Policyjne info

Podejrzany o kradzież roweru znieważał i …

26 czerwca łochowscy policjanci ustalili i zatrzymali 24-letniego mieszkańca powiatu mińskiego , podejrzanego o kradzież roweru. Nietrzeźwy mężczyzna podczas interwencji dodatkowo znieważył policjantów a także wywierał wpływ na czynności urzędowe. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Postępowanie prowadzi KP Łochów.

Zdarzenia drogowe

W ostatnich dniach czerwca na terenie powiatu węgrowskiego doszło do 15 zdarzeń drogowych, w tym::

 

- 21 czerwca w Łochowie na ul. Al. Węgrowska kierujący pojazdem marki Honda mieszkaniec pow. garwolińskiego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym, kierującemu pojazdem marki Peugeot w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów. Nikt nie doznał obrażeń. 

- 22 czerwca w Łochowie na ul. Al. Pokoju kierujący pojazdem marki Opel Astra mieszkaniec pow. węgrowskiego wjeżdżając na skrzyżowanie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu Oplem Agillą, w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów. Nikt nie doznał obrażeń.

- tym samym dniu w Łochowie na ul. Armii Krajowej mieszkanka warszawy kierując pojazdem marki Opel Astra nie zachowała należytej ostrożności podczas manewru cofania w wyniku czego uderzyła w pojazd marki BMW co doprowadziło do zderzenia się pojazdów. Nikt nie doznał obrażeń.

- 22 czerwca w Sadownem na ul. Kościuszki  mieszkanka pow. węgrowskiego kierując  Nissanem znajdując się w stanie nietrzeźwości ( niespełna 3 promile alkoholu w organizmie) zjeżdżając na pobocze uderzyła w prawidłowo zaparkowane pięć pojazdów powodując ich uszkodzenia. Jedna osoba została poszkodowana. Postępowanie prowadzi KP Łochów.

- 23 czerwca w Węgrowie na ul. Zwycięstwa mieszkaniec pow. wyszkowskiego kierując pojazdem marki Skoda nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu poruszającego się prawidłowo kierującemu pojazdowi marki BMW w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów. Nikt nie doznał obrażeń.

- 24 czerwca na drodze K 62 w Ludwinowie mieszkaniec pow. łosickiego kierując pojazdem VW Passatem nie zachował bezpiecznej odległości między pojazdami w wyniku czego uderzył swym autem w poprzedzające go samochody Opel i Renault Master. Nikt nie doznał obrażeń.

- 26 czerwca  w m. Grabowiec, 23 letni mieszkaniec gm. Korytnica kierując samochodem marki Toyota w sposób nieprawidłowy wykonał manewr wyprzedzania, nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego gwałtownie zahamował co doprowadziło do zderzenia się z poprzedzającym go pojazdem marki Toyota, który następnie uderzył w wyprzedzający pojazd marki Opel. W wyniku zdarzenia sprawca zjechał do rowu i tyłem pojazdu uderzył w betonowy przepust. Nikt nie doznał obrażeń.

- 28 czerwca w m. Kaliska kierujący samochodem marki Skoda podczas włączania się do ruchu z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki Citroen, doprowadzając do bocznego zderzenia się tych pojazdów. Nikt nie doznał obrażeń.

- 28 czerwca w Borzychach mieszkaniec pow. sokołowskiego kierując zespołem pojazdów marki Ford z przyczepą specjalną nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu marki Volvo w wyniku czego uderzył w jego tył co spowodowało  że unieruchomiony pojazd Volvo uderzył w poprzedzającego go Opla. Nikt nie doznał obrażeń.

- 29 czerwca w m. Borzychy obywatel Ukrainy kierując samochodem marki Mercedes najechał na tył poprzedzającego go pojazdu marki VW Polo doprowadzając do zderzenia się pojazdów. Brak Osób poszkodowanych.

- 29 czerwca na DK 62 w m. Budziska, 20 letni mieszkaniec pow. węgrowskiego  kierując pojazdem Leon nie zachował należytej odległości od poprzedzających go pojazdów w wyniku czego najechał na tył pojazdu marki VW Polo, który następnie uderzył w tył pojazdu marki Skoda, który to uderzył w tył następnego pojazdu marki Skoda.Doszło do typowego efektu domina, w którym uczestniczyły 4 samochody. Wprowadzony został ruch wahadłowy, po czym przestawiono go na drogę gminną do Kalisk. Jedna z pasażerek uskarżała się na delikatny ból szyi, odmówiła założenia kołnierza, na sprawdzenie poproszono ZRM, który po przebadaniu poszkodowanej nie stwierdził obrażeń.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego  o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu i  zdrowym rozsądkiem. 

Działania pn. „NURD”

28 czerwca (piątek) funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania pn. „NURD”. Funkcjonariusze ujawnili 4 przypadki nieprawidłowego przejazdu przez przejście dla pieszych oraz 1  przypadek innego nieprawidłowego zachowania wobec pieszych.

Wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym

26 czerwca ok. godz. 14:35 dyżurny łochowskiego komisariatu  otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem dwóch pojazdów. Policjanci pracując pod nadzorem prokuratora wstępnie ustalili, że mieszkanka pow. węgrowskiego  kierując suzuki, na prostym odcinku drogi, z nieustalonych dotychczas przyczyn zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z dafem. W wyniku zdarzenia kierująca samochodem osobowym zmarła na miejscu. Kierujący autem ciężarowym był trzeźwy.

Nieletni na drodze

Coraz więcej zdarzeń drogowych z udziałem nieletnich. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze:

- 19 czerwca w Łochowie na drodze K50, nieletni kierujący motorowerem mieszkaniec pow. węgrowskiego, wykonując nieprawidłowo manewr zmiany pasa ruchu skręcając w prawo, zajechał drogę jadącemu prawidłowo pojazdowi marki Opel Astra. Nikt nie poniósł obrażeń.

- 20 czerwca w Węgrowie na ul. Zwycięstwa doszło do zderzenia się dwóch rowerów. Nieletni mieszkaniec m. Węgrów podczas włączania się do ruchu zajechał drogę prawidłowo jadącemu drugiemu rowerzyście, który zmuszony był do gwałtownego hamowania w wyniku czego spadł na jezdnię i doznał obrażeń ciała.

Mit: Najbezpieczniej na prostej drodze?

Proste odcinki drogi „prowokują” kierowców, nie zawsze zważających na ograniczenia, do zwiększania prędkości z jednoczesnym zmniejszeniem skupienia na drodze. Takie połączenie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powstania wypadku. Dodatkowym czynnikiem, negatywnie wpływającym na bezpieczeństwo, w szczególności na drogach jedno jezdniowych dwukierunkowych jest możliwość wyprzedzania innych pojazdów - uważanego powszechnie za najbardziej niebezpieczny wśród manewrów w ruchu drogowym. Wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku ponad 3800 miało miejsce na prostych odcinkach dróg. Biorąc pod uwagę geometrię drogi stanowi to prawie 80% wszystkich zdarzeń. To właśnie proste odcinki dróg cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. W poprzednie wakacje w tym z pozoru bezpiecznym miejscu zginęło w Polsce 406 osób, gdzie w wypadkach na zakrętach dróg, uważanych za bardziej niebezpieczne, śmierć poniosło 129 uczestników ruchu drogowego.

Wypadki drogowe

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.

Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.

Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.

Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.

Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.

Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.

Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.

Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

               Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa