O rocznicy Powstania Styczniowego jeszcze...

Jadąc drogą krajową nr 50 w kierunku Mińska Mazowieckiego, po kilku kilometrach za Strachówką, mijamy znak na którym widnieje informacja, że skręcając w prawo dojedziemy do mogiły powstańców z 1863 roku.  Mogiła znajduje się w kompleksie leśnym za wsią Borucza. To tam pochowano 18 poległych powstańców, którzy zginęli w potyczce pod pobliskim Międzylesiem.

20 marca 1863 r., rozbity dwa dni wcześniej w bitwie  pod Dziecinowem w powiecie otwockim, kilkudziesięcioosobowy odział powstańczy Władysława Czarkowskiego, zostaje otoczony przez  siły rosyjskie majora Antoniewicza. Z okrążenia wydostaje się kilkunastu powstańców z dowódcą. Reszta ginie w walce. Na mogile w 1935 r. z inicjatywy ówczesnego starosty radzymińskiego, dzięki składkom mieszkańców pobliskim gmin, staje pomnik.

To przy nim dnia 7 kwietnia br, odbyły się centralne obchody 150 rocznicy powstania styczniowego w powiecie wołomińskim. Obecna była kompania reprezentacyjna 1 Brygady Pancernej z Wesołej oraz kilkanaście pocztów sztandarowych szkół i OSP z całego regionu. Uroczystości rozpoczęła inscenizacja potyczki w wykonaniu rekonstruktorów z całej Polski. Następnie została odprawiona msza święta polowa, którą uświetnił chór z Tłuszcza i orkiestra wojskowa z solistami. Przemówienie starosty wołomińskiego, wójta gminy Strachówka oraz odczytanie listów Prezydenta RP,  wicepremiera Janusza Piechocińskiego i ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej oraz apel poległych i złożenie wieńców przez przedstawicieli władz, organizacji społecznych, młodzież i  mieszkańców regionu były wyrazem oddania hołdu bohaterom.  Uroczystość zakończyły występy orkiestry wojskowej i młodzieży z Zespołu Szkół w Strachówce, a uczestnicy uroczystości mogli posilić się grochówką i bigosem oraz obejrzeć zainscenizowane obozowisko powstańców.

Tadeusz Łuniewski

 
Michal Krupa