Archiwum

Życie jest zaskakujące

Ależ życie jest zaskakujące. Już byłam przekonana, że temat przejazdu w ulicy Żeromskiego ucichł wraz z otwarciem przejścia podziemnego dla pieszych. A tu jednak nie i tekst przygotowany do grudniowego wydania musi poczekać.

Dziś na sesji Rady Miejskiej w Łochowie (4 grudnia), w punkcie sprawy różne, jak co sesja od powstania problemu z budową tunelu wzdłuż ul. Wyszkowskiej (planowany w przetargu  termin realizacji tunelu to listopad 2019 rok!) i tajemniczej zamianie na wiadukt (bo nikt podobno nie wydał zgody na to, a zgoda ta była konieczna do zamiany), odbyła się runda wymiany zdań przede wszystkim pomiędzy mieszkańcami.

Najbardziej  zaciekawił mnie głos, który nawiązał również do zamkniętego przejazdu wzdłuż ulicy Żeromskiego. Co łączy, a może kto, przejazd w ulicy Żeromskiego i przejazd w ul. Wyszkowskiej?

Przejazd w ulicy Żeromskiego miał funkcjonować do czasu wybudowania przejścia podziemnego dla pieszych oraz dróg łączących ulicę Żeromskiego z wiaduktem w Jasiorówce (do tej pory nie powstałego) i z ulicą Szkolną (czyli ulicy Dolnej). Takie były warunki likwidacji przejazdu w ulicy Żeromskiego postawione przez samorząd lokalny w roku 2012 przy pozytywnym opiniowaniu modernizacji linii kolejowej E75 Rail Baltica. Niestety, PKP PLK w tak zwanym między czasie skurczyły się pieniądze i  realizację, obiekt po obiekcie zaczęli przesuwać do następnej perspektywy finansowej UE, czyli 2014-2020. Została przesunięta realizacja wiaduktu w Toporze wiaduktu na drodze do Jasiorówki i przejście poziemnego wzdłuż ulicy Żeromskiego. Nie wykonano również wiele obiektów na terenie innych gmin, ale to nie jest w kręgu naszych zmartwień. Dwa pierwsze obiekty (2 wiadukty) nie powstały do dziś. Powodów nie można złożyć na protesty. Dlaczego nie powstały, a perspektywa finansowa dobiega końca? Trzeci obiekt już (a może raczej dopiero) powstał i to całkiem niedawno. Tunel jest naprawdę imponujący, przystosowany do niepełnosprawnych poprzez pochylnie, oświetlony. Pytanie, które nasuwa się: dlaczego zlikwidowano przejazd wzdłuż ulicy Żeromskiego  nie robiąc nic w zamian? (bo tego prowizorycznego przejścia nie liczę). Był to jedyny obiekt na całej trasie od Zielonki do Sadownego zlikwidowany nie robiąc nic. Jednym słowem PKP PLK zakpiło sobie z Łochowa. Likwidacja przejazdu wzbudziła silne protesty i emocje wśród mieszkańców. Zbiegło się to z wyborami uzupełniającymi Burmistrza Łochowa. Sytuacja ta bardzo pomogła wygrać wybory mojemu konkurentowi. Cóż. Ci co na kampaniach wyborczych się znają mówią,  że emocjami wybory się wygrywa. Fortuna kołem się toczy.

Dziś, co raz słyszymy jeszcze jedno wspomnienie czasu modernizacji linii kolejowej w Łochowie. Co raz, przeciwnicy śp. Mariana Dzięcioła i tym samym przeciwnicy kontrkandydata obecnej władzy w ostatnich wyborach, wygłaszają nieprawdziwe oskarżenia, że nie dopilnowali budowy tunelu w czasie przebudowy linii kolejowej, jak wstrzymany był ruch pasażerski i towarowy. To są niedorzeczne oskarżenia wynikające albo z niewiedzy albo ze złej woli, gdyż PKP PLK nie zamierzała wcale budować tunelu w czasie przebudowy linii kolejowej, a to przecież inwestycja kolejowa, nie gminna była. Jak można czegoś nieistniejącego dopilnować?  Plany budowy tunelu wzdłuż ulicy Wyszkowskiej stały się realne dopiero w roku 2015 jak została wpisana obwodnica Łochowa (nowy ślad DK 62) do Programu Przebudowy Dróg Krajowych. Wtedy to PKP PLK i GDDK ustaliły kto i co będzie finansował. PKP PLK miało finansować tunel ul. Wyszkowskiej i wiadukt na nowym śladzie DK 62, a GDDKiA miała finansować nowy ślad DK62. Takie są fakty. O posiadanym przez PKP PLK finansowaniu tunelu jak i wiaduktu na nowym śladzie na DK 62 zostałam poinformowana na ostatniej nardzie koordynacyjnej przebudowy linii E75, w jakiej brałam udział w grudniu 2015 roku. Jestem w posiadaniu zapisu dźwiękowego tego spotkania.

Od lutego 2016 roku w naradach udział bierze kolejny burmistrz i tym samym przejął odpowiedzialność dopilnowania finansowania tych ważnych inwestycji dla naszej gminy.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim czytelnikom „Gazety Łochowskiej” składam życzenia radosnego i zarazem głębokiego przeżycia tych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku. 

Urszula Anna Kalinowska