Maj spełnionych marzeń

Maj to kolejny miesiąc ważnych wydarzeń i wytężonej pracy w naszej szkole. Tradycyjnie  ostatniego kwietnia zawiesiliśmy flagi państwowe wokół szkoły, a rodzice w naszych miejscowościach: w Kaliskach i Pogorzelcu. Pragnęliśmy  w ten sposób godnie obchodzić święta narodowe i kościelne. Poprzez przykład  uczymy właściwej postawy naszych uczniów, rodziców i mieszkańców.

Z dumą  patrzyliśmy na powiewające flagi  w naszych  miejscowościach i na ulicach Łochowa. Każdy Polak winien na święto 1 i 3 maja wywiesić  flagę i być dumny z tego, że jest Polakiem. Powinniśmy znać naszą historię, dlatego też, uczniowie pod kierownictwem nauczyciela historii, pani Karoliny Przyborowskiej przygotowali piękną akademię poświęconą Konstytucji 3 Maja i Święcie Matki Bożej Królowej Polski.                                                                                                                           

Tradycyjnie miesiąc maj rozpoczęliśmy wspólną majówką przy kapliczce w Kaliskach. Dnia 13 maja pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej  Loretańskiej. Dzieci pod kierunkiem ks. Krawczyka przygotowały i przedstawiły Siostrom Loretankom inscenizację poświęconą objawieniom Matki Bożej w Fatimie w kolejną ich rocznicę. Następnie wzięliśmy udział we mszy świętej i odwiedziliśmy siostrę Łucję. Włączyliśmy się także w ,,Jerycho różańcowe” organizowane przez parafię Łochów. Nasza społeczność szkolna modliła się i uczestniczyła we mszy świętej dnia 17 maja.                                                                                                                                                                                         

Maj to kolejny miesiąc realizacji projektów. Uczniowie klas IV-VI budowali latawce w ramach projektu ,,Dlaczego latawiec lata” i będą je prezentować na ,,Święcie Rodziny” dnia 6 czerwca. Dzieci klas młodszych natomiast  poszukiwały kamieni i minerałów w ramach projektu ,,Co kryje ziemia?”. Nie znalazły ich jednak zbyt wiele i będą musiały przywieść je z wycieczki w Góry Świętokrzyskie, na którą wybieramy się w czerwcu. Rodzice dzieci klas  młodszych  rozpoczęli  także w tym miesiącu budowę placu zabaw w ramach ostatniego projektu ,,Jak organizują się mieszkańcy”. Już w  czerwcu poinformujemy co udało się dokonać  naszym rodzicom i czy wykazali się pomysłowością.        

W maju nasi uczniowie odnieśli dużo sukcesów. Dwie uczennice  A. Siuchta i N. Dzięcioł zajęły I miejsce w konkursie ,,Mój las” ogłoszonym przez Nadbużański  Park Krajobrazowy, w  konkursie poetyckim ,,Mój Łochów”  A. Siuchta zajęła II miejsce , a dwoje uczniów  P. Wiśniewski i W. Dzięcioł otrzymali wyróżnienia. Z naszej  szkoły wpłynęło na konkurs najwięcej wierszy, bo aż 11. Było to możliwe dzięki spotkaniom z p. Stanisławem Grądzkim - poetą i pomysłodawcą konkursu oraz zaangażowaniu  pani Mioduszewskiej - nauczycielce języka polskiego, która potrafiła zachęcić i rozbudzić  zainteresowanie poezją.

W dziedzinie sportu także dziewczętom klasy III  powiodło się w rozgrywkach piłki nożnej w naszej gminie i awansowały do drugiego etapu. Także dzieci z oddziału przedszkolnego wywalczyły II miejsce w konkursie piosenki  przedszkolnej, który odbył się w MiGOK w Łochowie.

W maju spełniły się także nasze marzenia. Kupiliśmy  wreszcie samochód! Władze stowarzyszenia, rodzice, nauczyciele ciężko pracowali przez dwa lata, by zgromadzić potrzebne środki. Docierali do sponsorów, darczyńców, zbierali złom, pracowali na rzecz szkoły i udało się! Tak właśnie organizują  się mieszkańcy, gdy mają  wyznaczony cel. Nasz  Ford Transit będzie dowoził uczniów do szkoły od września tego roku.

Dnia 30 czerwca zapraszamy na nasz coroczny festyn.

Małgorzata Siuchta

 
Michal Krupa