Policyjne info

Fałszywe strony

Policja ostrzega przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności. Na atak narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej robiący zakupy przez Internet. Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/) oraz najbliższej jednostce Policji.

 

Przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy (np. Dotpay, PayU, czy Przelewy24). Podstawione strony przestępców wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy. Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Problem jest poważny - tylko w marcu odnotowano ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności, używanych przez przestępców. Nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

Przestępcy używają różnych sposobów, by ściągnąć ofiary na fałszywe strony. Użytkownicy mogą być do nich kierowani przez linki w sms, komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe.  Aby nie zostać ofiarą przestępców należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

Uważaj na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot (np. 0,76 PLN) zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy).

Jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank.

Zawsze czytaj uważnie treść każdego SMS z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMS na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/) oraz najbliższej jednostce Policji. Wskazane poniżej instytucje przekażą Ci informacje na temat kolejnych działań. Masz też prawo złożyć reklamację do swojego banku.

Działania o nazwie "SMOG"

20 maja policjanci prowadzili działania o nazwie "SMOG" podczas których sprawdzali stan techniczny aut. Funkcjonariusze zwracali uwagę na pojazdy emitujące zbyt dużą ilość spalin do atmosfery.W działaniach "SMOG" uczestniczyło 9 policjantów. Funkcjonariusze sprawdzili stan techniczny 26 aut, nie stwierdzili nieprawidłowości. Działania "SMOG" mają na celu wyeliminowanie z ruchu aut emitujących nadmierną ilość sprali do atmosfery.

Podsumowanie działań "Truck-Bus"

15 maja policjanci prowadzili działania o nazwie "Truck-Bus" podczas których sprawdzali stan trzeźwości kierowców, stan techniczny aut oraz dokumenty wymagane przepisami ustawy o transporcie drogowym.

Funkcjonariusze sprawdzali stan trzeźwości kierowców ciężarówek i busów, stan techniczny aut oraz dokumenty których posiadanie nakłada ustawa o transporcie drogowym. W działaniach uczestniczyło 8 policjantów którzy skontrolowali 24 auta, funkcjonariusze zatrzymali 3 dowody rejestracyjne.

(NIE) bezpieczny pasażer?

Kiedy otrzymujemy informacje o tragicznych w skutkach zdarzeniach drogowych, czytamy: kierujący z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w drzewo (...), kierujący podczas wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do zderzenia (...), kierujący jadąc z nadmierną prędkością spowodował (...). Tak też jest w przypadku tragicznego zdarzenia jakie miało miejsce wczoraj w powiecie wyszkowskim, czytamy: Kierujący samochodem marki...., wykonując manewr wyprzedzania, wpadł w poślizg, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniósł kierujący oraz trzej pasażerowie. Cztery ofiary śmiertelne w ułamku jednej sekundy!

Po tak ogromnej tragedii, która swoim zasięgiem obejmuje cztery rodziny, można zadać sobie pytanie, czy tej tragedii można było zapobiec, czy można było zapobiec cierpieniu i dalszym konsekwencjom społecznym jakie dosięgną właśnie rodziny ofiar?

Oczywiście odpowiedzialność karna, jak również moralna za spowodowanie wypadku spoczywa na kierującym, bo to on prowadził pojazd, ale czy ta odpowiedzialność moralna dotyczy faktycznie tylko jego? Czy pasażerowie, którzy często stają się ofiarami, nie mają wpływu na kierowców?

Należy się zastanowić nad tym ile możemy zrobić aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, czy zdajemy sobie sprawę z tego czym jest współodpowiedzialność za to bezpieczeństwo, za życie ludzkie.

Analizując dane od początku 2019 roku, co trzeci pasażer staje się ofiarą wypadku drogowego, a co czwarty w takim wypadku ginie.

Jednym z niezbędnych elementów prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie jest zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa, kiedy jakaś sytuacja doprowadza do zachwiania naszego poczucia bezpieczeństwa staramy się zrobić wszystko aby to bezpieczeństwo odzyskać.

Czy tak samo postępujemy w przypadku kiedy będąc pasażerem dajemy kierowcy ciche przyzwolenie na łamanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach? Czy swoją bierną postawą godzimy się na to aby stać się ofiarą wypadku drogowego?

