Archiwum

Wyklęci - VIII edycja

czyli Retrospektywy Festiwalu NNW 2020 Tropem Wilczym i Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W sobotnio-niedzielny weekend  Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie zorganizował  cykl wydarzeń mających na celu uczczenie Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 29 lutego miały miejsce Retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci 1939-1989 Przywracamy Pamięć. O godzinie 16.00 została otwarta wystawa plenerowa „Bóg - Honor - Ojczyzna – rot. Witold Pilecki 1901-1948”, którą uroczyście otworzył i poprowadził Tadeusz Łuniewski, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej.

O godzinie 16.30 nastąpiło otwarcie kolejnej wystawy, prezentowanej przez autora, Piotra Rafałko pn „Wystawa 100 legionistów w 100-lecie Niepodległości”. Obie wystawy już od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Od godziny 17 w łochowskim kinie rozpoczęły się projekcje filmów: Kasanci z Jaty, Operacja „Gryf”, Paszporty Paragwaju, na które zaprosił dyrektor artystyczny Festiwalu NNW, Arkadiusz Gołębiewski. Po projekcji filmów pan Arkadiusz  przedstawił również wszystkim zgromadzonym własną wystawę „Aleja Wolności”. Wystawa zostaje w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie do końca marca. Zapraszamy serdecznie do jej obejrzenia, niektóre obrazy zapierają dech w piersiach.

 W niedzielę 1 marca o godz. 13:00, została zorganizowana piąta łochowska edycja biegu lokalnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” a ósma w Polsce. Wydarzenie miało na celu uczczenie pamięci Bohaterów Polskiego Podziemia Antykomunistycznego z lat 1944-1963. Cykl łochowskich uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym: Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak, Burmistrza Łochowa Robert Gołaszewskiego i Światowy Związek Żołnierzy AK - Okręg Warszawa Wschód. W tym dniu gościnnie odwiedził nas Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, który w kilku słowach pogratulował inicjatywy jakim było zorganizowanie biegu. Jak co roku, na wydarzeniu nie zabrakło Wicestarosty Węgrowskiego p. Marka Renika, Burmistrza Łochowa p. Roberta Gołaszewskiego, Zastępcy Burmistrza p. Małgorzaty Łotarskiej,  Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Sławomira Ryszawy oraz Dyrektora MiGOK Artura Lisa. W biegu wzięło udział ponad 142 uczestników, na starcie zgromadziły się całe rodziny, młodzi i nieco starsi, zawodowcy oraz amatorzy, ponadto liczna grupa kibiców i obserwatorów. W biegu w kat. dzieci na dystansie 1000 m  I miejsce zajął Adam Grabkowski, II. Piotr Perzyński, III. Natalia Grądzka zaś najmłodszym uczestnikiem biegu był Michał Pogorzelski. Natomiast w kat. młodzież/dorośli na dystansie 1963 m I miejsce zajął Tomasz Gałązka, II. Szymon Skwarski, III. Przemysław Marczak a najstarszym biegnącym był p. Zenon Kopania. Zwycięzcom Burmistrz Łochowa razem z Dyrektorem MiGOK wręczyli puchary, nagrody oraz dyplomy a wszystkim uczestnikom biegu pamiątkowy dyplom za uczestnictwo w wydarzeniu. Na koniec zgromadzeni goście, uczestnicy biegu mogli zjeść grochówkę, napić się kawy zbożowej. Partnerami pomocniczymi wydarzenia Tropem Wilczym byli: Policja w Łochowie, OSP w Łochowie, OSP w Budziskach, SPZOZ w Węgrowie, Drużyna Harcerska. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy mieli udział w tym jakże ważnym wydarzeniu.

Późnym popołudniem Mieszkańcy Łochowa i okolic mieli możliwość odwiedzenia wystaw oraz obejrzenia kolejnych filmów tematycznych: Mała Moskwa kontra Mały Londyn, Tropem Wyklętych, Ocalałem z Rzezi, Milczące Pokolenie. Cykl wydarzeń, który w tym roku Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie  przygotował cieszył się wielkim zainteresowaniem. Świadczyła o tym choćby nawet wysoka frekwencja uczestników biegu, liczba wejściówek na filmy i odwiedzających wystawy. Za rok kolejna edycja, mamy nadzieję na równie liczną frekwencję. Cześć i Chwała Bohaterom !

A. Sęczyk

Od Red.: W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować bieg Ich Pamięci w lesie k/ Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy. Wzięło w niej udział ok. 50 uczestników lecz już rok później, dzięki zaangażowaniu Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu.

Niektórzy Łochowianie uczcili pamięć Niezłomnych w biegu warszawskim na 10 km - Fort Bema.