Wilczym tropem dla Niezłomnych

Po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym władze Gminy Łochów dnia 1 marca o godz. 17.30 w Parku „Dębinka” dokonały uroczystego otwarcia obchodów pamięci Niezłomnych, poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem por. Hieronima Piotrowskiego „Jura”. Po czym, już o godz. 18.00 w kościele parafialnym w Jerzyskach rozpoczęła się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po niej zostały złożone kwiaty na symbolicznej mogile porucznika „Jura” - znajdującej się na terenie Małej Szkoły Podstawowej w Brzuzie, gdyż nadal nie wiadomo dokąd KBW wywiozły jego zwłoki i gdzie został zakopany.

 

Natomiast Miejski i Gminy Ośrodek Kultury w Łochowie we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja - pomysłodawcą oraz właścicielem wszelkich praw do koncepcji projektu, ze wsparciem władz miasta, gminnych jednostek OSP, Policji, Pogotowia Ratunkowego, harcerzy, wolontariuszy i miejscowych sponsorów, zorganizował 3 marca w niedzielę siódmą już edycję biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Celem imprezy było kultywowanie pamięci o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Podczas imprezy odbył się bieg dla dzieci do lat 12 na dystansie 1000 m oraz bieg dla młodzieży i osób dorosłych na dystansie 1963 m (odległość ta symbolizuje rok, w którym zgładzono ostatniego niezłomnego sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” - 21 października 1963 r. Bezimiennego pochówku służby dokonały potajemnie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Cztery dni później, w nocy, rodzina wykopała jego nagie, pozbawione głowy ciało i dokonała godnego złożenia zwłok do grobu).

W kategorii dzieci do lat 12 laureatami zostali: 1. Adam Grabkowski, 2. Jakub Szymański, 3. Daniel Styś. Najmłodsza uczestniczka tego biegu to Wiktoria Księżak. W kategorii młodzież i dorośli, pierwsze miejsce zdobył Szymon Skwarski, drugie Tomasz Zdanowski, a trzecie Piotr Wiśniewski. Najstarszym zawodnikiem, który wziął udział w zawodach był Bogdan Osiński. W obydwu biegach udział wzięło około 100 osób, niemniej kibiców - przeważnie rodziny uczestników. Po biegu ulicami Łochowa: Sikorskiego, 10-lecia Łochowa, Leśną, Al. Pokoju i ul. Armii Krajowej odbyło się wręczenie medali a tuż po ich wręczeniu na uczestników czekał ciepły posiłek (grochówka). O godz.14:00 w Kinie Łochów odbyła się prezentacja filmu pt. „Gurgacz - Kapelan Wyklętych”, a następnie spotkanie autorskie z Robertem Radzikiem, pisarzem, autorem książek o żołnierzach niezłomnych pod hasłem „Przywrócić historię skazaną na zapomnienie”, przygotowane przez Łochowski Klub Gazety Polskiej.

Wzmacniajmy pamięć o tych, którzy w walce o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny oddali to co najcenniejsze - swoje życie.

               R

 
Michal Krupa