zaułki wielorybiego brzucha. „Kurs przysposobienia do Cyrku Ogniojada” to warsztat cyrkowy dla tych co marzą, by zostać cyrkowcem? Spróbuj swoich sił! Na zajęciach poznasz tajniki żonglerki, ekwilibrystyki i akrobatyki. „Czego Świerszcz nie wytańczy, Błękitna Wróżka dośpiewa” to warsztat muzyczny, na którym przekonasz się czy można zobaczyć  muzykę? Poznać jej smak? Czy da się dotknąć melodii? W trakcie muzykowania z zespołem Trio Quatro Fromaggi będziesz mógł wspólnie skomponować piosenkę o okolicy i ułożyć do niej teledysk. „Uszy puchną, nos nie rośnie” - warsztat opowiadania. Mimo, że każde dziecko wie, że kłamać nie wolno to czasem jednak wyobraźnia nas ponosi i wymyślamy niestworzone historie. Podczas zajęć będziemy zmyślać i gadać bzdury. Wspólnie będzie można stworzyć Najdziwniejszą Opowieść Świata!  Zabawa terenowa „Trupa zebrana naprędce” będzie okazją do spojrzenia na codzienne otoczenie z zupełnie nowej perspektywy. Wspólnie będzie można zbudować cyrk, szukając pomysłów na ulicach swojej miejscowości. i w zakamarkach miasta.

Natomiast do Łochowa w dniach 14-15 lipca br. zawita Pippi Pończoszanka, która w gronie piratów-akrobatów przemierzając całą Polskę będzie i u nas wraz z namiotem cyrkowym, gdzie spotkamy rudą dziewczynkę z ogromną fantazją i mnóstwem pomysłów. Pippi nie siedzi prosto przy stole, śpi z nogami na poduszce i nie lubi, jak każe jej się coś robić. Jest samodzielna, odważna i silna, ale bardzo tęskni za swoimi rodzicami. Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia podejmują temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie chcą przypomnieć dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.

Projekt artystyczny realizowany w ramach programu „Lato w teatrze” składa się ze spektaklu „Pippi Pończoszanka” granego w namiocie cyrkowym oraz identycznie jak w Ostrówku: koncertu, parady oraz warsztatów artystycznych. Pierwszego dnia (14 lipca) odbędą się warsztaty cyrkowe „Piraci na trapezie” - będzie można pożonglować, chodzić po linie, na chwilę stać się treserem dzikich zwierząt, poszukać ukrytego skarbu. Będą też warsztaty muzyczne „Morskie opowieści”, w których wspólnie z artystami zespołu Bura Kura będzie można wejść do zaczarowanego świata dźwięków: poskakać po nutach, poleżeć na pięciolinii i stworzyć dziecięcy song wolności. W warsztatach teatralnych dla dzieci i młodzieży „List w butelce” zabawa głosem i słowami razem z aktorami występującymi w przedstawieniu. Urządzony też zostanie maraton pisania listów. Każdy warsztat odbywa się trzykrotnie, w jednym warsztacie może wziąć udział maksymalnie 20 osób. Drugiego dnia (15 lipca) parada ulicami miasta, spektakl „Pippi Pończoszanka” i koncert zespołu Bura Kura.

Wszystko to - obydwa wydarzenia w Ostrówku i Łochowie - za sprawą Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który realizuje projekty edukacyjne mające na celu kształtowanie widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki. Jednym z najważniejszych projektów Instytutu Teatralnego z dziedziny pedagogiki teatru jest program „Lato w teatrze”, w ramach którego od sześciu lat teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Właśnie w tym roku zawitają z programem „Gdzie jest Pinokio?” m.in. do Ostrówka (1-2 sierpnia) i sześciu innych miejscowości, a z wyprodukowanym wspólnie z Teatrem Pinokio w Łodzi programem „Pippi Pończoszanka” trafią m.in. do Łochowa (14-15 lipca) oraz czternastu innych miejscowości.

R

 
Michal Krupa