A miał być cud

15. maja o godz. 19:00 w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się spektakl pt. „A miał być cud” w reżyserii Jana Szurmieja. W rolach głównych wystąpili Halina Rowicka i Jacek Kawalec oraz aranżacja muzyczna w wykonaniu Mikołaja Hartela. Tematem przewodnim było zapytanie: Co się stało z naszą miłością? Pytali siebie Anna i Franciszek - bohaterowie nowej sztuki Teatru Mazowieckiego -  spektaklu poetycko-muzycznego, którego scenariusz powstał na kanwie tekstów Agnieszki Osieckiej, która jak

nikt inny, umiała pisać o miłości - nie tylko tej wielkiej, pierwszej, ale i tej dojrzałej, znudzonej rutyną dnia codziennego, tęskniącej za szaleństwem i porywami wielkich namiętności. Osiecką można nazwać mistrzynią w wynajdywaniu poezji w prozie życia, w inteligentnym łączeniu tego co wzniosłe i poważne z tym co niskie i zwyczajne. Może jednak, koniec końców, to właśnie ta codzienność jest czymś najważniejszym?

Kiedy po latach bycia razem wydaje nam się, że życie z kimś innym byłoby lepsze i wspanialsze, nagle okazuje się, że chcemy być z tą lub z tym właśnie - w znanej, czasami nieciekawej, ale bliskiej zwyczajności. Tak właśnie, jak Anna i Franciszek -  już niemłodzi, znający na wylot swoje słabostki, często irytujący siebie nawzajem, drażliwi, ale mimo wszystko ze sobą, obok siebie. Czasami tylko tęsknota nas gna, coś w sercu gra, kiedy chce się lecieć, uciec i szaleć, kiedy chce się powiedzieć słowami piosenki Osieckiej -  „uciekaj moje serce”.

Spektakl odbył się w sali kinowo-widowiskowej  im. Jana Paderewskiego i obejrzało go 73 widzów - mieszkańców naszej gminy. Gościem szczególnym był Burmistrz Łochowa Robert Gałaszewski, który przyszedł na spektakl wraz z małżonką.

               A.S.

 
Michal Krupa