Archiwum

„Mam i ja”

Pamiętacie reklamę gumy do żucia „mamba”? Skojarzyła mi się ta reklama jak powiedziałam do sąsiadów stojąc na nowej ulicy „mamy i my” (w reklamie „mam i ja”).  Trzy lata budowy ulicy Chopina w Łochowie. Odcinek po odcinku, rok po roku, ale jest. Sąsiad powiedział do mnie, że pięćdziesiąt lat czekał na twardą drogę. Faktycznie, w metalowe zawijasy dekorujące bramę tej posesji wkomponowany jest rok 1968. Widać było radość sąsiadów, nawet jak przez dwa tygodnie samochód stał na sąsiedniej ulicy. Wychodziliśmy wieczorem i podziwialiśmy postęp robót. Potem  przegarnialiśmy piasek na chodniku, aby dokładnie we wszystkie szczeliny wypełnił, choć nikt nas o to nie prosił. Cieszymy się jak dzieci z nowej zabawki. Poznałam radość z inwestycji nie tylko jako radna, ale też jako mieszkanka.

 

Ul. Chopina zaistniała w budżecie gminy w 2015 roku, gdy śp. Marian Dzięcioł zdecydował, że będziemy ubiegać się o dofinansowanie na budowę z tzw. „schetynówek”. Nie udało się, nie dlatego, że źle został sporządzony wniosek, a dlatego, że zmieniły się przepisy. Niestety w tym samym roku były wybory uzupełniające Burmistrza Łochowa, w których kandydowałam. Konkurencja oczywiście wykorzystała okazję aby uderzyć we mnie tym niepowodzeniem, choć do winy nie poczuwałam się, ale kogo to obchodzi podczas agresywnej kampanii wyborczej. Kolejny rok budżetowy  to rezygnacja z aplikowania do tzw. „schetynówek” z ulicy Chopina na rzecz ul. Św. Jana Pawła II w Ostrówku. Decyzja rady była słuszna, gdyż ta druga miała większe szanse w pozyskaniu dofinansowania. Aplikacja , już nie pod Moim zarządem, bez powodzenia. Niedługo było czekać, a pojawił się pomysł wyrzucenia ul. Chopina z budżetu gminy  na rzecz ulicy Parkowej, co spowodowało mój oczywisty protest jako radnej, gdyż nie można zabierać jednemu, aby dać drugiemu. Miałam wrażenie, ze to nawet nie o ulicę chodziło, bo na realizację obietnic wyborczych był jeszcze czas, a raczej o to, że to mi na ul. Chopina szczególnie zależało. Trudno zapomnieć, jak szczuto na mnie mieszkańców ulicy Parkowej, tylko dlatego, ze wypełniałam swoje obowiązki radnej. Trudno zapomnieć, jak kreowano przekaz, że jestem przeciwna budowie ulicy Parkowej, co nie było prawdą. Domagałam się jedynie, aby zrealizować w pierwszej kolejności  inwestycje, które już zaistniały wcześniej w budżecie gminy. Na moim miejscu każdy radny tak by postąpił. Trudno zapomnieć spotkanie z mieszkańcami ul Parkowej, na którym osoby w wieku moich dzieci  były tak nastawione przeciw mnie, że aż mnie to  mnie przerażało. To nie była ich wina.  Młodych ludzi łatwiej podburzyć i sprowokować. To jest cecha młodości, którą od wieków wykorzystują prowokatorzy.  Trudno zapomnieć hejt jaki mnie spotkał w portalu społecznościowym po wpisie włodarza tego miasta, w którym zrzucił winę na mnie, jakobym to ja zabrała pieniądze z ulicy Parkowej, a w rzeczywistości było wręcz odwrotnie. To poprawki burmistrza do budżetu zabierały finansowanie z ulicy Chopina. Trudno zapomnieć artykuły w prasie sowicie opłaconej z pieniędzy publicznych, pisanych pod dyktando doradców, szykanujące radnego tylko dlatego, ze wypełnia swoje obowiązki.

Mądrość ówczesnego Przewodniczącego Rady i Wiceprzewodniczącego Rady doprowadziła do tego, że i na jedną i na drugą inwestycję pieniądze się znalazły. To Oni doprowadzili do tego, że ulica Chopina, jako ta znacznie dłuższa i droższa została wpisana do realizacji w  budżecie w trzech kolejnych latach. Stało się, ul. Chopina została wykonana.

Od czasu jak powstał projekt ulic w centrum Łochowa  (ok. rok 2005), nasze osiedle przez ostatnie 15 lat znacznie się rozrosło. Przedłużenie, czyli nowy odcinek ulicy Chopina i ul. Sienkiewicza, ulica Downarowicza i  ulica Sęczyka  wymaga wykonania projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Wykonanie tego projektu będzie jednym  z moich  wniosków do budżetu na rok 2020. Dwa lata temu, Na mój wniosek, Na mój wniosek w budżecie gminnym znalazło się finansowanie  projektu ulicy Sosnowej, która jest już  na etapie pozwolenia na realizację inwestycji. Jest szansa, że będzie kolejnym wnioskiem do Programu Dróg Samorządowych, z którego uzyskała dofinansowanie przebudowa ul. Mickiewicza. Aby wnioskować, trzeba się do tego wcześniej przygotować poprzez opracowanie projektu, stąd mój wniosek o zaprojektowanie ul. Sosnowej - dwa lata temu nie dla wszystkich zrozumiały.

Urszula Anna Kalinowska