Nie, nie przerzucamy winy za spowodowanie wypadku drogowego na pasażerów, ale szukamy każdej drogi, która może doprowadzić do zmniejszenia wypadków drogowych.

Jeżeli pasażer swoim sprzeciwem wobec, przekraczania prędkości, wykonywania niebezpiecznych manewrów, nie zapinania pasów bezpieczeństwa czy wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu może zapobiec tragedii, niech to zrobi.

Apelujemy do kierujących o zachowanie rozsądku na drodze i poczucie odpowiedzialności za życie ludzkie.

Apelujemy do pasażerów: REAGUJCIE! Nie pozwólcie na to, aby stać się kolejną ofiarą wypadku drogowego.

 Śmiertelne potrącenie pieszej w Ostrówku

11 maja przed godz. 18:00 dyżurny łochowskiego komisariatu  otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem pieszej. Policjanci pracując pod nadzorem Prokuratora wstępnie ustalili, że na ul. Fabrycznej w Ostrówku kierujący oplem 26-letni mieszkaniec powiatu węgrowskiego potrącił 76-letnią pieszą. Niestety kobieta  zmarła na miejscu. Kierujący autem był trzeźwy. Dalsze czynności węgrowskich policjantów wyjaśnią wszystkie okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Bezpieczeństwo w sieci

Smartfony, tablety, laptopy i inne urządzenia cyfrowe, którymi na co dzień posługują się dorośli i dzieci i które służą m.in. do komunikowania się ze sobą, wykorzystywane w niewłaściwy sposób mogą wyrządzić sporo krzywdy. Węgrowscy policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP w Węgrowie przypominali wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, jak korzystać z nich w bezpieczny sposób.

 Policjanci rozmawiali z uczniami na temat zagrożeń, z którymi można się spotkać w wirtualnym świecie. Poruszane były aspekty nękania rówieśników za pośrednictwem Internetu. Omówiono skutki umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze oraz nieprawne udostępniania danych osobowych. Poruszono także kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich w przypadku takiego postępowania.

Funkcjonariusze przestrzegali swoich rozmówców przed kontaktami z osobami nieznajomymi w sieci. Przypomnieli, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera. Policjanci przypomnieli również o zasadach bezpiecznego poruszania w ruchu drogowym i o używaniu elementów odblaskowych.

Mundurowi podczas prowadzonej pogadanki, mówili również o zażywaniu środków odurzających, a także o odpowiedzialności karnej osób nieletnich i dorosłych za posiadanie i udzielenie, rozprowadzanie tych substancji w świetle obowiązującego prawa karnego.

Zdarzenia drogowe

W ostatnich dniach doszło do zdarzeń drogowych na terenie powiatu węgrowskiego. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze.

27 maja doszło do zdarzenia w m. Gwizdały.  Z ustaleń policjantów wynika, iż kierujący Renault nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego najechał na tył pojazdu Volkswagen. W skutek tego zdarzenia nikt nie poniósł obrażeń.

28 maja w m. Ziomaki gm. Grębków kierujący samochodem marki Audi tracąc panowanie nad pojazdem na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia z kierującym motorowerem. Kierujący motorowerem trafił do szpitala.

31 maja w Węgrowie na ul. Kościuszki kierujący pojazdem marki VW Golf nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem marki Fiat  w wyniku czego doszło do zderzenia się w/w pojazdów. Nikt nie poniósł obrażeń.

Tego samego dnia w Węgrowie na ul. Gdańskiej zderzyły się pojazdy marki skoda Fabia i Opel Corsa. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż kierująca samochodem marki Opel najechała na tył poprzedzającego ją pojazdu marki Skoda. Nikt nie poniósł obrażeń.

1 czerwca, w m. Grębków 23-letni mężczyzna kierujący pojazdem Citroen podczas manewru wyprzedzania uderzył w bok poprzedzającego go pojazdu marki VW Golf, którego kierujący wykonywał manewr skrętu w lewo na parking, w skutek czego oba pojazdy zjechały z drogi po lewej stronie , gdzie uszkodziły stojący tam samochód marki Audi.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego  o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu zdrowym rozsądkiem.

Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa