Archiwum

Policyjne info

Seria włamań

W ostatnim czasie, na terenie naszego powiatu nasiliły się kradzieże z włamaniem. Dotychczas policjanci zatrzymali dwóch podejrzanych:

- 11 marca zatrzymano26-letniego mieszkańca Węgrowa podejrzanego o liczne włamania i kradzieże na łączne straty ponad 20 tysięcy złotych. Okradał sklepy, domki letniskowe, pomieszczenia gospodarcze i kradł odzież, pieniądze, elektronarzędzia .Mężczyzna przyznał się do winy, usłyszał już zarzuty;

- zatrzymano też 25-letniego mieszkańca Warszawy, który odpowie za 6 kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych na terenie naszego powiatu, kradnąc m.in. biżuterię, laptopy, telewizory.  Jego łupem padły przedmioty o łącznej wartości ok. 40 tysięcy złotych.

 

Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zdarzenia drogowe

30 marca doszło do zdarzenia drogowego w Łochowie (Al. Łochowska). Policjanci na miejscu ustalili, że 28-letni kierujący lexusem będąc w stanie nie trzeźwości - urządzenie do badania trzeźwości wykazało blisko dwa promile, na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości i techniki jazdy do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu gdzie uderzył w bok toyoty, po czym zderzył się czołowo z pojazdem  VW T-4 kierowanym przez 67-letniego mężczyznę z którym podróżowało 8 osób. W wyniku powyższego pasażerka z lexusa i 3 pasażerów  z vw  z obrażeniami ciała zostali przetransportowani załogą karetki pogotowia do szpitala.

23 marca policjanci podczas patrolu w Mrozowej Woli zatrzymali do kontroli 31-letniego kierującego motorowerem, sprawdzili stan trzeźwości kierującego, który wykazał ponad promil. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KP Łochów.

22 marca doszło do zdarzenia drogowego w Barchowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 77-letnia kierująca toyotą nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu 29-letniemu kierującemu pojazdem ciężarowym, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. W skutek tego zdarzenia kierująca toyota została przetransportowana do szpitala.

Do kolejnego zdarzenia doszło 22 marca w Borzychach. Policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że kierująca peugeotem nie zachowała należytego odstępu od poprzedzającego iveco, w wyniku czego uderzyła w tył pojazdu. Nikt nie poniósł obrażeń. 

Do zdarzenia drogowego doszło też 18 marca - w Łojewie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący fiatem wyjeżdżając z drogi podporządkowanej potrącił rowerzystkę, która z obrażeniami ciała została przetransportowana przez załogę karetki pogotowia do szpitala.

16 marca doszło do zdarzenia w Węgrowie (ul. Solidarności). Policjanci podczas patrolu zatrzymali pojazd do kontroli. Sprawdzili stan trzeźwości 28- letniej kierującej vw, który wykazał ponad 1,5 promila. Policjanci udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwej kierującej i zatrzymali prawa jazdy.

14 marca  w Kamionnie policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że kierujący ducato na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego uderzył w bok prawidłowo jadącego pojazdu ciężarowego. W skutek tego zdarzenia nikt nie poniósł obrażeń.

13 marca w miejscowości Kalinowiec policjanci podczas patrolu zatrzymali pojazd do kontroli. Sprawdzili stan trzeźwości 37-letniego kierującego citroenem, który wykazał 3,5 promila. Ponadto kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania i posługiwał się nie swoim prawem jazdy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KP Łochów. 

8 marca na Al. Łochowskiej w Łochowie kolejne zdarzenie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 25-letni kierujący motocyklem Kawasaki jadąc pasem wyznaczonym do skrętu w prawo uderzył w bok mercedesa, który w tym samym czasie skręcał w prawo. W wyniku tego zdarzenia obrażeń doznał motocyklista, który został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Warszawie. Po kilku dniach, nie odzyskawszy przytomności motocyklista zmarł.

