Archiwum

Bliski Wschód z bliska

W piątek, 5 kwietnia, w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie odbyła się IV Konferencja Geograficzna, zorganizowana przez p. Joannę Ryszawę i p. Pawła Kruszewskiego - nauczycieli geografii w łochowskim liceum i technikum. Na konferencji obecni byli goście ze szkół z Łochowa, Kamionny, Sadownego i innych.

Wykładów mieli również możliwość wysłuchać uczniowie łochowskiego ZSP, realizujący geografię w zakresie rozszerzonym. Konferencję otworzył dyrektor szkoły, Andrzej Suchenek. Wykłady wygłosili dr Anna Dudek i dr Maciej Kałaska z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.


Pierwszy wykład wygłosiła dr Anna Dudek - nosił tytuł "Od zera do milionera. Dubaj - islamski raj dla bogaczy". Dubaj to jedne z siedmiu emiratów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, państwa leżącego na Półwyspie Arabskim. Prelegentka przedstawiła to miejsce jako nowoczesne, aczkolwiek z dość konserwatywnym społeczeństwem i prawodawstwem. Dubaj nie jest najbogatszym emiratem w ZEA, jednak udało mu się wypromować na turystyczną stolicę Bliskiego Wschodu. Dr Dudek opowiedziała również o fenomenie wyjątkowo szybkiego rozwoju Dubaju. Dwie uczestniczki konferencji miały również możliwość przebrać się w codzienne stroje arabskich kobiet.  

Drugi wykład - pod tytułem "Kraj starożytnych Persów, szyizmu i programu nuklearnego. Iran, jakiego nie znacie" - wygłosił dr Maciej Kałaska. Mówił on o specyfice tego kraju, że pomimo złego wizerunku na świecie, jest to kraj bardzo przyjazny dla turystów. Dr Kałaska przedstawił również historię Persji, od starożytności przez zmianę nazwy kraju na Iran do rewolucji islamskiej w 1979 r. i czasów obecnych. Poruszył również kwestię irańskiego programu atomowego i obyczajowości i moralności Irańczyków.

Konferencję zamknął dyrektor Suchenek, wręczając prelegentom okolicznościowe upominki. Już teraz zapraszamy na następną, V Konferencję!

Hubert Gromek