Archiwum

VIII Przystanek Norwid

W dniach od 20-21 listopada 2019 r.  w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się  VIII Łochowska Jesień Poezji. Przystanek Norwid. Festiwal ten jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu ogólnopolskim organizowanym już od 2011 roku. Głównym jego celem jest popularyzacja polskiej poezji, w tym twórczości Cypriana Kamila Norwida jak i innych polskich pisarzy i poetów.

Odbywający się podczas Festiwalu Konkurs Literacki „Przystanek Norwid” zachęca uczestników do własnej, niepowtarzalnej interpretacji wierszy, zaprezentowania ich przed widownią oraz rozwijania swojej własnej twórczości literackiej, które przedstawiane są jury. 

 

Wydarzenie te składa się z dwóch kategorii wiekowych: młodzieżowa - konkurs recytatorski, gdzie uczniowie prezentują  utwory C.K. Norwida oraz  poetycka dla dorosłych, która polega na przedstawieniu do trzech utworów własnej twórczości.

Zarówno pierwsza, jak i druga część podlegała ocenie profesjonalnego jury. W tym roku w kategorii młodzieżowej recytacje oceniało: Małgorzata Karolina Piekarska (pisarka, dziennikarka prasowa i telewizyjna)-przewodnicząca jury, dr Łukasz Kossowski (kurator działu Sztuki Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie), Jan Barański - adiunkt w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Małgorzata Szeja (dyrektor węgrowskiego LGD „Bądźmy Razem”, polonistka), Magdalena Donoch - instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie.

Oceniający  przyznali następujące miejsca: I miejsce -Klaudia Karpińska z salezjańskiego LO im. Ks. Augusta Czartoryskiego z Mińska Mazowieckiego, II miejsce - Inka Lis z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie, III miejsce Franciszek Mikulski ze szkoły Podstawowej nr. 2 w Łochowie, wyróżnienie - Hanna Ciulak z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Sadownem.

Jury oceniając recytację zwracali uwagę na: dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację recytowanego tekstu, stopień opanowania pamięciowego tekstu, ogólny wyraz artystyczny.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom za uczestnictwo oraz grę planszową promującą zabytki powiatu węgrowskiego (nagroda od LGD „Bądźmy Razem”), a osoby nagrodzone dyplom  za otrzymane miejsce oraz książkę.

W kategorii dla dorosłych oceniało jury w składzie: Karol Samsel (poeta, literaturoznawca, filozof, dr hab. nauk humanistycznych) – przewodniczący jury, Joanna Jagiełło (polska pisarka, autorka powieści dla młodzieży, wierszy i opowiadań dla dzieci i dorosłych) i Małgorzata Szeja. Jury ocenili nadesłane prace przyznając następujące oceny: I miejsce Katarzynie Nowak z Warszawy za wiersz „Na miejscu i na wynos”, II miejsce Zbigniewowi Mysłowieckiemu z Warszawy za wiersz „bez tytułu” oraz III miejsce Adamowi Stępińskiemu  z Warszawy za wiersz „Igor”.

Oceniając autorskie wiersze podpisane godłem/pseudonimem,  jury zwracało uwagę na: twórczy charakter utworów, samodzielność i oryginalność, poprawność stylistyczna i językowa, kulturę słowa. 

Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa, natomiast zwycięzcy dyplomy, ceramiczne statuetki w kształcie pióra autorstwa artysty ceramika Romana Kuzelyaka i nagrody pieniężnie. 

Festiwalowi towarzyszą zawsze  ciekawe prelekcje, spotkana, prezentacje artystyczne, wystawy. W tym roku odbyła się wystawa: Bruno Schulz. 1892-1942 oraz towarzyszące jej prelekcje: 20 listopada wygłoszona przez dr Łukasza Kossowskiego i 21 listopada - wygłoszona przez Piotra Prasułę, kustosza z Muzeum Literatury działu naukowo-oświatowego. Podczas festiwalu można było również wysłuchać wykładu Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, pt: „Czy dobry pisarz jest automatycznie bogatym człowiekiem?” oraz dr. Karola Samsela „Nieobecna obecność. Joseph Conrad a romantyzm polski”

Główną atrakcją Festiwalu  był  koncert The Best of Bossa Nova, Grażyna Auguścik & Pulinho Garcia”. Grażyna Auguścik to wokalistka o międzynarodowej sławie. Polka, choć od blisko ćwierćwiecza mieszkająca w Stanach dyplom ukończenia studiów odebrała z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau. Jej niezwykły głos, zaliczany do najważniejszych w światowym jazzie, pojawił się na kilkudziesięciu płytach. 

Paulinho Garcia natomiast urodził się w Brazylii, a od 30 lat mieszka w Chicago. Komponuje, gra na gitarze, śpiewa. Karierę muzyczną rozpoczynał już w wieku dziewięciu lat. Jest jednym z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Koncertował w wielu krajach na całym świecie.

To była prawdziwa uczta muzyczna. Widać było, że wykonawcy koncertu, to prawdziwi profesjonaliści sceniczni. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom z udział w VIII Łochowskiej Jesieni Poezji oraz zapraszają na kolejną edycję z rok! Wystawę można było oglądać do 8 grudnia 2019 r.

D.K.