Policyjne info - Czerwiec 2013

Ćwiczenia obronne "Liwiec 2013"

Węgrowska Policja wzięła udział w dwudniowych ćwiczeniach obronnych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie. Wczoraj przeprowadzono próbę syren i gaszenie pożaru hali produkcyjnej firmy Addit przez strażaków a węgrowscy policjanci w widowiskowy sposób zatrzymali sprawcę rzekomego podpalenia.

W drugim dniu ćwiczeń sztabowych pod kryptonimem „Liwiec 2013” węgrowscy policjanci mieli za zadanie zatrzymać sprawcę podpalenia hali produkcyjnej firmy Addit  w Węgrowie. Po próbie syren i ugaszeniu pożaru przez strażaków, policjanci podjęli próbę ujęcia rzekomego podpalacza. Na początek pracy wykorzystano psa patrolowo-tropiącego, który doprowadził do miejsca, gdzie sprawca odjechał samochodem. W drugiej części ćwiczenia przeprowadzono działania blokadowe. Sprawca zdarzenia przejechał siłowo przez punkt blokadowy usytuowany na ul. Bohaterów Warszawy. Zatrzymanego mężczyznę obezwładniono. Po przeszukaniu okazało się, że posiadał nóż oraz broń. Policyjnej akcji z dużym zainteresowaniem przyglądali się samorządowcy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Węgrowa.

Weekend na drogach

W związku z długim weekendem majowym i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od 29 maja do poniedziałku 2 czerwca, przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. Podczas weekendu doszło do 3 wypadków drogowych oraz 5 kolizji, w których 5 osób zostało rannych.

Na drogach powiatu węgrowskiego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwała zwiększona ilości patroli. Policjanci przede wszystkim sprawdzali prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Pomimo wzmożonych kontroli oraz apeli o zachowanie rozwagi, przestrzeganie przepisów i trzeźwość,  od środy 29 maja  na drogach w powiecie węgrowskim doszło do 3 wypadków, 5 kolizji drogowych oraz ujawniono 14 nietrzeźwych kierujących i 2 osoby w stanie po użyciu alkoholu.

Do pierwszego wypadku doszło środę (29 maja) w Węgrowie na skrzyżowaniu ulicy Traugutta i Zwycięstwa. 23 letni kierujący volkswagenem zderzył się z wyjeżdżającym z drogi podporządkowanej motorowerem. Do drugiego wypadku doszło w czwartek (30 maja) w Zieleńcu, gm. Sadowne. Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący motocyklem potrącił pieszego. Mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala.

Kolejny wypadek miał miejsce na trasie K50. W sobotę (1.06) w Sadownem kierująca oplem wymusiła pierwszeństwo przejazdu i zderzyła się z audi kierowanym przez 54 letniego mężczyznę.

Po raz kolejny uratował życie dziecka

Po raz kolejny Dyżurny Komisariatu Policji w Łochowie uratował życie dziecka. W sobotę (25.05) o godzinie 19.00 dyżurny Komisariatu w Łochowie mł. asp. Sylwester Telak odebrał telefon od zdenerwowanej kobiety. Poinformowała, że jej dziecko połknęło folię i nie może oddychać. Dyżurny ze spokojem poprosił aby dziecko ułożyć na kolanach twarzą do dołu, tak żeby głowa była niżej i w takiej pozycji uderzać delikatnie w plecy. Zgłaszająca zaczęła wykonywać polecenia funkcjonariusza, który jednocześnie powiadomił pogotowie ratunkowe. Porady dyżurnego poskutkowały, dziecko zaczęło oddychać, pomimo że folia nie wyleciała. Funkcjonariusz polecił zgłaszającej kobiecie, aby monitorowała funkcje życiowe dziecka do czasu przybycia karetki pogotowia. A w przypadku zatrzymania oddechu powtórzyć wcześniejsze czynności, jeśli to nie poskutkuje rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Profesjonalizm funkcjonariusza spowodował, że jednoroczna dziewczynka zaczęła oddychać. Dyżurny do przyjazdu pogotowia utrzymywał kontakt z rodzicami dziewczynki. Dziecko przewieziono do szpitala.

Zmiana na stanowisku Komendanta

27. maja zakończył służbę na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie insp. Karol Szwalbe, gdyż dniem 28. maja przejął on obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu (jest to swego rodzaju powrót do komendy, w której pracował kilka lat wstecz lecz na innym stanowisku). Do czasu powołania nowego komendanta obowiązki szefa węgrowskich policjantów pełnił będzie dotychczasowy zastępca kom. Mirosław Olszewski. Służba insp. Karol Szwalbe na terenie powiatu węgrowskiego trwała blisko półtora roku.

Policjanci uratowali niedoszłego samobójcę

11. maja dyżurny Komisariatu w Łochowie przyjął zgłoszenie od mieszkańca gm. Sadowne, który prosił o interwencję. Na miejscu okazało się, że doszło do sprzeczki między braćmi. W trakcie rozmowy z matką skłóconych mężczyzn jeden z policjantów usłyszał dziwne odgłosy dobiegające z garażu usytuowanego na posesji. Kobieta nie wpuściła funkcjonariusza na posesję, gdyż obawiała się, że może go pogryźć pies. Policjant, aby zobaczyć co dzieje się w garażu wszedł na sąsiednią posesję. Tam zobaczył wiszącego mężczyznę. Szybko przedostał się do niego i odciął linkę. Następnie udzielił pierwszej pomocy. Jednocześnie polecił policjantowi, który przebywał na stanowisku kierowania powiadomienie pogotowia ratunkowego. Profesjonalizm funkcjonariusza spowodował, że nie doszło do tragedii. 38 letniego mężczyznę przekazano przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia.

3 x Bądź

Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie w ramach akcji „Bądź widoczny, bądź bezpieczny, bądź trzeźwy na drodze” rozpoczęła działania prewencyjno-profilaktyczne ukierunkowane na zwiększenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, apelując do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozwagę, używanie elementów odblaskowych i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Policjanci chcą dotrzeć do jak największej liczby osób z apelem o przestrzeganie zasad ruchu drogowego, będą również rozdawać ulotki oraz odblaski pieszym i rowerzystom.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas przejażdżek rowerowych, należy bezwzględnie stosować się do znaków drogowych, przestrzegać przepisów ruchu drogowego, używać elementów odblaskowych, zakładać kask ochronny oraz posiadać odpowiednie wyposażenie roweru, w pełni sprawny technicznie pojazd. Rower powinien być wyposażony w odpowiednie światła, hamulce oraz dzwonek. Piesi powinni korzystać z chodnika, innej drogi dla pieszych a jeśli tej nie ma to z pobocza, idąc lewą stroną jezdni.

Na podstawie info KP Węgrów

 
Michal Krupa