Łochowska Jesień Teatralna

Dnia 27 listopada odbył się ostatni spektakl w ramach tegorocznej Łochowskiej Jesieni Teatralnej, organizowanej przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Przedsięwzięcie to było zrealizowane w ramach projektu "Teatr jako forma przybliżenia lokalnej społeczności kultury wysokiej oraz twórczości niezależnych polskich artystów"  dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu „Teatr i Taniec”.

 

Projekt obejmował trzy spektakle niezależnych od siebie teatrów. Stworzenie tego cyklu miało przekonać odbiorców , że teatr dostępny jest dla wszystkich, a wystawiane spektakle pozwolą widzom zrozumieć rolę teatru w codziennym życiu.

Pierwszy spektakl „ Głośniej” został zaprezentowany 13.11.2018 r. przez Teatr Malabar Hotel, który w 2009 r wyłonił się z niezależnej grupy teatralnej „Kompania Doomsday”. Aktorzy: Marcin Bartnikowski oraz Marcin Bikowski zaprezentowali przedstawienie oparte głównie na motywach zaczerpniętych ze współczesnych tekstów literackich Jonathana Safrana Foera, Guntera Grassa i Aglai Vetarnyi. Inspiracji do powstania spektaklu dostarczyły utwory literackie, w których rzeczywistość ukazana jest z perspektywy dziecka.

Kolejnym spektaklem zaprezentowanym na scenie Łochowskiej Jesieni Teatralnej był „Hamlet” w interpretacji Adama Walnego - polskiego lalkarza, reżysera teatru lalek. Aktor do realizacji występu używał marionetek podwodnych oraz lalki bunraku.

Ostatnim teatrem, który zaprezentował się w ramach tego projektu był państwowy Teatr Tęcza ze Słupska. Artyści zaprezentowali humorystyczną sztukę sytuacyjną, pełną intryg, nieporozumień i zwrotów akcji, pt: „Osobliwe zdarzenie”.

Wszystkim spektaklom towarzyszył spotkania z artystami, dzięki czemu widzowie mogli mieć jeszcze większy kontakt z aktorami oraz bardziej zrozumieć wystawioną sztukę.

Aneta Kowalczyk

 
Michal Krupa