Festiwal filmowy „Kocham Łochów”

Dnia 10 czerwca 2013 r. w sali widowiskowej Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się festiwal filmowy „ Kocham Łochów”, którego organizatorem było „Partnerstwo na rzecz rozwoju promocji Gminy Łochów”.

W programie festiwalu znalazły się warsztaty filmowe dla młodzieży, prezentacja filmów konkursowych „Kocham Łochów” , ogłoszenie wyników konkursu oraz film dokumentalny „Kwatera Ł”.

Gościem festiwalu był Arkadiusz Gołębiewski: reżyser, wydawca, pomysłodawca i dyrektor festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.

Festiwal rozpoczął się warsztatami filmowymi dla młodzieży, które poprowadził nasz gość. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami tworzenia scenariuszy filmowych takich jak: ekspozycja, rozwinięcie i zakończenie. Zapoznali się z pojęciem montażu jego zasadami . Reżyser omówił materiał zdjęciowy nakręcony przez uczestników  konkursu.  Udzielił wskazówek co zrobiono dobrze, nad czym trzeba popracować i na co zwracać uwagę ustawiając kamerę lub robiąc zdjęcia aparatem fotograficznym. Młodzież z uwagą przyjęła wskazówki mistrza.

Po warsztatach odbyła się prezentacja nagrodzonych filmów konkursowych.

I miejsce - kamerę filmową otrzymały Aleksandra Tuszyńska i Weronika Kalinowska

II miejsce – aparat fotograficzny otrzymali Ilona Zalewska, Kinga Radzio i Wojciech Kalinowski

III miejsce – Tablet otrzymali Igor Skrzypek, Dobrzyński, Daniel Sobolewski i Konrad Krysik.

W konkursie wzięło udział 26 osób wszyscy otrzymali dyplomy i pendrive. Nagrody ufundował Burmistrz Miasta Łochowa Marian Dzięcioł.

Na zakończenie festiwalu został wyświetlony film dokumentalny „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Film poświęcony odkryciu dokonanemu w lipcu 2012 r. Na tzw. ”Łączce” na cmentarzu Powązkowskim, kiedy odnaleziono miejsce pochówku ponad stu Żołnierzy Wyklętych, ofiar terroru komunistycznego w latach 1944-1956.

Atmosfera Festiwalu była niepowtarzalna. Do zobaczenia za rok.

Beata Załecka

 
Michal Krupa