Archiwum

Wystawa Piotra Rafałko w Galerii MiGOK

Uroczyste otwarcie wystawy Piotra Rafałko w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbyło się 29 lutego 2020 r. podczas Retrospektywy Festiwalu NNW. Artysta zawodowo zajmuje się m.in. śpiewem operowym, hobbystycznie w wolnej chwili maluje portrety na których przedstawia ważne historyczne postacie. W Galerii MiGOK zaprezentowana jest wystawa jego autorstwa, pt: „Wystawa 100 Legionistów w 100- lecie Niepodległości”.

 

Odzyskanie wolności było i jest stałym procesem… Powstania Śląskie, Powstanie Wielkopolskie, czy też Bitwa Warszawska zwana ,,Cudem nad Wisłą”, gdzie nie tylko Ojczyzna, ale i Europa ocalały od bolszewickiej zarazy… Prawie cały XX wiek naznaczony był niepozytywnym ujęciem, swego rodzaju brakiem suwerenności Rzeczypospolitej…

W  Galerii MiGOK w Łochowie Piotr Rafałko prezentuje malarskie dzieła poświęcone polskim Legionistom walczącym o wolność Kraju w I wojnie światowej. Portretuje osoby powszechnie znane, te które zginęły w II wojnie światowej lub przeżyły koszmar hitlerowskiej katastrofy i zostały zamordowane jako Żołnierze Wyklęci, a także anonimowych bohaterów, których z nazwiska nie znamy. Artysta tym samym oddaje im hołd, cześć i szacunek. I pamięć!

Punktem wyjścia działań twórczych są fotografie Legionistów. W czasie kiedy powstawały, były przede wszystkim historycznym upamiętnieniem chwili, choć nie brakuje w nich zacięcia estetycznego. Były także czarno-białe. Twórca nie tylko powiększa fotograficzny obraz i nadaje mu drugie życie, ale także dodaje barwę, czyniąc tym samym uwspółcześnienie techniczne tego jakże zacnego tematu. Dba również o detal, zarówno w wyposażeniu mundurowym, jak i realistycznym podobieństwem twarzy portretowanych bohaterów. Dzieła wykonane są w technice olejnej na płótnie (często nazywanej szlachetnym sposobem malowania), co podkreśla ważność i aksjologiczne akcenty prezentowanej idei. Na uwagę zasługuje także rozmach i ogrom włożonej pracy. Piotr Rafałko znany jest przede wszystkim z działalności muzycznej, a twórczość plastyczna to kolejna odsłona jego osobowości, i trzeba przyznać, że tu także wszystko GRA.

To właśnie dzięki takim, między innymi, wystawom pamięć o Polskich Żołnierzach nigdy nie zgaśnie, za Horacym zaś można śmiało powiedzieć - NON OMNIS MORIAR!  CHWAŁA BOHATEROM! Podziwiam Pana Piotra Rafałko za wytrwałość, pracowitość i boski talent. Gratuluję i dziękuję za artystyczne wzruszenia i historyczne reminiscencje. Czas wystawy: do 31.03.2020 r. - Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, ul. 1 Maja 22.

Artur Szydlik