Policyjne info

Działania pod kryptonimem „smog”

27 luty policjanci prowadzili wzmożone działania pod kryptonimem „smog”. Stróże prawa sprawdzali czy kontrolowane przez nich pojazdy nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Również reagowali na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów. Działania te pozwolą na wyeliminowanie z ruchu drogowego samochodów niesprawnych technicznie.

Prowadzone działania mają również charakter edukacyjny. Policjanci przypominają kierującym, że dający się we znaki smog, to nie tylko „zasługa” kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów i złej jakości ich spalin. Podczas działań policjanci skontrolowali 28 pojazdów, w tym dniu nie ujawniono nieprawidłowości w zakresie emisji spalin.

 

Działania "Prędkość"

Węgrowscy policjanci zwracali 19.02. uwagę na kierowców którzy nie stosowali się do przepisów określających jazdę z dopuszczalną prędkością. Nadmierna prędkość to nadal jedna z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.

Policjanci skontrolowali 39 kierowców aut, w 29 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili 29 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Apelujemy do kierowców aby w trosce o własne zdrowie i życie oraz innych osób korzystających z drogi zdjęli nogę z gazu.

Działania "Truck & Bus"

Węgrowscy policjanci przeprowadzili 19.02. działania pod kryptonimem „Truck & Bus”.

Głównym celem wczorajszych działań było zmniejszenie liczby osób rannych i zabitych w wypadkach drogowych oraz wyeliminowanie nieprawidłowości w przewozie osób i towarów. Policyjne działania zostały skierowane na kontrolę w zakresie przewozu osób z uwzględnieniem stanu technicznego pojazdów oraz przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku kierowców. Drogówka szczególnie bacznie przyglądała się kierowcom autokarów i samochodów ciężarowych, kontrolując przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Policjanci sprawdzali także stan trzeźwości kierujących pojazdami. Skontrolowano  łącznie 40 pojazdów, ujawniając 26 wykroczeń. Wśród ujawnionych wykroczeń znalazły się m.in. przekroczenie prędkości.

Wpadł z marihuaną

Węgrowscy policjanci podczas patrolowania miasta zauważyli grupkę młodych mężczyzn, podczas legitymowania u jednego z nich ujawnili fifkę i  woreczek z suszem  roślinnym . Susz roślinny po sprawdzeniu narkotestem okazał się być marihuaną. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania policjanci także ujawnili susz roślinny w postaci  marihuany. 17-letni mężczyzna usłyszał już zarzuty, do których się przyznał. Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomani,  posiadanie  narkotyków  zagrożone jest karą  do 3 lat pozbawienia wolności.

Weekendowe działania „Prędkość”

W sobotę i niedzielę (16-17.02) policjanci z wydziału ruchu drogowego węgrowskiej policji prowadzili działania „Prędkość”. Jak wynika z policyjnych statystyk głównym zagrożeniem w ruchu drogowym jest nadmierna prędkość pojazdów, gdyż im większa prędkość tym trudniej uniknąć wypadku i tym poważniejsze są obrażenia u ofiar. Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kraju, jak również na terenie garnizonu mazowieckiego spowodowany jest m.in. nagminnym łamaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego przez kierujących, a w szczególności dotyczących ograniczeń prędkości. W trakcie działań policjanci przeprowadzili 55 kontroli drogowych. Ujawnili 34 wykroczenia dotyczących przekroczeń prędkości.

Kolejni nietrzeźwi zatrzymani

11 lutego węgrowscy policjanci podczas patrolu zatrzymali pojazd do kontroli, sprawdzili stan trzeźwości 28-letniego kierującego oplem, który wykazał ponad promil.

13 lutego w  gm. Sadowne funkcjonariusze zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli toyotę, którą kierował 39- letni mężczyzna. Sprawdzili stan trzeźwości kierującego, który wykazał ponad 2 promile. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KP Łochów.

15 lutego w Wilczogębach policjanci podczas patrolu zatrzymali pojazd do kontroli. Sprawdzili stan trzeźwości 28-letniego kierującego audi, który wykazał blisko promil. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KP Łochów.

16 lutego w Sadownem  policjanci w trakcie służby zatrzymali do kontroli 22-letniego kierującego vw golfem, sprawdzili stan trzeźwości kierującego, który wykazał blisko promil.

•17 lutego policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących:

- w Wyszkowie n/Liwcem zatrzymano do kontroli 55-letniego kierującego passatem, sprawdzili stan trzeźwości kierującego, który wykazał blisko 3,5 promila,

- w miejscowości Zając, sprawdzając stan trzeźwości  32-letniego kierującego bmw, urządzenie wykazało 1,5 promila,

- w Sadownem, policjanci w trakcie służby zatrzymali pojazd do kontroli, sprawdzili stan trzeźwości 32-letniego kierującego oplem, który wykazał blisko 1,5 promila.

Funkcjonariusze udaremnili dalsza jazdę nietrzeźwym kierującym i zatrzymali prawo jazdy.

Chciał wręczyć łapówkę

Węgrowscy policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego  podczas służby zatrzymali pojazd do kontroli. Funkcjonariusze przeszukali bmw, gdzie po chwili w bagażniku, w torbie ujawnili marihuanę.

W trakcie czynności mężczyzna usiłował „dogadać” się z policjantami, proponując im czterysta złotych w zamian za odstąpienie od czynności. Podejrzany usłyszał już zarzuty. Za przestępstwa których się dopuścił mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratur Rejonowy w Węgrowie wobec 20-latka zastosował dozór policyjny.

"Trzeźwość w przewozie osób"

11 luty prowadzone były policyjne działania „Trzeźwość w przewozie osób”. Akcja miała na celu ujawnianie i uniemożliwianie dalszej jazdy nietrzeźwym kierowcom pojazdów komunikacji publicznej, taksówek, transportu prywatnego osób, a także nauki jazdy.

Na kierujących takimi pojazdami spoczywa szczególna odpowiedzialność. Podczas działań węgrowscy policjanci przeprowadzili 46 kontroli stanu trzeźwości kierujących.

Uwaga!  Pieszy na przejściu!

W ostatnich latach głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Bardzo często są to zdarzenia, które charakteryzują się tragicznymi skutkami, a ich sprawcami są w głównej mierze kierujący samochodami osobowymi.

Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

W sytuacji, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pojawienie się pieszego na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas bezpieczne zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe.

Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący widząc pojazd, który zwalnia przed przejściem lub zatrzymał się, tym bardziej powinien wzmóc czujność przewidując, że pieszy już znajduje się na przejściu lub właśnie na nie wchodzi.

W całej Polsce warunki drogowe są trudne z powodu opadów śniegu, w wielu rejonach kraju są to opady intensywne. W tej sytuacji zarówno kierujący, jak i piesi mają gorszą widoczność, nawet w ciągu dnia, stąd też stosowanie zasady szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych ma kluczowe znaczenie.

Zimowa aura i niekorzystne warunki drogowe powinny też motywować pieszych do używania elementów odblaskowych, i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.

               Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa