Archiwum

Policyjne info

Terroryzujący przestępca aresztowany

30 lipca br. w godzinach popołudniowych dyżurny KPP w Węgrowie otrzymał zgłoszenie o usiłowaniu rozboju w Starejwsi. Wysłani na miejsce dzielnicowi szybko ustalili personalia sprawcy.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia policjanci Rewiru Dzielnicowych podjęli pościg za podejrzanym, którego zatrzymali w tej samej miejscowości. Jak się okazało miał we krwi blisko 2 promile alkoholu. 30-letni mieszkaniec gm. Liw jest dobrze znany funkcjonariuszom, ponieważ już wcześniej zatrzymywany był w związku z licznymi kradzieżami, groźbami, zastraszaniem mieszkańców oraz czynną napaścią na policjantów. Na wniosek Prokuratora, Sąd Rejonowy w Węgrowie zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. 30-latkowi grozi 12 lat kary pozbawienia wolności.

 

Zdarzenia drogowe w powiecie węgrowskim

W lipcu na terenie powiatu węgrowskiego doszło do kilku zdarzeń drogowych, m.in.:

- 8 lipca  w m. Żelazów, 18 letnia mieszkanka pow. węgrowskiego kierując samochodem marki Citroen na łuku drogi nie dostosowała prędkości do warunków atmosferycznych wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu uszkadzając ogrodzenie posesji; kierująca doznała obrażeń ciała;

- tego samego dnia w m. Słuchocin mieszkaniec pow. mińskiego kierując pojazdem Iveco nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu VW  w wyniku czego ten zjechał na prawą stronę drogi , a następnie uderzył w słup oświetleniowy. Pięć osób podróżujących VW zostało zabranych do szpitali;

- 9 lipca w Węgrowie na ul. Al. Solidarności kierujący samochodem marki Ford mieszkaniec pow. węgrowskiego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej Skodą doprowadzając do zderzenia się pojazdów - nikt ni poniósł obrażeń;

- 10 lipca w Łochowie na  ul. Al. Łochowskiej kierujący skuterem na prostym odcinku drogi, przy intensywnych opadach deszczu, jadący wraz z pasażerką uderzył w krawężnik znajdujący się przy drodze wewnętrznej co spowodowało utratę panowania nad kierowanym pojazdem i w rezultacie przewrócenie się skutera, w wyniku czego pasażerka doznała obrażeń ciała.

 - 17 lipca w Węgrowie na ul. Gdańskiej, 35-letni mieszkaniec Siedlec kierując samochodem marki Audi nie chował należytej ostrożności w wyniku czego uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu  marki Peugeot. Jedna osoba doznała obrażeń;

- 17 lipca na ul. T. Kościuszki w Węgrowie, mieszkanka Warszawy kierując samochodem Toyota, uderzyła w znak pionowy i zaparkowany na poboczu pusty pojazd marki BMW.  Kierująca całą uwagę skupiła na przewożonym w aucie kocie, zamiast na prowadzeniu auta, co doprowadziło do zderzenia w wyniku którego doznała obrażeń ciała;

- 18 lipca w Węgrowie na ul. Gdańskiej mieszkaniec pow. ostrowskiego poruszając się motocyklem wyprzedzając kolumnę pojazdów uderzył w tył pojazdu marki VW sygnalizujący zamiar skrętu w lewo. W wyniku tego zdarzenia kierujący motocyklem oraz kierująca VW jak i pasażerowie doznali obrażeń ciała;

- 21 lipca w Łochowie na ul. Al. Łochowska mieszkaniec pow. węgrowskiego kierując samochodem marki Fiat SC najechał na tył poprzedzającego go pojazdu marki Ford doprowadzając do zderzenia się tych pojazdów.  W wyniku tego zdarzenia nikt nie poniósł obrażeń.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego  o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu i  zdrowym rozsądkiem. Przewożone w aucie zwierzęta transportujmy w odpowiedni sposób , tak aby ich obecność nie wpływała sposób jazdy, a co za tym idzie na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

Podejrzany o kradzież rozbójniczą

16 lipca węgrowscy policjanci ustalili i zatrzymali 25- letniego mieszkańca powiatu węgrowskiego podejrzanego o kradzież rozbójniczą w celu zatrzymania przy sobie pochodzącej z kradzieży butelki wódki. W organizmie miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Postępowanie prowadzi KPP Węgrów. Grozi mu kara do lat 10 pozbawienia wolności .

Podsumowanie działań "SMOG"

17 lipca węgrowscy policjanci prowadzili działania o nazwie "SMOG" podczas których sprawdzali stan techniczny aut. Funkcjonariusze zwracali uwagę na pojazdy emitujące zbyt dużą ilość spalin do atmosfery.

W działaniach "SMOG" uczestniczyło 9 policjantów. Funkcjonariusze sprawdzili stan techniczny 35 aut,  nie stwierdzili nieprawidłowości. Działania "SMOG" mają na celu wyeliminowanie z ruchu aut emitujących nadmierną ilość spalin do atmosfery.

Podsumowanie działań "PRĘDKOŚĆ".

9 lipca węgrowscy policjanci prowadzili działania pn. „KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI”, podczas której funkcjonariusze zwracali uwagę na kierowców nie stosujących się do znaków i przepisów dot. jazdy z określoną prędkością.

Funkcjonariusze skontrolowali 44 pojazdy, w 39 przypadkach doszło do przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych. W trosce o własne zdrowie i życie stosujmy się do znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego aby szczęśliwie dojechać.

Weekendy - najbardziej niebezpieczne okresy na drogach

Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności oraz często dalekich podróży. To okres, w którym na drogach wzmaga się ruch związany ze zorganizowanymi bądź indywidualnymi wyjazdami na wymarzony wypoczynek. Analiza wypadków, do których doszło w wakacje 2018 roku w ujęciu poszczególnych dni tygodnia pozwala na stwierdzenie, że weekendy były najbardziej niebezpiecznymi okresami na drogach.

To właśnie między piątkiem a niedzielą doszło do blisko połowy spośród wszystkich wypadków drogowych. Należy podkreślić, że w zdarzeniach tych śmierć poniosło 330 osób co stanowi blisko 52% ogólnej liczby śmiertelnych ofiar. Warto zaznaczyć, że do największej liczby tragicznych w skutkach wypadków dochodziło w piątki. To właśnie w każdy piątek wakacji miało miejsce średnio prawie 110 wypadków drogowych, w których ginęło 10 osób.

Często wybór dnia wyjazdu bądź powrotu z wakacji przypada w weekend co poniekąd może być również podyktowane dostępnością miejsc w hotelach, pensjonatach itp. Warto przy tym  pamiętać, że większa liczba pojazdów zwiększa ryzyko wypadku, w związku z tym zwłaszcza w te dni powinniśmy jeszcze bardziej zwiększyć swoją czujność i ostrożność podczas jazdy.

Za: KPP Węgrów