Archiwum

Łochów w Akademii Młodego Obywatela

We wrześniu tego roku Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego już po raz trzeci realizuje Akademię Młodego Obywatela im. Jana Karskiego - proobywatelski projekt dla uczniów szkół podstawowych z małych miejscowości Mazowsza.

Tym razem o bogactwie kulturowym Rzeczypospolitej, historii, roli prawa, aktywności obywatelskiej i wolontariacie uczyli się i rozmawiali uczniowie z Łochowa - SP nr 3, Miedniewic i Raciąża. Projekt realizowany jest w Warszawie i w miejscowościach, z których pochodzą uczniowie.

 

- Poprzez program wychodzimy poza teorię wychowania obywatelskiego. ­- mówi prezes fundacji Ewa Junczyk-Ziomecka. - Uczniowie dowiadują się o Polsce - jej historii, prawie, kulturze, od ekspertów, uczestniczą w spotkaniach w najważniejszych instytucjach publicznych i kultury. Staramy się zaszczepić w nich poczucie, że aktywność obywatelska opłaca się wszystkim, a także, że to doskonały sposób nabywania kompetencji potrzebnych w życiu.

Idąc za sukcesem pierwszych dwóch edycji akademii, które odbyły się w roku 2017 i 2018, i w których do tej pory wzięło udział osiem szkół z województwa mazowieckiego, fundacja, dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski, w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, po raz kolejny organizuje dla grupy prawie sześćdziesięciu uczniów intensywny program w stolicy w dniach 9-12 i 23-26 września.

Akademia to cztery dni pobytu w Warszawie, a w jego ramach ponad 30 godzin aktywności, na które składają się warsztaty, zajęcia muzealne, wizyty w instytucjach publicznych, spotkania z ekspertami oraz z przedstawicielami związków wyznaniowych istniejących w Polsce.

Jak w latach ubiegłych, także i w tym roku zostanie wydany zbiór reportaży i wywiadów stworzonych przez uczniów w rezultacie ich spotkań z najstarszymi mieszkańcami miejscowości, z których pochodzą.

Projekt został opracowany w duchu wartości reprezentowanych przez patrona fundacji, Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego: poszanowania godności i praw człowieka, propaństwowości, empatii i odwagi cywilnej. - Jan Karski wciąż inspiruje do tego, żebyśmy stawali się lepszymi Polakami i lepszymi ludźmi - podsumowuje Junczyk-Ziomecka.

J.J.