Również 8 marca w Zieleńcu gm. Sadowne policjanci podczas patrolu zatrzymali pojazd do kontroli. Sprawdzili stan trzeźwości 23-letniego kierującego bmw, który wykazał blisko promil. Policjanci udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu i zatrzymali prawo jazdy. Postępowanie Prowadzi KP Łochów.

6 marca  w Łochowie. Policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że 63- letni kierujący pojazdem ciężarowym m-ki Renault wraz z przyczepą na łuku drogi nie dostosował prędkości w wyniku czego wjechał do przydrożnego rowu. W skutek tego zdarzenia nikt nie poniósł obrażeń.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego  o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.

Działania prędkość

1 kwietnia (poniedziałek) 10 policjantów Wydziału Ruchu Drogowego prowadziło działania o nazwie "PRĘDKOŚĆ". Funkcjonariusze skontrolowali 48 kierowców aut, w 39 przypadkach doszło do przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Słoneczna pogoda sprawia, że część kierowców "ponosi fantazja" i wciskają mocniej pedał gazu. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych. W trosce o własne zdrowie i życie stosujmy się do znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego aby szczęśliwie dojechać.

„Kaskadowy pomiar prędkości”

W piątek 22 marca prowadzono działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Nadrzędnym celem akcji było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz eliminowanie z ruchu drogowego tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy ze znacznie przekroczoną od dozwolonej prędkością lub w inny rażący sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Wynika to z faktu, że jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Podczas całodniowych działań policjanci ujawnili 27 kierujących pojazdami niestosujących się do ograniczeń prędkości.

„Trzeźwość w przewozie osób”.

18 marca prowadzono działania prewencyjno-kontrolne pn. "Trzeźwość w przewozie osób". Akcja miała na celu ujawnianie i uniemożliwianie dalszej jazdy nietrzeźwym kierowcom pojazdów komunikacji publicznej, taksówek, transportu prywatnego osób, a także nauki jazdy. Na kierujących takimi pojazdami spoczywa szczególna odpowiedzialność. Podczas działań  węgrowscy  policjanci przeprowadzili  17 kontroli stanu trzeźwości kierujących różnego typu pojazdami.

Wpadł z marihuaną i amfetaminą

17 marca podczas kontroli samochodu osobowego VW Passat zaparkowanego poza drogą publiczną i mężczyzn, którzy w nim przebywali - policjanci znaleźli torebkę z marihuaną i amfetaminą. 22-letni mieszkaniec Węgrowa usłyszał już zarzuty do których się przyznał. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Prędko(ść) Cię zabierze... ale nie tam gdzie chcesz

Pod takim tytułem policjanci z Biura Ruchu Drogowego oraz Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji zrealizowali spot, który ma uświadomić kierującym, że nadmierna prędkość znacząco podnosi ryzyko wypadku drogowego.

Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:

  • · gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
  • · mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
  • · dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.

Kierujący, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość z reguły uważają, że ich refleks i umiejętność panowania nad pojazdem pozwolą uniknąć wypadku. Do tego dochodzi zbytnia wiara w systemy bezpieczeństwa samochodu (ABS-y, kurtyny powietrzne, itp.). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie chronią przed konsekwencjami wypadku, którego przyczyną jest uderzenie ze znaczną prędkością w przeszkodę lub inny pojazd. Ofiarami takich wypadków są nie tylko kierujący pojazdami i pasażerowie, ale także piesi i rowerzyści! Mówiąc o zagrożeniach związanych z prędkością należy wspomnieć o grupie tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata. Zwłaszcza młodych mężczyzn cechuje duża skłonność do brawury i ryzyka.

Zbliżająca się wiosna, dłuższy dzień i coraz ładniejsza pogoda sprawiają, że niektórzy kierujący traktują sprzyjające warunki drogowe jak „zielone światło” dla szybkiej jazdy. Jednak statystyki pokazują, że najwięcej wypadków ma miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych, w ciągu dnia, na prostym odcinku drogi. Dane te świadczą o tym, że na bezpieczeństwo w ruchu drogowym największy wpływ mają decyzje podejmowane przez człowieka. 

Za: KPP Węgrów, BRD KGP