Archiwum

I Trzej Królowie…

6 stycznia br. w Uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną Uroczystością Trzech Króli, po mszy św. o 10.30, kolejny już rok, ulicami Łochowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Z tradycja tą wiąże się znacznie dłuższe dwie tradycje: pierwsza - przyjęcie poświęconego kadzidła i kredy, którą po powrocie do domu piszemy na drzwiach wejściowych swoich domostw litery K M B i rok bieżący. Różne są interpretacje tych liter. Jedna mówi, że pochodzą od pierwszych liter imion Trzech Króli, właściwie mędrców ze wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar, inna zaś od łacińskiego tekstu: Christus mansionem benedicat czyli „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie”, zaś druga to taca, która z tego dnia przeznaczana jest na misyjne Dzieła Kościoła.

Tegoroczny królewski Orszak to nieco inna trasa i nieco inna lokalizacja stacji, z których ostatnia przypadła na amfiteatr w parku „Dębinka” vis a vis domu kultury lecz tą samą atrakcją nie tylko dla dzieci - wielbłądem o wdzięcznej nazwie Sułtan, który paradował na czele Orszaku, tuż za Gwiazdą Betlejemską. Następnie szły Chorągwie Orszaku, Darowi, Strażacy, Dzieci wg trzech kolorów (zielony, czerwony, niebieski) i ponad tysiąc parafian i gości.

 

Zanim jednak Orszak wyruszył, na schodach wejściowych do kościoła rozegrała się scenka I z Maryją brzemienną, Józefem, trzema mędrcami i parafialnym chórem. Scenka II i III zostały odegrane na ul. Kolejowej (przy Verbenie): II - to wesoły dwór Heroda w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3, III - to walka dobra ze złem zaprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Na ulicy 1 Maja, naprzeciw budynku Poczty Polskiej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 przedstawili pouczającą IV scenkę „Brama Anielska”, przez którą mogli przejść tylko osoby z dobrymi uczynkami. Scena V - to „Szopka”, za którą posłużył amfiteatr. Tu zaprezentowała się ze swym programem Katolicka Szkoła Podstawowa „Julin” i uczniowie Technikum i Liceum z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie, którzy wykonali również pięknego Poloneza. Tu również został oddany pokłon małemu Jezuskowi, zarówno przez pasterzy jak i trzech mędrców z darami - mirrą, kadzidłem i złotem. Podsumowany też został konkurs na najładniej, najoryginalniej przebraną rodzinę - w oryginalny sposób - poprzez wylosowanie trzech nagród ufundowanych przez ks. proboszcza (telewizor Sharp), burmistrza (telewizor Sharp), starostę (tablet Huawei). W konkursie udział wzięło 6 rodzin.

Widać było, że zmiana lokalizacji finału Orszaku przypadła uczestnikom do gustu i pewnie tak już pozostanie, ale to dopiero za rok. Tym czasem, Łochów dał przykład po raz kolejny, że również małe miasteczka stać na Wielki Orszak Królewski, również bez udziału kamer.

       R

 
Michal Krupa