Zamek w Liwie

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację, a na jego terenie powstał Park Kulturowo-Historyczny. Inwestycja kosztowała blisko 4,8 mln zł, a środki w całości pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego. W sobotę 11 maja odrestaurowane obiekty zostały udostępnione turystom. Tego dnia czekało na nich wiele atrakcji: koncert zespołów „Sokołowianie”, „Żemerwa” oraz „Stara Kuźnia”, konkursy z nagrodami, pokazy walk rycerskich i pokazy konne. 

 

W osuszonych i zabezpieczonych piwnicach ukończono sklepienia krzyżowe i posadzkę z cegły gotyckiej. Zrealizowano częściową odbudowę murów kurtynowych. Zniknął „wyrąbany” przez XVIII-wieczne rozbiórki sztuczny uskok, a dziedziniec otrzymał zamknięcie od północy, a także taras - scenę na piwnicy. Okazale prezentuje się most nawiązujący do dawnego „Przygródka”. 

Odnowiony kompleks nawiązuje do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. Przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym, usytuowanych wzdłuż mostu prowadzącego przez bagna do zamku zbudowanego na sztucznej wyspie wśród rozlewisk Liwca.

W ramach projektu zrekonstruowano most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek oraz pomost na palach prowadzący do zamku, mury kurtynowe zamku przeszły renowację, a część z nich została odtworzona. Ponadto zrewitalizowano gotyckie piwnice, wybudowano przystań kajakową, przenośne drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz zorganizowano pole namiotowe.

Piwnice gotyckie

Mieszczące się w zamku piwnice gotyckie zostały osuszone, wymieniono w nich stropy i zrekonstruowano sklepienia łukowe. Dzięki temu muzeum wzbogaciło się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Będą się tu odbywały występy artystyczne, a podczas imprez plenerowych taras posłuży jako trybuna dla widzów. W piwnicach zamontowana została również winda dla osób niepełnosprawnych.

Wieża

Prace objęły również otoczenie wieży bramnej zamku. Odtworzone zostały historyczne elementy zamku - most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek, latryna średniowieczna oraz fragment pomostu straży, który będzie służyć także jako pomost widokowy. Wieża i piwnica zostały połączone schodami i pomostem. W wieży powstała nowa ekspozycja stała obrazująca dzieje Ziemi Liwskiej i Liwu, jako jej historycznej stolicy.

Przygródek, czyli podzamcze

Na łące pomiędzy ulicą Nowomiejską, a zamkiem odtworzono pomost na palach, który istniał w tym miejscu od średniowiecza do spalenia zamku w XVIII w. Powstało tu również pole namiotowe, ogrodzone drewnianą stylizowaną palisadą z bramą. Jego uzupełnieniem jest plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz drewniany budynek sanitariatów z prysznicami nawiązujący do dawnej zabudowy Przygródka.

Mury kurtynowe

Projekt objął również renowację murów kurtynowych oraz odtworzenie ich brakującej części. Podczas prac budowlanych odsłonięto kamienną podmurówkę murów. W efekcie zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały one w średniowieczu.

Przystań kajakowa i przenośne wiaty drewniane

W ramach inwestycji powstała również przystań kajakowa nad rzeką Liwiec złożona z pływającego pomostu i stylizowanej wiaty drewnianej. Do celów wystawienniczych zakupiono także cztery stylizowane mobilne drewniane wiaty, które będą wykorzystywane podczas imprez plenerowych.

               R

 
Michal Krupa